Facebook App ID is missing!

Çaresizliğe, Uykusuzluğa Panzehir Olacak Bebek Uyutma Yöntemleri

Tarihte ‘bebek uyutma’ uğruna denenmemiş bir yol muhtemelen yoktur. Çaresizlikten bebeğinin çıkardığı yorgunluk seslerini çıkarmaya çalışan anneler mi dersin? Çocuğu arabaya bindirip mahallede dört dönen babalar babalar mı? Bebek uyutma yöntemleri insanı şekilden şekile sokar ama sonuca giden her yol mübahtır! Çünkü bebek uyumadıkça, ebeveynler de uyuyamaz. Peki, yaşamak için uyumak gerekli fakat o esnada bebeğin bundan haberi yok. Dolayısıyla ister bir konuşup, durumu kendisine anlatmaya çalışın, isterseniz de bu bebek uyutma yöntemlerini uygulayın…

uyuyan bebek

Öncelikle

Kullandığınız yastık, çarşaf kumaşlarının, battaniyelerin ve bunları yıkamak için kullandığınız deterjanın bebeğinize alerjik olup olmadığını kontrol etmelisiniz, bebeğinizin uyuyamıyor olmasının sebebi tamamen bu tip bir rahatsızlık olabilir. Bebeğinize uyku seti alırken sağlığa uygun koşullarda olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Ayrıca, bebeğiniz her uykudan uyanıp ağladığında odasına koşup ilgi göstermek, bebeğin aileye bağlı olmadan kendini yatıştırmayı öğrenememesine ve ilgi gördüğü için sık sık bu hareketi tekrarlamasına yol açar. Bebek telsizi sizin için bir Pavlov zili* haline gelmesin.

 

Jet-Lag Bebek

Sizin anca Amerika’ya gidip gelince yaşadığınız gece ile gündüzü karıştırma problemini, bebekler kendiliğinden yaşayabiliyor. Yeni doğmuş bebeklerde zaman algısı hemen oluşmaz, yani gündüz uyanık kalıp, gece uyumaları gerektiğini bilemezler. Dolayısıyla akşam bebeğinizi uyuturken mümkün olduğu kadar ışıksız bir ortam yaratıp, karanlığın uyku vakti demek olduğunu anlamasını sağlamalısınız. Uzmanlar gece lambası gibi küçük ışıkların bile kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, öğle uykularında da karanlık bir ortam sağlamak, bebeğinizin uyuma vakitlerini algılaması için çok önemli. Bu noktada bebek odasının perdelerini kalın ve ışık geçirmeyen kumaşlardan seçmek işinize yarayacaktır, bebeğinizi öğle uykusundan uyandırırken perdeleri açıp, gün ışığıyla uyanmasını sağlayabilirsiniz.

Gözünüzden Sakının

Bebeğin uyku vakti geldiğinde etrafında minimum düzeyde uyarıcı unsur olmalıdır, ebeveynlerin otomatik olarak yatıştırıcı ses tonlarında konuşup, ninni söylemesi de bu yüzdendir. Bunun haricinde, bebeğinizi uykuya hazırlarken en yapmamanız gereken şey göz kontağı kurmaktır. Özellikle anne ile göz kontağı kurmak bebekleri aşırı derecede uyarır ve heyecanlandırır, dolayısıyla uykudan eser kalmaz. Dayanamayıp  gözlerinin içine bakarken bir de ‘Ay sen ne şirinsin! Agucu bugucu!’ narası atarsanız, bir double espresso etkisi yapar haliyle.

bebek heyecanlı 1

 

Bebeğinizi Güzel Kokularla Uyutun

Lavanta yağı cilde iyi geldiği gibi, kokusu da insanı rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Bir mendilin üzerine 2 damla lavanta yağı damlatıp, bebeğinizin uyuduğu karyolanın yakınına koyduğunuz takdirde bebeğin sakinleşip huzurlu bir uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Otoriteler en temiz yağlardan biri olan lavanta yağının, alerjik bir reaksiyona yol açmasının çok zor olduğunu belirtiyor ama yine de emin olmak için bir doktorunuza danışarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

bebek uyutma 1

Yoğurmadan, Mıncırmadan…

Nasıl ki yetişkin insanlar masaj sever, masaj bebekler için de rahatlatıcı etkiye sahiptir.  Bebeğe uyuması için masaj yapmak eskiden beri bilinen ve işe yarayan bir yöntemdir. Masajı cilde yararlı olan bebek yağları ile yapabilirsiniz ve unutmayın; masaj yumuşak hareketlerle ve çok baskı uygulamadan yapılmalı, yoğurmadan ve mıncırmadan lütfen…

Miami Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre uyku vaktinden önce 15 dakika kadar masaj yapılan bebekler, yapılmayan bebeklere göre daha çabuk uykuya dalıyormuş. Hadi bize inanmadınız, koskoca Miami’de adamlar araştırmış onlara da mı inanmayacaksınız?

bebek uyutma2

Dürüm Bebek

Yeni doğan bebek, ana rahminde dar bir alanda yaşamaya alışmıştır ve bu yüzden doğduktan sonra ad alanı ufaldığı zaman kendini güvende hisseder. Hatta yetişkin insanların da koskoca yataklarda böcek gibi kıvrılarak ‘fıtık pozisyonda’ uyumalarının sebebi budur. Bebeğinizi güzelce ve sağlığını tehdit etmeyecek şekilde sararak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bebek sağlığını tehdit etmeyecek ve gelişimini engellemeyecek şekilde bu işlemi yapmak için lütfen çocuk doktorunuza baş vurun.

dürüm bebek 1

Beyaz Ses

Bebeklerin saç kurutma makinesi, vantilatör, elektrik süpürgesi sesi gibi seslerde uyumaları meşhurdur, hatta nice bebek mutfaklarda, aspiratör kenarlarında uyutulmuştur. Yani bilinenin aksine, bebeğin uyumak için sessiz bir ortama ihtiyacı yoktur, örneğin uyuyan bebeğin yanında konuşurken ebeveynler güdüsel olarak fısıldayarak konuşur, oysa ki anne karnında çok gürültülü bir ortamda yetişmiş olan bebek, sessizlik esnasında zaman zaman huzursuzlaşır bile.

Bebeğinizi uyutmak için beyaz gürültü kayıtları kullanmak çok işinize yarayacaktır. Beyaz gürültü ya da bebek uyutma sesleri kayıtlarına dilerseniz internetten bile ulaşabilirsiniz fakat burada dikkat edilmesi gereken, beyaz gürültünün sesini alçak tutmak, tüm uyku boyunca kullanmamak ve özellikle beyaz gürültü makinesi kullanacaksanız yaydığı sesin desibelinin 85’in altında olduğundan emin olmak gerekir.

(*) Pavlov’un zili: Pavlov, klasik şartlanma deneyiyle meşhur olmuş Rus psikolog. Deney bir köpeğin üzerinde yapılır ve deneyin sonunda zil sesine şartlanmış olan köpek, her zil çaldığında yemek verilecek zannederek salya salgılamaya başlar. Pavlov’un zili, şartlanılan hareketi tetikler.

Site Footer