Facebook App ID is missing!

Bir de Böyle Deneyin 1

James Bond filmlerini seyrettiyseniz, Doktor Q’nun James Bond’a “Şu elimde gördüğün kalem aynı zamanda gece görüşlü, güdümlü, aşırı sessiz, gizli bir nükleer rokettir.” cümlesine benzeyen cümlelerini hatırlayacaksınız. Hayatımızda yer alan ve neredeyse hergün kullandığımız birçok ürün de, bir lazer silahı olmasa da, birden çok işleve sahiptir. Bu ürünlerden bazılarının sakladıkları sırları sizinle paylaşmak istedik.

Tereyağı

Hapları daha kolay yutun: Özellikle kaplama olmayan ya da büyük boyutlu hapları yutmak zordur. Yutmak zorunda olduğunuz hapın üzerinde ince bir tereyağı tabakası oluşturmak, hapı çok daha rahat bir şekilde yutmanızı sağlayacaktır.

Kedinizi stresten kurtarın: Eğer evinizde değişiklik yapmayı ve eski eşyaları atmayı düşünüyorsanız, bu duruma en çok kediniz üzülecektir. Çünkü kediler ortamdaki değişikliklerden hoşlanmazlar. Böyle bir durumda, kedinizin strese girip saldırganlaşmasını önlemek için, patilerin biraz tereyağı sürün. Siz işinizi yaparken, kediniz daha önemli bir şeyle, patilerini temizlemekle ilgilenecektir.

Peynirin sertleşmesini önleyin: Eğer peynirden bir dilim kopardıysanız, açık olan kısmın bir süre sonra sertleşip tatsızlaştığını göreceksiniz. Böyle bir duruma engel olmak için, peynirin açıkta kalan kısmına tereyağı sürün. Peynirin hava ile temasını kesecek; kuruyup tatsızlaşmasını önleyecektir.

Yarım soğanlarınızı kurutmayın: Diyelim ki, tek kişilik bir yemek yapacaksınız ve ihtiyacınız olan şey yarım soğan. Eğer her malzemenin yarısını atacak kadar zengin ya da tüketim delisi değilseniz, diğer yarıyı saklamak isteyeceksiniz. Bu durumda, soğanın kurumasını engellemek için, kesik olan kısma tereyağı sürmeniz yeterli olacaktır.

Sıvıların taşmasını engelleyin: Eğer ocaktaki sıvı gıdayı ısıtırken taşmasını engellemek istiyorsanız, içerisine az miktarda tereyağı ekleyin. Bu işlem sonrasında sıvının taşma ihtimali azalacaktır. Ancak, tereyağının tadı kalıcı olacaktır.

Peçete

Mikrodalga fırını daha sağlıklı kullanın: Herhangi bir yiyeceği mikrodalga fırında ısıtırken, genelde plastik ya da alüminyum folyo kullanılır. Ancak, yiyeceğin taşmasını ya da baloncuklar oluşturmasını engellemek için kağıt peçete ile kaplama yöntemini de kullanabilirsiniz.

Sebze ve meyveler daha uzun ömürlü olsun: Buzdolabında sakladığınız meyve ve sebzeleri kağıt peçete ile sardığınızda, bu gıdaların daha uzun süre dayandığını göreceksiniz. Bunun nedeni; peçete ile kapladığınız gıdaların üzerinde oluşan nemin peçete tarafından emilmesidir.

Patates kızartması daha yağsız olsun: Son teknoloji ürünü, 300-500 liralık bir fritöze sahip değilseniz ya da bu cihazlardan hoşlanmıyorsanız, başınız yağla dertte demektir. Kızarttığınız yiyecek ne olursa olsun, tavadan alıp tabağa koyduktan kısa bir süre sonra, tabağın dibinin yağla dolduğunu göreceksiniz. Eğer kızartma ile tabak arasına peçete sererseniz, yağ peçete tarafından emilecek ve hem yiyecekler hem de tabak aşırı yağın etkisinden kurtulacaktır.

Bebek Yağı

Diğer yağlarla yapabileceklerinizden daha fazlasını bebek yağı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Makyajınızı temizleyin: Bir miktar bebek yağını makyaj pamuğunun üzerine dökün ve makyajınızı silin. Sonucuna inanamayacaksınız.

Masaj yapın: Kendinize ya da başka birine masaj yapacaksanız, herhangi bir masaj yağı aramak yerine, bebek yağı kullanabilirsiniz.

Plastik boyadan korkmayın: Diyelim ki plastik boya ile herhangi bir şeyi boyarken üzerinize döktünüz ve teninize bulaştı. Bu durumda yapacağınız ilk şey lanet okumak; ikincisi ise, bebek yağı ile teninizdeki boyayı çıkarmanın dayanılmaz hafifliğini yaşamak olmalıdır.

Vazelin

Dudak nemlendiricisine ihtiyaç duyduğunuzda: Gece yatmadan önce dudaklarınıza vazelin sürün ve uyandığınızda sahip olduğunuz yumuşak ve parlak dudaklarla hava atın.

Nemlendirici olarak kullanın: Sedef ya da egzama gibi bir sorununuz varsa, rahatsızlığın olduğu bölgeye vazelin uygulaması yaptığınızda, kuruyan bölgelerin daha yumuşak ve nemli olduğunu ve rahatlamanızı sağladığını göreceksiniz.

Saç boyası cildinize bulaşmasın: Saçlarınızı boyarken yaşadığınız sorunlardan biri, saç boyasının cildinize temas etmesidir. Böyle bir durumda, saçınızın çevresine vazelin sürüp, boya ile cildinizin temasını engelleyebilirsiniz.

Paslanma sorununu ortadan kaldırın: Paslanma riski taşıyan metallerin üzerine ince bir vazelin katmanı çektiğinizde, paslanmaya karşı güçlü bir koruma sağlayacaksınız.

Deri ceketiniz parlasın: Sadece ceket değil, deri malzemeden üretilmiş olan herhangi bir eşyanızın üzerine vazelin sürerseniz, güzel bir şekilde parladığını göreceksiniz.

Site Footer

%d bloggers like this: