Facebook App ID is missing!

Bilgisayar Hakkında Bilmeniz Gereken Terimleri

Hızla gelişen teknoloji, beraberinde birçok terimi getiriyor. Bunun sonucu olarak ya devamlı takip etmek gerekiyor ya da ihtiyaç duyulduğunda, hangi terimin ne anlama geldiğini öğrenmek için internetin altını üstüne getirmek gerekiyor. İşinizi biraz kolaylaştırabilmek adına, sürekli güncelleyeceğimiz bir “Bilgisayar Terimleri Sözlüğü” hazırladık.

A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

802.11a: IEEE adlı enstitü tarafından geliştirilmiş olan kablosuz veri aktarım standardıdır.  802.11a standardı 5GHZ bant kullanarak 54 Mbps hıza kadar veri transferi gerçekleştirebilmektedir.

802.11b: IEEE tarafından geliştirilmiş olan, 2.4 GHZ bant genişliği ile 11 Mbps hızında veri transferine olanak sağlayan protokoldür.

802.11g: IEEE tarafından geliştirilmiş olan, 2.4 GHZ bant genişliği ile 54 Mbps hızında veri transferine olanak sağlayan standarttır. Bu tür standardı destekleyen cihazlar 802.11b aygıtları ile de veri transferi gerçekleştirebilmektedirler.

802.11n: 2007 yılında tanıtılan bu standart türü, önceki standartlara göre çok daha uzun mesafelerde ve çok daha yüksek hızda veri transferini mümkün kılmaktadır. Bu standart ile çalışan cihazlar aynı anda birden çok veri transferi yapabilmektedirler. Bir önceki transfer standardı olan 802.11g 54 Mbps hızı desteklerken, 802.11n 100 Mbps üzeri hızları desteklemektedir.

Access Point: Bkz. Erişim Noktası

Active-X: Microsoft tabanlı masaüstü uygulamaların internet bağlantısı sağlayabilmelerine yarayan teknolojidir. Örnek olarak; Active-X kullanarak Word ya da Excel dökümanlarını web tarayıcıda görüntüleyebilirsiniz.

Ad Hoc Network: Bilişim teknolojilerinde bu terimin karşılığı, erişim noktası ya da router olmadan, tek oturumluk ağ bağlantısı özelliği yaratmaktır. Örneğin, kendi bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı arkadaşınızla paylaşmanız gerekirse ve bulunduğunuz ortamda herhangi bir erişim noktası ya da cross kablo yoksa, Ad Hoc Ağ bağlantısı ile dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

Add-on: Bkz. Eklenti

ADSL: Açılımı “Assymetric Digital Subscriber Line” olan ve Türkçe’ye “ Asimetrik Sayısal Abone Hattı” olarak tercüme edilen veri transfer yöntemidir. Veri transferi için telefon hattını kullanan ve şu anda dünyada en çok karşılaşılan internet bağlantı yöntemidir.

Adware: Kullanımı bedava olan ancak bunun karşılığında isteğiniz dışında reklam da gösteren programlardır. Bu programların en bilinen türü, toolbar olarak da bilinen araç çubuğuna yerleşen ve gelişmiş arama yapmayı sağlayan türdür. Çoğu Adware zararsızdır ancak bazıları kişisel bilgilere ulaşıp bu bilgileri çalabilir.

AGP: “Hızlandırılmış grafik portu” olarak tercüme edebileceğimiz bu ekran kartı genişleme yuvası, anakart üzerinde bulunur ve Intel tarafından geliştirilmiş bir port türü olan AGP, PCI grafik portlarına göre çok daha hızlı veri aktarımı sağlayabilmektedir.

Ağ: Birden çok bilgisayar ve çevre birimlerinin biraraya gelerek veri paylaşımında bulunabildikleri gruplara ağ denir.

AMD64: Aynı zamanda x86-64 ya da x64 olarak da bilinen, AMD firması tarafından geliştirilen 64bit işlemcilere verilen genel addır.

Anahtar: Birden fazla bilgisayar arasında ağ kurulumu yapmayı sağlayan parçadır.

Anakart: Bilgisayarın omurgası olarak da nitelendirebileceğimiz anakart, bilgisayarın tüm parçalarının birbiri ile olan iletişimlerini sağlar. Eğer herhangi bir bilgisayarın için açtıysanız, karşınıza çıkan en geniş alana sahip ve diğer parçaların geçmiş olduğu kısım anakarttır.

Android: Google tarafından mobil cihazlar için (cep telefonu, tablet, vs.) geliştirilen işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Android, herhangi bir marka ya da model için değil, uyumlu tüm cihazlar tarafından kullanılabilmektedir.

Aspect Ratio: Bkz. Görüntü Oranı

ATA: Gelişmiş Teknoloji Bağlantısı olarak tercüme edilebilecek ATA, sabit diskler için geçerli bir teknolojidir. ATA, herhangi bir sabit diskin kontrolörünün o sabit diske entegre durumda olması ve herhangi özel bir sürücüye ihtiyaç duymadan çalışabilmesini sağlamaktadır.

AVI: Microsoft tarafından geliştirilen ses ve video formatıdır.

Beta Versiyon: Genellikle bir yazılım ya da donanımın ilk geliştirilen ve deneme aşamasındaki versiyonudur. Kararlı olmamaları ve hatalara açık olmaları nedeniyle, riskli olan ya da sadece deneklere verilen sürümlerdir.

BIOS: Bilgisayarın klavye, fare, görüntü ve disk sürücüleri gibi temel araçlarını nasıl kullanacağını belirleyen yazılımdır.

Blu-Ray: CD ya da DVD gibi bir optik sürücü formatıdır. Yüksek miktardaki veri ya da yüksek çözünürlükteki videolar gibi boyutları çok büyük olan ve DVD ya CD ortamına sığmayacak boyutlardaki verileri saklamak için geliştirilmiştir. Standart bir CD 700MB, standart bir DVD 4,7GB alana sahipken, standart bir Blu-Ray 25GB boyuta sahiptir.

Cable Modem: Bkz. Kablo Modem

Card Reader: Bkz. Kart Okuyucu

CCD: Dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda ışığa duyarlı yüzey olarak kullanılan kısımdır. Bir tabaka üzerine dizilmiş ve ışığa duyarlılığı olan diyotlardan oluşur.

CD: Sony ve Philips tarafından 1980 yılında geliştirilmiş olan teknolojidir. Kompakt Disk olarak tercüme edebileceğimiz bu diskler, 700MB hafızaya sahiptirler ve lazer okuyucu ile okunabilirler.

CD-R: Kayıt yapılabilir CD anlamına gelir ve genelde “Boş CD” olarak bilinirler.

CD-ROM: Herhangi bir kompakt disk okuyucu tarafından okunabilir durumda olan kompakt disktir. Bu tür kompakt disklere tekrar kayıt yapılamaz ya da yapılmış olan kayıt silinemez.

CD-RW: Tekrar kayıt yapılabilen CD türüdür. Bu tür kompakt diskler birden çok sefer kayıt imkanı sunar.

Chip: En basit anlatımıyla chip, içerisinde elektronik devre bulunan silikon parçasıdır.

Chipset: Birden çok çipin birlikte çalışmasıdır. Aynı iş için ya da farklı parçaların birlikte iş yapabilmesi için kullanılabilirler.

CMOS: Transistör yapımında kullanılan bir teknolojidir. Fotoğrafçılıkta kullanılan CMOS, CCD’ye göre daha az enerji tüketen ve daha yüksek performans sağlayan bir teknolojidir. Bilgisayar teknolojilerinde ise, anakart üzerinde bulunan ve küçük bir pil aracılığıyla anakartın hafızası olma özelliğine sahip teknolojidir.

Compact Flash: Bkz. Kompakt Flaş

CPU: Bkz. İşlemci

CRT: Eski tip televizyon ve monitörlerde kullanılan teknolojidir. Halk arasında “Tüplü” olarak anılan televizyonlar ve monitörler CRT monitör ve televizyonlardır.

Çevre Birimi: Bilgisayara bağlanabilen ve giriş ya da çıkış imkanı sağlayan tüm aygıtlar çevre birimleridir. Yazıcılar, harici sabit diskler, hoparlörler bu tür aygıtlara örnek olabilirler.

Çıkış Aygıtı: Bir bilgisayarda işlenen verilerin duyularla anlaşılmasını sağlayan aygıtlardır. Bu aygıtlara örnek olarak, monitör ya da hoparlör sayılabilir.

Çözünürlük: Görüntüyü oluşturan piksellerin fiziksel sütun ve satırlarının toplam sayısını ifade eder.

DDR: “Çift veri oranı” anlamına gelen bu terim, eski tip SDRAM’lere göre iki kat daha hızlı veri aktarımı yapabilen Ram türü için kullanılır.

DDR2: DDR Ram ile birçok benzerlik içeren DDR2, saat hızı olarak farklıdır ve aynı anda daha fazla verinin transferine olanak sağladığı için daha hızlıdır.

DDR3: DDR2 ile neredeyse aynı yapıya sahip olan DDR3, %30 daha az enerji harcar ve yaklaşık iki kat daha hızlı işlem gerçekleştirir.

Depolama Aygıtı: Veri saklamaya yarayan her türlü hafıza aygıtına “Depolama aygıtı” denir.

DIMM: Bir çeşit bilgisayar hafızasıdır. Hafıza çiplerini barındıran bir devredir. Diğer bir hafıza çeşidi olan SIMM’e göre iki kat daha hızlı işlem yapabilir.

DIVX: DVD-Rom tabanlı bir görüntü çözücüdür.

Dijital Video Arayüzü: Bir çeşit video bağlantı standardıdır. Çoğu DVI portları hem analog hem de dijital görüntüyü destekler. Eğer görüntü analog ise, DVI bu görüntüyü dijitale dönüştürür.

Dijital Video Kaydedici: Eski tip kasetli video kayıt cihazlarından farklı olarak, kaset yerine entegre bir sabidiske sahiptir ve kayıt işlemini bu sabit disk üzerine yapar.

Disk Sürücü: Bir veriyi disk üzerine yazan ya da disk üzerinde bulunan veriyi okuyan sürücüdür. En bilinen şekli sabit disktir. CD, DVD, Blu-Ray ya da floppy bu tür sürücüye örnek teşkil eder.

Dizüstü Bilgisayar: Taşınabilir özelliğe sahip bilgisayarlara verilen genel isimdir.

DMA: Ram üzerindeki herhangi bir bilginin işlemciye iletilmeden doğrudan başka bir bilgisayar parçasına gönderilmesidir.

Docking Station: Bkz. Genişleme Birimi

Donanım: Bir bilgisayarın tüm parçaları birer donanımdır. Elle tutabildiğiniz her bilgisayar parçası bu gruba dahildir.

Dongle: İki anlamı olan bu terimin birinci anlamı; güvenlik anahtarıdır. Bir dizüstü bilgisayarın herhangi bir portuna bağlanan dongle sökülmeden o cihazın çalışması engellenmiş olur. İkinci anlamı ise, dizüstü bilgisayar ethernet adaptörüdür.

DRAM: Bir çeşit hafıza olan DRAM, her bir bilginin ayrı bir kapasitörde tutulmasını sağlar. Bu sayede verinin hafızada tutulması daha kolay ve daha az yer kaplar hale gelir.

Dual Core: Aynı devre üzerinde iki çekirdekli bir işlemci ya da iki işlemciden oluşan tek işlemci anlamına gelir. Her çekirdeğin kendisine ait bir cache (hafıza) ve kontrolörü vardır ve diğerinden bağımsız şekilde işlem yapabilir. Aynı zamanda, birlikte hareket edip tek bir işlemciden iki kat daha hızlı işlem yapabilirler.

DVD: Çok yönlü dijital disk anlamına gelir. Aynı zamanda Dijital video disk olarak da adlandırılan bu disk türü, kendisinden önce geliştirilmiş olan CD teknolojisine göre çok daha fazla veri kayıt imkanı sunar. Bir CD 700MB hafızaya sahipken bir DVD 4,7GB hafızaya sahiptir.

DVD-R: Boş DVD olarak da adlandırılan bu DVD türüne veri kaydı bir kereliğine gerçekleştirilebilir. Kaydedilen veriyi silme ya da yeni veri ekleme gibi imkanları yoktur.

DVD+RW: Boş DVD’lerin, üzerine yazılabilen, içerisindeki bilgiyi silebildiğimiz ve defalarca kullanabildiğimiz türüdür.

DVD-RAM: DVD-RW gibi, üzerine yazılabilen ya da üzerindeki bilgiyi silebildiğimiz bir DVD türüdür. Farklı olan ise, gelişmiş bir hata ayıklama tekniğine sahip olması ve hata ayıklama sırasında daha düşük veri transferi sağlamasıdır.

DVD-RW: DVD+RW türünden farklı olarak, herhangi yeni bir veri eklemek için önceki veriyi silmemize gerek yoktur. Eğer yeterli hafıza varsa, boş alana yeni veri yazabilme imkanı sunar.

DVI: Bkz. Dijital Video Arayüzü

DVR: Bkz. Dijital Video Kaydedici

E-Okuyucu: Taşınabilir bir aygıttır ve dijital ortamdaki yazıları okumaya yarar.

E-Reader: Bkz. E-Okuyucu

Eklenti: Herhangi bir programa fazladan özellik sağlayan küçük yazılımlardır. En sık bilinen eklentiler Mozilla Firefox tarafından kullanılan ve tarayıcıya birçok özellik sağlayan eklentilerdir ve sayıları binlerle ifade edilir.

Ekran Kartı: Grafik işlemlerinin bilgisayar işlemcisi yerine yapılmasına yarayan donanımdır. Kendi işlemcisi olan bu parça, işlemci üzerindeki yükü azaltır ve grafik işlemlerini gerçekleştirir.

Erişim Noktası: Herhangi bir ağa kablosuz bağlantıya sahip cihazların bağlantı kurmasını sağlayan aygıttır. Aynı zamanda, ağın internet bağlantısı varsa, erişim noktasına bağlanan cihazlar internete de bağlanabilir.

Ethernet: Yerel ağ üzerinde en çok kullanılan bağlantı türüdür. Telefon girişine benzeyen ama biraz daha büyük bir yuvaya sahip olan ethernet girişi, bilgisayarınızı başka bir bilgisayara, adsl ya da kablo modeme ya da yerel ağa bağlamanızı sağlar.

External Hard Drive: Bkz. Harici Sabit disk

Fare: Klavye ile neredeyse bütünleşik olarak anılan donanımdır. Küçük boyutu ve şeklinden dolayı “Fare” olarak tanımlanan bu aygıt, klavye ile yapılması zor olan bazı işlemleri el hareketleri ile yapmayı sağlar.

Fiber Optik Kablo: Işığı taşıyabilen, çok ince cam parçalarından yapılmış bir kablo türüdür. Bu kablo türü, veriyi ışık hızında taşıyabilmektedir.

Firewire: Apple tarafından geliştirilmiş olan bir giriş/çıkış arayüzüdür. Aynı zamanda IEEE 1394 olarak da anılan firewire, harici cihazların bir bilgisayara bağlanıp yüksek hızla veri aktarmasını sağlar.

Flaş Sürücü: USB ile bilgisayara bağlanan hafıza aygıtıdır. Genelde taşınabilir ve anahtarlık boyutundadır.

Floppy Disk: Harici hafıza türleri arasında en eskilerinden olan bu teknoloji, 1969 yılından beri kullanılmaktadır. Düşük hafızaları, yavaş olmaları gibi nedenlerle zamanla yerlerini CD teknolojisine bırakmışlardır.

FSB: Bilgisayarın işlemcisi ile Ram ve diğer donanımlar arasında bağlantı kurulmasını sağlayan teknolojidir.

Genişleme Birimi: Bir dizüstü bilgisayarın başka aygıtlarla bağlantı kurmasını sağlayan aygıttır. Bu aygıt sayesinde tek bir bağlantı noktası kullanarak dizüstü bilgisayarı aynı anda yazıcı, tarayıcı, klavye ve monitör gibi aygıtlara bağlayabilirsiniz.

Görüntü Oranı: Ekrandaki görüntünün en ve boy oranını belirtir. Standart olan oran 4:3’tür ve kare görüntü sağlar. Bunun dışında 16:9 görüntü oranı da kullanılmakta olup, daha yatay bir görüntü sağlar.

GPU: Bkz. Grafik İşlemci Ünitesi

Grafik İşlemci Ünitesi: Bilgisayar işlemcisine destek olmak için geliştirilmiş olan bu işlemci, ekran kartı üzerinde bulunur ve temelde 3 boyutlu işlemleri yaparak bilgisayarın işlemcisine büyük oranda yardım eder.

Güç Kaynağı: Bilgisayara gelen elektriği A/C’den D/C’ye dönüştüren ve bu sayede bilgisayarın çalışmasını sağlayan parçadır.

Güney Köprüsü: Kuzey Köprüsü ile diğer bilgisayar parçaları arasındaki iletişimi sağlayan köprüdür.

Hard Disk: Sabit Disk

Hardware: Bkz. Donanım

Harici Sabit Disk: Bilgisayara genelde USB portu üzerinden bağlanabilen ve içerisinde sabit disk bulunan taşınabilir hafıza aygıtıdır.

HDD: Bkz. Sabit Disk

HDMI: Yüksek tanımlı multimedya arayüzüdür. Tek kablo ile dijital ses ve görüntü aktarımı teknolojisi olan HDMI DVD, Blu-Ray, oyun konsolu gibi çeşitli aygıtlardaki video ve görüntüleri herhangi bir kayıp olmadan aktarmayı sağlar.

HDTV: Yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan televizyon demektir. Klasik görüntü tiplerine göre (PAL, Secam, NTSC) çok daha başarılı görüntü sunar.

Hoparlör: Bilgisayarda işlenen sesin çalınmasını sağlayan çevre birimidir.

HUB: Aynı ağı birden fazla bilgisayarın kullanabilmesini olanak tanıyan aygıttır.

IDE: Dünyada en çok kullanılan sabit disk arayüzlerindendir. 540MB ile 250GB arasında veri aktarım hızına sahip farklı türleri vardır.

İş İstasyonu: Herhangi bir spesifik amaç için kullanılan bilgisayarlara iş istasyonu denir. İş istasyonu olarak tanımlanan bilgisayarlar resim düzenleme, video düzenleme ya da ses efektleri ile ilgili ama özellikle bir amaç için hazırlanmış bilgisayarlardır.

İşlemci: Merkezi işlem ünitesi anlamına gelmektedir. Bilgisayarın beyni olarak nitelendirebileceğimiz bu parça, en küçük işlemden en karmaşık işleme kadar her işlemin yapılması ile görevlidir.

Joystick: Özellikle oyun oynamak amacıyla kullanılan giriş aygıtıdır. Bir taban üzerine oturtulmuş çubuğun hareket ettirilmesi ile bilgisayara komut veren bu aygıt, klavyeye göre çok daha rahat hareketler yapılmasına olanak tanır.

Jumper: Genelde anakart üzerinde bulunan ve bir işlecin kapatılması ya da değiştirilmesi için kullanılan metal bağlantılardır.

Kablo Modem: Kablo televizyon ağını kullanarak internet bağlantısı sağlayan modem türüdür.

Kart Okuyucu: Flaş hafıza kartlarını okumaya yarayan giriş aygıtının genel adıdır. USB portundan bilgisayara bağlanabilen bir cihaz olduğu gibi, doğrudan bilgisayar üzerine entegre edilmiş de olabilmektedir. Çoğu kart okuyucular farklı türdeki hafıza kartlarını okuyabilmektedirler.

Klavye: Yazı yazmak için kullanılan tuşların bulunduğu alan ve adını bu alandan alan aygıttır. Türkiye’de kullanılan iki tip klavyeden birincisi, yıllar önce TDK tarafından geliştirilmiş olan ama çok fazla kullanılmayan “F”; yıllar sonra bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkan ve daha yaygın kullanıma sahip olan “Q” klavye mevcuttur.

Kompakt Flaş: Bir çeşit flaş hafızadır. Kompakt flaş hafıza kartları genelde fotoğraf makinelerinde kullanılmakla birlikte, PDA’larda ve taşınabilir müzik çalarlarda da kullanılmaktadırlar.

Kuzey Köprüsü: Anakart üzerinde bulunan ve işlemci ile diğer donanımların bağlantısını sağlayan köprüdür.

Laptop: Bkz. Dizüstü Bilgisayar

Lazer Yazıcı: Lazer yazıcılar, bir ışın odağını kullanarak yazıların ya da resimlerin kağıt üzerine yazılmasını sağlayan bir teknoloji kullanırlar. Mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre satın alma maliyetleri genelde daha yüksek olan bu tip yazıcılar, uzun vadede kartuş maliyeti açısından sağladıkları tasarruf ile bu farkı kapatabilirler.

LCD: Likit kristal görüntü anlamına gelen bu görüntü teknolojisi, çok ince bir yapıya sahip olduklarından dolayı özellikle monitör ve dizüstü bilgisayar ekranlarında kullanılmaktadırlar. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde, birçok farklı aygıtta da kullanılmaya başlanan LCD teknolojisi, cep telefonu, navigasyon cihazları, tablet bilgisayarlar gibi birçok aygıtın vargeçilmez parçası olmuş durumdadır.

LED: Kendi başına renk üretemeyen bir teknoloji olan LCD için gerekli arka plan ışığı sağlayan teknolojidir.

Memory Stick: Bir çeşit hafıza kartıdır ve Sony tarafından geliştirilmiştir. Fotoğraf makineleri, kameralar ve diğer bazı elektronik cihazlarda hafıza işlemleri için kullanılmaktadır.

Modem: Bilgisayarlar arasında bağlantı kurulmasını ve veri aktarımını sağlayan aygıttır.

Monitör: Bilgisayar ekranına verilen isimdir. Monitörler televizyondan farklı olarak, arada bir aygıt olmadan herhangi bir görüntü veremezler.

Motherboard: Bkz. Anakart

Mouse: Bkz. Fare

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı: Şu anda piyasada en sık rastlanılan yazıcı türüdür. Mürekkep kartuşu içerisinde bulunan mürekkebin kağıt üzerine püskürtülmesi yöntemi ile çalışan bu yazıcı türü, genelde diğer yazıcı türlerinden daha ucuz bir çözümdür.

Network: Bkz. Ağ

Northbridge: Bkz. Kuzey Köprüsü

Notebook: Bkz. Dizüstü Bilgisayar

NTSC: Özellikle ABD, Kanada, Kore, Japonya ve birkaç ülkede daha kullanılan görüntü standardıdır.

Optik Sürücü: Bilgisayar dünyasında, lazer kullanarak yapılan okuma ve yazma işlemini gerçekleştiren aygıttır. DVD ve CD sürücüler birer optik sürücüdür.

OSD: Ekran üzerinde oluşan kontrol menüsüdür. Genelde monitörlerin yönetim tuşlarına basıldığında, ekran üzerinde oluşan ve ekran ayarlarını değiştirmeye yarayan menüdür.

Output Device: Bkz. Çıkış Aygıtı

Overclock: Bir bilgisayar işlemcisinin, normalden daha hızlı çalışması için yapılan işlemdir. Doğru yapılmadığı takdirde, bilgisayara zarar verme riski olan bu işlem, genelde üreticiler tarafından önerilmez.

Paralel Port: Genellikle eski tip bilgisayarlarda bulunan bu bağlantı türü, nokta vuruşlu yazıcılar gibi aygıtlarla bağlantı kurulmasını sağlar.

Parlaklık: Ekrana gelen ışık miktarını gösterir.

PC: Kişisel bilgisayar anlamına gelen bu terim, evlerimizde, işyerlerimizde kullandığımız bilgisayarları kapsar ve bilgisayar kasası, monitör, klavye ve fare gibi standart parçalardan oluşur.

PCI: Intel tarafından geliştirilmiş olan ve birçok bağlantı türünü destekleyen teknolojidir. USB kontrolörleri, firewire, SCSI gibi bağlantı türleri bu teknolojiyi kullanır. Bazı ekran kartları da PCI bağlantı türüne sahip olsa da, geneli daha hızlı bağlantı imkanı sağlayan AGP slotu kullanır.

PCI-Express: PCI teknolojisinin gelişmiş halidir ve çok daha hızlı işlem yapılmasına olanak tanır.

PCMCIA: Bilgisayarlar üzerinde bulunan genişleme yuvasıdır. Bu yuva kullanılarak, bilgisayar üzerinde bulunmayan bazı parçaların bağlantısı sağlanır.

PDA: Kişisel dijital asistan teriminin karşılığı olan PDA, ilk olarak 1993 yılında kullanılmaya başlanmış ve yerini akıllı telefonlara bırakmış bir  teknolojidir.

PiP: Resim içerisinde resim anlamına gelir ve aynı anda tek ekrandan birkaç farklı görüntü seyredilmesini sağlar.

Power Supply: Bkz. Güç Kaynağı

Printer: Bkz. Yazıcı

PS/2: Eski tip bilgisayarlarda bulunan bir port türüdür ve klavye ile fare bağlantısı için kullanılır.

Quad-Core: Dört çekirdekli işlemci türüdür. Aynı anda 4 çekirdekte farklı işlemler yapılabildiği gibi, 4 çekirdekte aynı işlemi yaparak tek çekirdekli işlemcilere göre çok daha hızlı sonuçlar alınmasını sağlayan teknolojiye sahip işlemcilerdir.

RAID: Birden çok sabit disk arasında veri dağıtımı yaparak, daha hızlı işlem yapılmasını sağlayan teknolojidir.

Ram: Geçici hafıza sağlayan aygıttır. Geçici hafızaya ihtiyaç duyulmasının temel nedeni, sabit disk hızının işlemci hızına yetişememesi bu farkı ortadan kaldırma ihtiyacıdır.

Resolution: Bkz. Çözünürlük

Retina Display: Apple tarafından geliştirilmiş olan bir görüntü teknolojisidir. 300 dpi ve üzeri çözünürlüğe sahip bu teknoloji, görüntü kalitesi ile öne çıkmaktadır.

ROM: Bilgisayarın açılışı esnasında kullanılacak işlemleri belirten hafıza türüdür ve anakart üzerinde saklanır.

Router: Bir yerel ağdaki bilgiyi başka bir ağa aktaran aygıttır.

Sabit Disk: Bir bilgisayarda tutulan tüm veriler,sabit disk içerisindedir. Sabit disk olmazsa, bilgisayar ile yaptığınız tüm işlemler bilgisayarı kapattığınız anda yok olur.

SATA: Geliştirilmiş ATA teknolojisi de diyebileceğimiz bu teknoloji sayesinde, sabit disklerin veri aktarım hızı hissedilir derecede artmıştır. ATA ile 100Mbps aktarım hızı yakalanabilirken, SATA ile bu hız 150Mbps üzerine çıkmaktadır.

Scanner: Bkz. Tarayıcı

SCSI: Veri transfer protokolü olan SCSI, IDE depolama arayüzünden çok daha hızlı bir transfer imkanı sağlarlar.

SD (Secure Digital): Bir çeşit hafıza kartıdır ve fotoğraf makineleri, kameralar, PDA’lar gibi cihazlardaki veriyi depolamak amacıyla kullanılırlar.

SDRAM: İşlemci ile senkronize şekilde çalışan, aynı saat hızına kilitlenebilen ve bu sayede herhangi bir sorunun önüne geçen Ram türüdür. DDR, DDR2, DDR3 Ramlerin tamamı SDRam türüdür.

Serial Port: Eski tip yazıcılar, fare ve klavyeler bu tip bağlantı ile bilgisayara bağlanırlar.

Server: Bkz. Sunucu

Ses Kartı: Bilgisayarda işlenen seslerin hoparlör ya da kulaklığa iletilmesi, mikrofondan gönderilen sesin bilgisayara ulaştırılıp işlenmesi görevlerini yerine getiren aygıttır.

SLI: Nvidia tarafından geliştirilen bu teknoloji sayesinde, tek bilgisayar üzerinde iki ekran kartı çalıştırma imkanı vardır. Bu teknolojiyi kullanan bilgisayarlar çok daha hızlı grafik işlem yapabilirler.

SMART: Sabit disklerde kullanılan bir teknolojinin kısaltmasıdır. SMART özelliği olan sabit diskler, hatalara ve sorunlara karşı daha etkin bir korumaya sahiptirler.

SO-DIMM: Hafıza modül türüdür. Özelliği ise, küçük olmasıdır. Geliştirilme nedeni, dizüstü bilgisayarlar gibi olabildiğince küçük parçalar kullanılarak üretilmeye çalışılan cihazlarda Ram için gerekli yuvaların küçültülme ihtiyacıdır.

Solid State: “Hareket etmeyen” anlamına gelen bir terimdir. Bu tür bir anlama sahip parçalar anakart ve dahili bileşenlerdir. Hoparlörler ya da monitör de solid state bileşenler arasında yer alır. Bu terimle ilgili ilginç olan örnek ise, flaş diskler solid state iken aynı işleve sahip sabit diskler solid state değildir çünkü içerisinde hareket eden bir mekanizma vardır.

Southbridge: Güney Köprüsü

Speaker: Hoparlör

SRS Ses: Arnold Klayman tarafından 1983 yılında geliştirilen 3 boyutlu ses teknolojisidir.

SSD: Bir çeşit sabit disktir. Farkı ise, içerisinde dönen bir mekanizma yoktur ve standart bir sabit diske göre çok daha hızlı veri aktarımı sağlar.

Sunucu: Merkezi konumdaki bilgisayardır ve diğer bilgisayarların ihtiyacı olan verileri depolayıp, istekte bulunan bilgisayarın kullanımına açar. Genel olarak normal bir bilgisayardan daha hızlı bir işlemci, daha yüksek ram kapasitesi gibi ekstra güce ihtiyaç duyarlar. İnternette gördüğünüz her web sitesi bir sunucu üzerine kuruludur.

Switch: Bkz. Anahtar

Tablet: Dokunmatik ekrana sahip olan ve bu ekrana dokunarak işlem yapılabilen taşınabilir bir bilgisayar türüdür.

Tak Çalıştır: Bilgisayarla bağlantı kurulduğu an herhangi bir sürücü ya da tanıtım programına ihtiyaç duymadan çalışmaya başlayan aygıtlardır. Flash diskler, monitörler ya da klavyeler buna örnektir.

Tarayıcı: Kağıt üzerinde bulunan herhangi bir resim ya da yazıyı bilgisayar ortamına aktarmaya yarayan cihazdır. Birçok gelişmiş yazıcı, tarayıcı ile kombine halde gelmekte ve bu cihazlar hem tarama hem de yazma işlemi yapabilmektedirler.

TFT: İnce film transistör anlamına gelen bir transistör türüdür. LCD panellerinde kullanılan transistör türü, TFT transistörlerdir.

Thunderbolt: Yüksek hızlı giriş/çıkış arayüzüdür. Intel  tarafından geliştirilen bu arayüz, 2011 yılında Apple tarafından tanıtılmıştır. Thunderbolt arayüzü, USB 2.0 bağlantı türünden 20 kat daha hızlı veri transferi gerçekleştirebilmektedir.

Touchscreen: Dokunmatik ekran anlamına gelmektedir. Tablet bilgisayarlarda, akıllı cep telefonlarında kullanılan ekranlar touchscreen ekranlardır.

Touchpad: Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan ve fare (Mouse) işlevli gören düz alandır.

Trinitron: CRT görüntü teknolojileri arasında en başarılı olanıdır. Sony tarafından geliştirilen bu teknoloji, görüntüde oluşan bozulmaları diğer ekranlara göre daha aza indirebilmektedirler.

Trojan: Bkz. Truva Atı

Truva Atı: Bilgisayara sızan ve bilgilere zarar veren bir yazılım türüdür. Aynı zamanda, bazı özel bilgilerin çalınması için de kullanılırlar.

Ultra DMA: Intel ve Quantum tarafından geliştirilen bu teknoloji, sabit disk ile Ram arasında veri transferi sağlamaya yarar.

USB: Günümüz bilgisayarlarında en çok kullanılan port tipidir. Neredeyse tüm çevre birimleri bu portu kullanarak bilgisayarlarla bağlantı kurabilirler.

UPnP: Tak/çalıştır özellikli aygıtların ağ bağlantı türüdür.

VGA: Çoğu bilgisayarda kullanılan monitör ya da ekran arayüzüdür. 640×480 çözünürlükteki VGA arayüzü, IBM tarafından 1987 yılında geliştirilmiştir.

Video Card: Bkz. Ekran Kartı

VOIP: İnternet üzerinden ses protokolü anlamına gelen bu terim, internet kullanarak yapılan telefon görüşmeleri için kullanılır. Özellikle ucuz uluslararası görüşmelerde tercih edilen bir görüşme yöntemidir.

VRAM: Bilgisayardaki Ram’in, ekran kartı üzerinde yer alan ve sadece grafik işlemleri için kullanılan şeklidir.

Webcam: Web ve video kamera kelimelerinin birleşiminden oluşan bir terimdir. İnternette görüntü paylaşmak için kullanılan, bilgisayara bağlanan küçük boyutlu kameralardır.

Wi-Fi: Kablosuz yerel ağ teknolojisidir. Mobil cihazlarla erişim noktası arasında kısa mesafeli ve yüksek hızda veri aktarımını sağlar.

Workstation: Bkz. İş İstasyonu

Yazıcı: En çok kullanılan çıkış aygıtlarından olan yazıcılar, metinlerin, resimlerin ya da herhangi bir görsel verinin kağıda dökülmesini sağlayan aygıtlardır.

~dont display~

Site Footer