Facebook App ID is missing!

Bilgisayarınızı Wi-Fi Noktasına Dönüştürün

Windows cihazlarınızda bir Wi-Fi çekim bölgesi yaratmanın en kolay yollarından biri Virtual Router gibi programları kullanmak olsa da bilgisayarınızda zaten bulunan Komut İstemi (Command Prompt) dışında başka hiçbir araç gerektirmeyen bir yöntem daha var.

Sahip olduğunuz modemin yanında bir yönelticiniz yoksa, yalnızca birkaç adımla bir bilgisayarın bağlantısını diğerleriyle paylaşabilirsiniz. Emin olmanız gereken tek şey bilgisyarınızın kablolu ve kablosuz bir ağ bağlantısına ya da bir veri ve Wi-Fi bağlantısına sahip olması. Kablosuz bağlantı diğer bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar tarafından paylaşılabilir ve kullanılabilir.

1. Windows’un Komut İstemi özelliğini kullanarak, bir sanal ağ (virtual network) oluşturabilir ve onu diğer cihazlara internet erişimi sağlamak için paylaşabilirsiniz.

Yönetici önceliklerini kullanarak bir Komut İstemi’ni açın ve aşağıdaki komutu girin:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=KullanıcıAdı key=Şifre

İsterseniz başka bir isim seçmek için SSID değerini değiştirin, ve bir şifre ayarlamak için “anahtarı” kullanın. Bu bir sanal ağ uyarlayıcısı oluşturmanızı sağlayacaktır.

2. Yeni sanal uyarlayıcınızı aşağıdaki komutu takip edererk başlatın:

netsh wlan start hostednetwork

3. Kontrol Panel’ine gidin ve Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açın. Bunu açtığınızda yeni sanal yönlendiricinizin orada listelendiğinizi göreceksiniz (yukarıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi). “Yerel Bölge Bağlantısı”na (ya da “Bağlantılar”ın yanında görünen herhangi bir şeye) tıklayın.

4. Ekranınızda açılan penceredeki Özellikler (Properties) tuşuna tıklayın.

5. Paylaşım sekmesine gidin ve ardından “Diğer ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın İnternet bağlantısı üzerinden bağlantı kurmasına izin ver” kutucuğunu işaretleyin.

6. Oluşturmuş olduğunuz sanal ağ sağlayıcınızı seçmek için açılır menüyü kullanın.

7. Tamam tuşuna tıklayın ve pencereyi kapatın.

Artık diğer cihazlar, oluşturduğunuz bu ağa sorunsuz bir biçimde bağlanabilirler ve siz de paylaşıma açtığınız internet bağlantısının tadını çıkarabilirsiniz.

Site Footer

%d bloggers like this: