Facebook App ID is missing!

Bıçakları Tanıyalım

Evinizde farklı tipte birçok bıçak vardır. Bu bıçakların geneli ile ilgili bilgi ya anneden çocuğa geçer ya da doğaçlama yöntemi ile belirlenir. Her ne kadar bu bilgilerin büyük bir kısmı doğru olsa da, arada kaçırdığınız amaçlar da olabilir. Hazırladığımız listede yer alan bıçaklara ve bu bıçakların kullanım amaçlarına bakarak hem bilginizi ölçebilir hem de yeni özellikler öğrenebilirsiniz.

Tırtıklı Bıçak

Evlerde en sık rastlanan bıçak türlerinden olan tırtıklı bıçakların asıl amaçları ekmek kesmek olsa da, taze kaşar ya da domates gibi yumuşak meyve-sebze doğramak için de ideal çözümler olarak kullanılırlar. Ekmeği iyi kesen bir bıçak doğal olarak kekleri de iyi keser. Bu nedenle, kek kesmek için de tırtıklı bıçak kullanabilirsiniz.

Satır

Kasaplarda görmeye alışık olduğumuz satırlar, boşuna kasapların ellerinde değillerdir. Asıl amacı eti kemikten ayırmak, kemikleri kırmak olan satır tipi bıçaklar ek olarak düz tarafı ile sarımsakları ezmek için de kullanılırlar. Satır kültürü bizde bu şekilde iken Uzakdoğu’da ise mutfaktaki ana bıçak konumundadır ve kesme ile ilgili her iş satırla halledilir.

Şef Bıçağı

Fransız bıçağı olarak da bilinen şef bıçağı, mutfaklardaki en işlevsel bıçak olma ünvanına sahiptir. Genelde 12 santimetre ile 30 santimetre arasında boylara sahip olan şef bıçakları et ve sebze gibi gıdaları kesmek, dilimlemek, doğramak gibi farklı amaçlar için kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Eğer yeni ev kuruyorsanız ve bıçak almak istiyorsanız, diğer tüm bıçak türlerini unutsanız da, şef bıçağını unutmamalısınız.

Fileto Bıçağı

Fileto bıçakları ince, esnek, keskin ve dar bir yapıya sahiptirler. Bu incelik ve esneklik sayesinde, sert bıçaklarla düzgün bir şekilde yapılamayacak kesme işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olur. Fileto bıçağının adından da anlaşılabileceği gibi asıl amacı balık ve et ile ilgili ince işlerde kullanılmak için geliştirilmiştir. Eğer elinizin altında bir fileto bıçağı varsa, sebzelerin kabuklarını ya da balıkların derilerini soymak sizin için kolay olacaktır.

Meyve Bıçağı

Küçük ve genelde milyoncudan alınan türden bir bıçak olan soyma bıçağı, adından da anlaşılabileceği gibi meyve ve sebze soyma ya da doğrama amacıyla geliştirilmiş bir bıçak türüdür. Efsane bir şekle sahip olan ve annelerin kabul günlerinde “Olmazsa olmaz” malzemeler arasında yer alan soyma bıçağı, Kızılay dağıtmışçasına her mutfakta bolca bulunur.

İstiridye Bıçağı

Müslüman mahallesinde salyangoz satmak ne zaman “normal” olarak kabul edilmeye başlanırsa, istiridye bıçağı da ancak o zaman geleneksel Türk ailesinin mutfağında kendisine yer edinebilir. Eğer bir gün elinize bir yerden yanlışlıkla kısa ve dar ve garip şekilli bir bıçak geçerse, bilin ki o bıçak bir istiridye bıçağıdır ve sadece istiridyelerin kabuklarını ayırmaya yarar.

Soyma Bıçağı

Türk mutfaklarında özellikle son zamanlarda yer edinmeye başlamış olan soyma bıçağı, evvelden bu iş için kullanılan meyve bıçağını tahtından indirmeye kararlı görünüyor. Tipine bakınca “Bu bıçakta bir gariplik var” şeklinde cümle kurdurtan ve normal bir bıçağın tersine eğimlenmiş olan soyma bıçağı, adından da anlaşılabileceği gibi, meyve ve sebzeleri soymak için geliştirilmiş bir bıçak türüdür.

Site Footer