Facebook App ID is missing!

Bir de Böyle Deneyin 2

Bebek yağı, sadece bebeklerin değil yetişkinlerin de ciltlerini korumak için kullandıkları bir cilt bakım ürünüdür. Ancak bebek yağının kullanım amacı sadece cildi korumak değildir ve diğer kullanım şekilleri ile hem bütçe dostu hem de acil durumlarda el altında bulunabilmesi nedeniyle oldukça yararlı bir üründür.

Aşağıda sayacağımız kullanım şekillerinin bazıları, kullanıcıların bazıları tarafından bilinen uygulamalar olsa da, ulaşabildiğimiz tüm kullanım şekillerini bir araya toplayıp bebek yağını en verimli şekilde kullanmayı sağlayacak bir rehber oluşturmak istedik.

Sinek Kovucu

Yaz ayları geldiğinde, sıcaklar kadar can sıkıcı bir diğer konu sivrisinek ısırmasıdır. Sinek ısırmasına karşı koruma sağlayan birçok ürün olsa da, bunların herhangi bir elinizin altında yokken karşınızda fütursuzca uçan bir sivrisinek görürseniz, bebek yağı size yardımcı olacaktır. Bebek yağının kokusu, sineklerin genelinin hoşuna gitmez ve eğer burnu tıkalı ya da mazoşist bir sineğe denk gelmezseniz, bebek yağı sineklere karşı tam koruma sağlayacaktır.

Yüzük Çıkarıcı

Anneannenizden kalma ya da çocukken aldığınız bir yüzükle nostalji yaşamak istediğinizde mantığı bir kenara bırakıp, yüzüğe abanır ve parmağınıza takarsanız, bir süre sonra sinir bozucu bir soruna sahip olduğunuzu fark edebilirsiniz. İlginç bir şekilde, parmağa takılırken efendiliği elden bırakmayan birçok yüzük, parmaktan çıkarken oldukça çirkef davranabilir ve parmaktan çıkmama konusunda ısrarcı olabilir. İşte bu durumda, bebek yağı ile yüzüğü ikna edebilirsiniz. Yüzüğü takma hatasına düştüğünüz parmağa ve yüzüğün etrafına bir miktar bebek yağı sürüp masaj yaptığınızda, yüzüğün ısrardan vazgeçtiğini ve parmağınızı kolayca terk ettiğini göreceksiniz.

Etiket Çıkarıcı

Etiket dediğimize bakmayın; “Sticker” kelimesinin Türkçe bir karşılığı olmadığı için genelleme yapıp, herhangi bir şeyin üzerine yapışabilen tüm kağıt türlerini “etiket” olarak adlandırıp, bebek yağı ile bağlantı kurduk. Konuya dönersek; Eğer bir ya da daha fazla çocuğunuz varsa, evinizin her köşesinin yapışkanlı etiketlerle donatılmış olma ihtimali yüksektir. Çocukların tasarımcı kimliklerini ortaya çıkarmaya başladıkları ve “Gördüğün her yere, elindeki tüm etiketleri yapıştır” sloganı ile hayata geçirilen bu çalışma sonrasında ilk tepki olarak gülümsemenize, ardından kızmanıza, ardından tepkisizleşmenize ve son olarak çıldırmanıza neden olabilecek bir konseptle karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda, ilk tepki olan gülümseme ile yetinin ve hemen bebek yağını elinize alın. Ufaklıkların yapıştırdıkları etiketlerin üzerine ve kenarlarına bir miktar bebek yağı sürüp emmesini sağlayın. Etiketin duvarı kolayca terk ettiğini göreceksiniz.

Sakız Çıkarıcı

İki ya da daha fazla çocuk bir aradaysa ve herhangi bir tanesinin ağzında sakız varsa, bir süre sonra o sakız büyük ihtimalle bir diğerinin saçında yer bulacaktır. Çocukların “Saça sakız yapıştırma” eylemleri akademik bir araştırma konusu olabilir ve “Neden özellikle saç?” sorusuna yanıt aranabilir. Üniversitelerin akademik kadroları bu konuyu araştıra dursun, bizim için asıl dert olan “O sakızı, o saçtan nasıl çıkartacağız?” sorusuna kolay ve hızlı bir çözüm olarak bebek yağından bahsedelim.

Şu ana kadar yaptığımız tüm uygulamalarda “Az bir miktar bebek yağı” demiş olsak da, saça yapışan sakızı çıkarmak için bol miktarda bebek yağı ve uzun bir ovalama işlemi gerekecek. Burada önemli olan üşenmeden, sıkılmadan bol miktarda bebek yağı kullanarak saçın sakızlı bölgesini ovalamaktır. Ovalamaya başladıktan bir süre sonra saça yapışmış olan sakızın çıkmaya başladığını, saçları kesilmekten kurtardığınızı görebilirsiniz.

Makyaj Temizleyici

Baştan da söylediğimiz gibi, bebek yağı sadece bebeklerin cildini korumaya değil, aynı zamanda makyaj yapılmış bir cildin bebek cildi gibi kalmasına da yardımcı olabiliyor. Gözlerinize yaptığınız makyajı temizlemek için ihtiyacınız olan biraz pamuk ve bir miktar bebek yağıdır. Hem makyajı temizleyen hem de cildinizi koruyan bir yöntem olarak, aklınızda tutmanızda fayda var.

Duş Perdesindeki Küfü Çıkarıcı

Sadece küf değil, aynı zamanda su lekeleri ile de dolu olan, her ne kadar temiz olsa da temiz görünmeyen duş perdelerine kesin çözümü bebek yağı getiriyor. Herhangi bir peçete üzerine bir miktar bebek yağı döküp, duş perdesinin her yerine sürün ve ovalayın. Ardından perdeye su tutun. Bu yöntem sadece küf ve su lekelerinin ortadan kalkmasını değil, aynı zamanda daha parlak görünen bir perdeye sahip olmanızı da sağlayacaktır.

Yara Bandı Çıkarıcı

Daha önce bahsettiğimiz “Etiket çıkarıcı” etki, kendisini yara bantlarında da gösteriyor. Bildiğiniz gibi, yara bandı vücudumuzun herhangi bir yerine yapıştırıldıktan bir süre sonra yapıştığı yerle bir bütün haline gelir ve yerinden sökülmesi oldukça “Can yakıcı” olabilir. İşte bu durumda, etiketlere yaptığımız gibi yara bandının üzerine bir miktar yağ sürüp yerinden kolayca çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Ankastre Parlatıcı

Aslında sadece ankastre değil, paslanmaz çelik ya da krom malzemeye sahip olan her eşyanın parlatılması için bebek yağı kullanabilirsiniz. Ancak, bebek yağının bir temizleme malzemesi olmadığını, bebek yağı sürmeden önce uygulama yapacağınız metal yüzeyleri temizlemeniz gerektiğiniz hatırlatmakta fayda var.

Fermuar Gevşetici

Sadece özel günlerde giymeyi planlayarak aldığınız bir kıyafetinizin size yapacağı sürprizlerden biri, makyaj ve saç hazırlıkları sonrasında o kıyafeti giyerken fermuarının inatla bir noktada kapanmadığını görmek olacaktır. Böyle bir durum, hem keyfinizi kaçırabilir, hem de gece için birçok hazırlığınızı tekrar etmenize neden olabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, fermuarın inatçı olan kısmına bir miktar bebek yağı sürmek olacaktır. Bu işlem sonrasında fermuarın kapanış hızına hayret edebilirsiniz.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: