Facebook App ID is missing!

Bilgisayarınızdaki Güncellemeleri Kontrol Altına Alın

Yazılım güncellemelerinin varoluş amaçları sorunları çözmek olsa da bazen bizzat sorunun kendisine dönüşebilirler. İşte istediğiniz bir güncellemeyi istediğiniz bir zamanda ve istediğiniz biçimde yüklemenin yolları…

Güncellemeleri Group Policy Editor’ü kullanarak kontrol etmek

Group Policy Editor, Windows’un Profesyonel, Eğlence ve Eğitim amaçlı versiyonlarına yerleştirilmiş ve otomatik güncellemeleri yapılandırmak için kullanılabilen bir araçtır. Bu araca ulaşmak için Windows+R tuşlarına basın, Çalıştır kutusuna typegpedit.msc ibaresini girin ve Enter tuşuna basın. Bilgisayar Yapılandırması, Yönetim Şablonları, Windows Bileşenleri, Windows Güncellemesi yolunu izleyin ve ‘Otomatik güncellemeleri yapılandıra çift tıklayın. Açılan pencerede, Etkinleştir’i seçin. Buradaki ayarlamayı ‘Otomatik olarak indir ve yüklemek için bildirim Gönder’den ‘İndirmek ve yüklemek için bildirim göndere değiştirmek için açılır menüyü kullanın. Bu değişikliği onaylamak için uygula ve Tamam’a tıklayın. Bundan böyle güncellemeleri indirip indirmeyeceğinize doğrudan siz karar veriyor olacaksınız.

Bir güncellemenin ardından Windows’un yeniden başlamasının önüne geçin

PC’niz güncellemeleri otomatik olarak indirmeye ve yüklemeye ayarlanmışsa Windows, sisteminizi otomatik olarak yeniden başlatacaktır. Bu durum tam da önemli bir işin ortasındaysanız tam bir karın ağrısına dönüşebilir. Bunun Windows 7’de olmasını durdurmak için, Kontrol Panel’ini açın, ‘Sistem ve Güvenlik’i tıklayın ve ardından Windows Güncellemesi’ni tıklayın. Sol tarafta bulunan ayarları değiştire tıklayın, ardından güncellemeler seçeneğini ‘Güncellemeleri indir ama onları yüklenip yüklenmeyeceğini benim seçmeme izin veri ya da  ‘Güncellemeleri kontrol et ama onların yüklenip yüklenmeyeceğini benim seçmeme izin ver’ olarak değiştirin. Windows 8+ ve 10’da, Ayarlar’a ve ‘Güncelleme & Güvenlik’e gidin, Windows Güncellemesi’nin altında, “Gelişmiş Seçenekler”e tıklayın. ‘Güncellemelerin nasıl yükleneceğini seçin’i tıklayın, bu ayarı ‘Otomatik (önerilen)’den ‘Zamanlayarak yeniden başlatma için bildirim gönder’ olarak değiştirin.

Eski Windows güncellemelerini Kaldırın

Bir güncellemeyi yükledikten sonra PC’nizde bununla ilgili sorunlar yaşamaya başladıysanız, onu kaldırabilirsiniz. Kontrol Paneli’ni açın, Programlar’a gidin ve ‘Programlar ve Özellikler’in altında ‘Yüklenmiş güncellemeleri gör’e tıklayın. Buradan sistem güncellemelerini kaldırabilirsiniz, fakat bunu yalnızca PC’nin bu güncellemeler olmadan daha iyi olacağından emin olduğunuzda yapmalısınız. Bu özellik Windows 10 da dahil olmak üzere Windows’un bütün versiyonlarında çalışıyor. Yeni işletim sistemi de ayrıca örneğin Office gibi diğer Microsoft programları için güncellemeleri kaldırmanıza olanak tanıyor.

Boş yer açmak için eski güncellemeleri silin

Sisteminizdeki bazı güncellemelere artık ihtiyaç duymuyor olabilir ya da bunlar artık geçersizleşmiş olabilir. Dolayısıyla yer kazanmak amacıyla bunları güvenli bir biçimde kaldırabilirsiniz. Bunları kaldırmak için, dahili Windows Güncellemesi Temizliği özelliğini kullanmanız gerekiyor. Söz konusu özellik, Windows 8+ ve Windows 110’da Disk Temizleme’nin bir parçası, ve bir güncelleme olarak da Windows 7’ye eklenmiş durumda (bit.ly/cleanup379).

Onu kullanmak için, Başlat tuşuna basın ve Disk Temizleme’yi arayın. Bunu açtıktan sonra, hedeflenen sürücüyü seçin ve bu aracın çöp dosyalarını kaldırıp Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltarak ne kadar alan kazanabileceğinizi hesaplaması için bekleyin. Bu tamamlandığında, ‘Sistem dosyalarını temizle’ye tıklayın ve neyi kaldıracağınızı seçin.

Otomatik yazılım güncellemelerini yönetin

Update Freezer (www.updatefreezer.org) aralarında Adobe (Flash), Oracle (Java), Google, Apple, Mozilla ve Opera’nın da yer aldığı firmalardan gelen otomatik güncellemeleri geçici olarak dondurmanızı sağlıyor. Bunu hangi programlara ve eklentilere uygulayacağınızı istediğiniz ilgili seçeneklere basitçe tıklayarak seçebilirsiniz. Bazı güncelleyiciler onları devre dışı bırakma ya da etkinleştirmeniz konusunda sizi sınırlarken bazıları da bir zamanlama ya da bir güncelleme türü (otomatik, yalnızca bildirim vb.) seçmenize olanak tanıyacaktır. Update Freezer’ın yükleyici ve taşınabilir versiyonları mevcut.

Her şeyi bir defada güncelleyin

Secunia PSI (Personal Software Inspector) adlı bu harika ücretsiz program (bit.ly/ psi379) bütün yüklenmiş programlarınızın ve eklentilerinizin sürekli en güncel halde olmalarını sağlıyor. Böylece sizin de onları manuel olarak kontrol etmenize gerek kalmıyor. Yazılımı çalıştırıp ‘Şimdi tara’ butonuna tıkladıktan sonra güncel durumda ya da güncellenmesi gereken bütün progmramların arasından 100 üzerinden bir puan alacaksınız. Secunia PSI’yı yüklerken, onun programları otomatik olarak güncellemesini isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz; ya da güncellemeleri kontrol et ama onların ne zaman indirilip yükleneceğine karar vermeyi size bırakan seçeneği işaretleyebilirsiniz. Fikrinizi daha sonra değiştirdiğiniz takdirde, Ayarlar’a gidip bir diğer güncelleme seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Güncelleme Yapmazsam Ne Olur?

Yazılım firmaları tarafından ısrarla dayatılan güncellemelerin büyük bir kısmı performans, istikrar ya da güvenliği geliştirmek için tasarlanmışlardır. Dolayısıyla güncelleme yapmadığınız takdirde, bazı kullanışlı yeni özellikleri, problemler için getirilen çözümleri ve güvenlik ölçümlerini kaçırabilirsiniz ve bu da kötü amaçlı yazılımlara ve hack’lere karşı sizi savunmasız bırakabilir. Aslında, böyle bir durumda ciddi bir sorun çıkması ihtimali oldukça düşük olsa da, bu ihtimal yine de bir üçüncü parti güvenlik yazılımını yüklemiş olup olmadığınıza ve tehlikeli siteleri ziyaret edip güvenilir olmayan kaynaklardan içerik indirip indirmediğinize bağlı. Bir yeni işletim sistemine hala güncelleme yapmamış olan Windows XP kullanıcısının, artık hiçbir güncelleme almadıkları için birçok PC kullanıcısına göre çok daha büyük bir risk altında olduğu kesin. En son güvenlik güncellemelerini kesinlikle yüklemelisiniz, ama daha az önemli olan diğerleri ertelenebilir ya da görmezden gelinebilir, elbette bunu yapmak için geçerli bir nedeniniz varsa. Örneğin, bir güncelleme kullandığınız bir işlevi değiştirebilir ya da kaldırabilir, ya da bir ara Windows 10’da baş belası olan ‘yeniden başlatma döngüsü’ gibi, onun sisteminiz üzerinde bir hasara yol açabileceğini duymuş olabilirsiniz.

Windows 10 Pro’da güncellemeleri erteleyin

Microsoft’un yeni işletim sistemindeki güncellemeler, siz onları isteseniz de istemeseniz de yükleniyor. Fakat cihazınız Windows 10 Pro’yla çalışıyorsa onların yapmakta olduğunuz şeylerin ortasında sizi rahatsız etmelerini ve herhangi bir probleme yol açmalarını önleyebilrisiniz. Bu güncellemeleri eninde sonunda yüklemeniz gerekecek, fakat en azından size uygun olan bir tarihe zamanlama yapabileceksiniz. Güncellemeyi ertelemek için, Ayarlar’a, ‘Güncelleme & güvenlik’e gidin ve Windows Güncelleme’nin altındaki ‘Gelişmiş seçenekler’e tıklayın. Bu güncellemeleri “birkaç ay” (tam olarak kaç ay olduğu kesin değil!) ertelemek için ‘Güncellemleri ertele’ kutusunu işaretleyin.

Windows 10 Home’da güncelleme hileleri yapın

Windows 10 Home kullanıcılarının sınırlı seçenekleri vardır – burada erteleme söz konusu değildir, güncellemeler otomatik olarak yüklenir. Yine de bu sınırlamanın üstesinden gelmenin de bir yolu var; bunun için yapılması gereken ‘Ölçülü bağlantı’ özelliğini kullanmak. Bu Windows 10’i kandırarak, sizin genişbant olmayan bir bağlantı kullandığınızı düşünmesini ve güncellemeleri indirip yüklemesini ertelemesini sağlıyor.

Bu özelliği açmak için, Başlat’a tıklayın, Wi-Fi ayarlarını değiştir’e tıklayın ve Enter’a basın. ‘Gelişmiş seçenekler’i tıklayın ve ‘Ölçülü bağlantı’yı aktive edin. Bu numaranın yalnızca bir kablosuz ağdayken çalıştığını unutmayın. PC’niz, yönlendiricinize Ethernet aracılığıyla bağlanmışsa bu seçenekten yararlanamazsınız.

Windows 10’da güncellemeleri gösterin ya da gizleyin

Microsoft’un sunduğu bu güncellemelerin büyük bir kısmı mükemmel bir biçimde güvenli olsa da, bazıları PC’nizde sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Microsoft akıllı bir hamlede bulunarak Windows 10 kullanıcılarının bu baş belası güncellemeleri engellemelerine olanak veren bir sorun giderme aracı oluşturdu. bit.ly/ hideupdates379 adresine giderek onu indirebilirsiniz. İstenmeyen güncellemeleri gizlediğinizde Windows siz aksini seçene kadar bunları yüklemeyecektir. Bu araç güncellemelerin büyük bir kısmını engelleyebilse de yine de hepsini önleyemiyor.

~dont display~

Site Footer