Facebook App ID is missing!

Bilgisayarınızı Hızlandırmanın 5 Yolu

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınız çalışması gereken hızın daha altında çalışıyorsa, onu hızlandırmak için aşağıda paylaştığımız bu beş adımı uygulayabilirsiniz. Bunu bir tür bahar temizliği gibi de düşünebilirsiniz. Artık kullanmadığınız uygulamalarınızı temizlemek, sabit diskinizde yer kaplayan geçici dosyalarınızdan kurtulmak üşenmenize neden olan sıkıcı işler gibi durabilir, ama bunlar gerçekten de bütün masaüstü ve dizüstülerde bir fark yaratan işlemler. Aşağıdaki ipuçlarını aslında Windows bilgisayarlar için detaylandırdık, ama bütün bunlar herhangi bir bilgisayara da uygulanabilir. Dolayısıyla, Windows oyun masaüstü kullanıcılarının yanında cihazlarını temizleyip hızlandırmak isteye Apple MacBook Pro kullanıcılarının da yazıyı okumaya devam etmelerini öneriyoruz.

1. Kopya ve çöp dosyaları yedekleyin

Bütün masaüstü ve dizüstüler yaşlandıkça, biriken veriler sabit diski doldurmaya başlar. Bu da performansın düşmesine neden olur, çünkü bilgisayarınızın erişmesi gereken dosyaları ve programları bulmak için daha uzağa gitmesi ve daha çok çalışması gerekir. Mümkün olduğu kadar çöp dosyadan kurtulmanız masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızın çalışmasını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Biz ilk olarak, yedek dosyalarla başlayacağız. Tipik bir biçimde bunlar genellikle müzik ya da fotoğraf dosyaları olacak. Bu gibi gereksiz dosyalarınızı kaldırmanın hiçbir kötü yönü yok ve ücretsiz bir yazılım olan Easy Duplicate Finder da bu süreçte işinizi oldukça kolaylaştıracak. Bu programı yükleyin ve son derece basit talimatları yerine getirin.

Şimdi daha fazla alan yaratmak için Windows’un dahili temizleme işlevlerini kullanabilirsiniz: Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltarak, geçici ve artık ihtiyacınızın olmadığı diğer dosyaları kaldırarak temizleme işine devam edebilirsiniz. Windows 8 kullanıcısıysanız, Search Charm [Ara] bölümüne gidin ve Diski Temizle yazın. Çıkan sonuçlarda ‘Gereksiz dosyaları silerek diski temizleyin’ ifadesine tıklayın. Windows 7 kullanıcıysanız, Başlat tuşu üzerinden, Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları ve Disk Temizleme yolunu izleyin.

Cihazınızdaki sihirbaz, öncelikle silebileceğinizi düşündüğü dosyaları tanımlayacak, ayrıca bunların ne kadar sabit disk alanı açacağını da size söyleyecek. Onun hangi dosyaları işaret ettiğinden emin değilseniz ‘Dosyaları gör’e tıklayın. Kalmasını istediğiniz bir dosyayı silmenizi öneriyorsa, ‘Sistem dosyalarını temizle’ye tıklamadan önce basitçe o dosyanın yanındaki kutucuğun işaretini kaldırın.

2. Kullanmadığınız ya da ihtiyaç duymadığınız programları silin

Ardından, kullanmadığınız bütün programları kaldırın. Bunun için yine Windows’un kendi araçlarından yararlanabilirsiniz. Windows 8’de Arama [Search Charm] bölümünden ‘Kaldır’ ifadesini aratın. ‘Disk Alanını artırmak için programları kaldır’ şeklinde bir alt başlık göreceksiniz. Windows 7’de ise Başlat’a, ardından Denetim Masası’na, Programlar’a gidin ve ‘Bir programı kaldır’i ibaresini seçin.

Her iki durumda programlardan oluşan bir liste ve her bir programın ne kadar yer kapladığını göreceksiniz. Listeyi aşağıya doğru sürükleyin ve kaldırmak istediğiniz programı seçin, ardından pencerenin en üstünde yer alan Kaldır tuşuna tıklayın. Yalnızca kullanmadığınız programları silmek istediğinizi unutmayın.

Windows’un kendi araçları üzerinden bir programın bütün izlerini tamamen kaldırmak her zaman mümkün değil. Bu durumda, Revo Uninstaller gibi üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Revo’nun arayüzünde, bir programı kaldırmak için onun ikonuna çift tıklayın. Bunun ardından geride kalan dosyaları tarayabilir ve kaldırabilirsiniz.

3. Sabit diskinizi birleştirin

Masaüstünüzden gereksiz dosyaları ve programları kaldırdığınızda, bir sonraki adımın geride kalan veriyi yoğunlaştırıp, sıkılaştırmak olmasını öneriyoruz. Zira bunu yaptığınızda masaüstünüz olabilecek en etkili biçimde verilerinize erişmeye başlayacak.

Sabit diskinizi bütünleştirmek ya da birleştirmek Windows’la çalışan masaüstünüz ya da dizüstü cihazınızı hızlandırmak için atlanılmaması gereken bir adım. Bunun nedeni de kısaca özetlemek gerekirse şu: Verileriniz sabit diskinizde dönen plak üzerinde kaydedilip, ardından tekrar kaydedildikçe, bu plağın her tarafında rastgele yerlerde küçük bilgi paketleri birikecek. Bu da Windows gereken bilgileri bulmak için sabit diskinize başvurduğunda, onu okuması için daha uzun bir zamana ihtiyaç duymasına neden olacak.

Bu veriyi birleştirilmesi ya da yoğunlaştırılmasıyla işletim sistemi veri paketleri arasındaki boşlukları ortadan kaldırıyor ve onları diskinizin ortasına doğru yakınlaştırıyor. Bu da sabit diske her erişimi az bir miktarda da olsa hızlandırıyor. Söz konusu miktarı bazen fark etmek bile zor olsa da, nihayetinde bu işlemin masaüstü ya da dizüstünüzü hızlandırdığını söyleyebiliriz.

Bu işlemi, bilgisayarınızda bir SSD (Solid State Drive: Katı Hâl Sürücü) varsa uygulamamalısınız. Bir  SSD’yi birleştirmek onun ancak daha çabuk yaşlanmasına neden olur.

Windows 7’de, sabit diskinizi birleştirmek için Başlat tuşuna, Tüm Programlar’a ardından Donatılar’a gidin. Sistem Araçları’nı ve ardından Disk Birleştiricisi’ni tıklayın.

Muhtemelen yönetici şifrenizi girmek zorunda kalacaksınız. Bunu yaptıktan sonra da “Şimdi Birleştir” butonuna tıklayabilirsiniz.

Windows 8’de masaüstü, dizüstü ya da tablet cihazınız için özel olarak belirlenmiş Optimize Drives özelliği sayesinde her hafta kendiliğinden sabit diski bütünleştiriyor. Dolayısıyla cihazınızın sistem ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmadıysanız, ayrıca bir birleştirme işlemini yapmanıza gerek yok. Fakat bundan emin değilseniz ve sabit diskinizin durumunu kontrol etmek ya da onu manuel olarak birleştirmek istiyorsanız Arama’yı açın ve ‘Birleştir’ yazın. Sonuçlardan birisi “Disklerinizi birleştirin ve optimize edin” şeklinde olacak, ona seçin.

Masaüstü ya da dizüstü cihazınızda, medya türü, en son ne zaman birleştirildikleri ve ne kadar parçalandığına dair sabit disklerinizin listesini içeren bir metin göreceksiniz. Sabit diskiniz ancak yüzde 10’un üzerinde parçalanmışsa, gerçekten bir birleştirme işlemi uygulamanızı öneriyoruz. Halihazırdaki durumu gösteren bir figürü ekranda göremediyseniz, belirli bir sürücünün optimize edilmeye ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için onu vurgulayın ve İncele’ye tıklayın. Ardından seçiminizi onaylayın. Bu işlem anlık durumu gösteren sütunu güncelleyecektir.

Sürücülerinizden herhangi birisi yüzde 10’dan daha fazla parçalanmışsa, onu vurgulayın ve optimize edin, ardından seçiminizi onaylayın.

4. Programları erişimden kaldırın

Bilgisayarınızı hızlandırmak için aslında bir programı tamamen kaldırmak zorunda da değilsiniz. Onları sadece başlangıç sürecinden kaldırabilirsiniz. Birçok program başlat menüsünde otomatik olarak yüklenmiş oluyor, bu da sonradan onları kullanmak istediğinizde size kolaylık sağlıyor, ama yine de onları her zaman kullanmak istemiyorsunuz. İşte başlat bölümündeki bu programları kaldırmak da cihazınızın hızlanmasına yardımcı olan bir diğer yol.

Windows 7’de Başlat menüsündeki Arama çubuğuna msconfig ibaresini yazın. Sistem Yapılandırma penceresinde başlangıçta yer almasını istemediğiniz programların işaretini kaldırın. Önce Uygula’ya, ardından Tamam’a basın.

Bu noktada, ücretsiz bir yazılım olan Soluto size hangi programın başlangıç sürecinden güvenli bir biçimde kaldırılabileceğini söyleyebilir. Bu becerikli yazılım, ayrıca masaüstünüz aktif hale geldiğinde yüklenmesi için belirli öğeleri erteleyerek de Sistem Yapılandırma aracının işlevselliğini artırıyor.

Windows 8’de sistem açıldığında belirli programların başlamasını önlemenin daha kolay olduğunu görüyoruz. Windows 8’deki birçok büyük yenilikte olduğu gibi, burada da yenilenmiş bir Görev Yöneticisi mevcut ve bu işlemi yapmanın çeşitli yolları var.

Arama yoluyla: Windows Key ve Q tuşuna tıklayın, ya da Charms çubuğundan arama simgesine tıklayın, ardından ‘Görev Yöneticisi’ yazın ve enter tuşuna basın. Ardından ortaya çıkan Görev Yöneticisi simgesini seçin. Buna alternatif olarak, masaüstünün içerisinde görev çubuğunun üzerinde sağa tıklayabilirsiniz, ya da gizli Başlat Menüsü’nü getirmek için Windows Tuşu’na ve X’e basabilirsiniz, ardından Görev Yöneticisi’ni seçebilirsiniz. Son olarak da, Ctrl+Alt+Delete’i kullanabilir ve Görev Yöneticisi’ni seçebilirsiniz.

Görev Yöneticisi’ni bir defa açmanızın ardından, Başlatma sekmesini seçin. Böylece Windows 8’le çalışan masaüstü, dizüstü ya da tablet cihazınız açıldığında çalışmaya başlayan bütün programların bir listesine ulaşacaksınız. Bu ayrıca size her bir uygulamanın yayıncısını, ve onların başlatma performansı üzerindeki etkisini de, ‘düşük’, ‘yüksek’ ya da ‘orta’ olarak söyleyecek. Şimdi basitçe masaüstünüzle birlikte başlamasını istemediğiniz programların üzerine tıklayın, ardından sağa tıklayın ve ‘Devre Dışı Bırak’ ibaresini seçin. Ya da bir programı vurgulayın ve pencerenin sağ alt tarafındaki “Devre Dışı Bırak” ibaresine tıklayın. Bu süreci, söz konusu işlemleri yeniden uygulayıp bu defa Etkinleştir’i seçerek istediğiniz zaman geri alabilirsiniz.

5. Masaüstünüzü temizleyin ve düzenleyin

Son olarak, Windows kullanırken hayatınızı biraz daha kolaylaştıran bazı ipuçları vereceğiz. Bunlar, masaüstünüzün sabit diskinizin durumundan bağımsız olarak dosyaları ve klasörleri daha çabuk bulmanızda size yardımcı olacaklar.

Acil olarak bir dosyayı bulmanız gerekiyorsa, Başlat menüsündeki arama kutusuna onun adını girin. Bu noktada Windows 8’in arama özelliğinin harika olduğunu söyleyebiliriz, ve Windows 7’de de Windows Arama Asistanı da oldukça kullanışlı. Ama bu ikincisi Copernic adı verilen masaüstü arama motoru yazılımı kadar etkili değil. Bu ücretsiz program aradığınız dosyayı çok daha hızlı bulmanızı sağlamak için bütün sabit diskinizi indeksliyor. Windows 7 kullanıcılarının bu doğrultuda Copernic’i yükleyip kullanmasını öneriyoruz.

Dijital dökümanlar ilgili klasörlerde depolanmalı, masaüstünde değil. Masaüstünde sağa tıklayarak bir klasör oluşturun. ‘Yeni klasör’ olarak adlandırılan bu klasörü üzerindeki vurgulanmış metinden basitçe yeniden isimlendirebilirsiniz. Bu klasörle ilgili olan bütün dosyalarınızı onun içinde tutun.

Masaüstünüzden kullanılmayan kısa yolları kaldırın, bu onların bağlantılı olduğu programları kaldırmasa da, ortalığı toplu ve düzenli tutmanızda size yardımcı olacaktır. Ardından masaüstünde sağa tıklayın ve Görünüm üzerinden ‘Simgeleri otomatik düzenle’yi tıklayın. Bu simgelerinizin ekranın sol tarafında şık bir biçimde durmasını sağlayacaktır.

Bir dosyanın içeriğini daha onu açmadan, adından tanıyabiliyor olmalısınız. Tatil fotoğraflarınızın dosya adlarına konum bilgileri eklemek iyi bir örnek. Ayrıca tarih bilgisi girmek de kullanışlı olabilir. Yeniden adlandırmak için birçok benzer dosyanız varsa, bütün bu dosyalar için ortak olan bilgiyi kopyalayıp yapıştırın.

Klasörlerinizde olanlara daha iyi bir görünüm kazandırın: Sağ üst bölmede yer alan ‘Görünümü değiştirin’ simgesine tıklayın ve Ayrıntılar’ı seçin. Dosya boyutu, oluşturulma tarihi ve diğer bilgiler belgelerinizin yanında bir liste olarak belirecek. Listeyi pencerenin üzerindeki çeşitli sekmelere tıklayarak tarih, dosya boyutu ve benzeri kategorilere göre yeniden sıralayın.

Bir dosyanın üzerinde sağa tıkladığınızda ve Özellikler’i seçtiğinizde görülebilir olan anahtar kelimeler de bir dosyayı daha kolay bulmanıza yardım eder. Word dosyalarında, Dosya ve ardından Özellikler’e gidin, Anahtar Kelimeler alanını doldurun ve Tamam’a basın. Fotoğraflar için de etiketler (tags) anahtar kelime işlevi görüyorlar; onları eklemek için bir Windows Explorer penceresinin altındaki Etiketler alanına tıklayın.

Site Footer

%d bloggers like this: