Facebook App ID is missing!

Annelerin Bebek Bezi Seçimi Yaparken Dikkat Etmesi Gereken 6 Kural!

Annelerin, özellikle de ilk çocuklarını bekleyen anne adaylarının en büyük problemlerinin başında doğru bebek bezi seçimi geliyor. Özellikle de yeni anneler bu konuda ne kadar fikir alırlarsa alsınlar mutlaka bebek doğduktan sonra “en iyi” denilen bezler bile bazen işe yaramayabiliyor. O halde en doğru bebek bezini nasıl bulacağınızdan ve bebek bezi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden kısaca bahsedelim.

bebek bezi modelleri

Bebek Bezi Alışverişi

Her ebeveyn gibi siz de daha bebeğiniz doğmadan bebek bezi depolamaya başlayacaksınızdır. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var; bebeğinizin çok hızlı büyüyecek olması. Bunun için de yapmanız gereken şey bebeğiniz için depolayacağınız bebek bezlerinin sadece yeni doğanlara uygun olanlarını almamanızdır. Hemen her numaradaki bebek bezini kullanacağını düşünürsek her numaradan biraz biraz almanız daha mantıklı olacaktır. Ayrıca alacağınız bebek bezinin kalması demek boşa giden para demektir. Onun yerine bittikçe almanız daha tasarruflu olacaktır. 

Onun dışında alacağınız bebek bezinin mutlaka ama mutlaka bebek tenine uygun olması gerektiğini de unutmayın. Hangi malzemeden üretildiğine dikkat edin. Bunun yanında bir bez markasını denemeye karar verdiğinizde eğer bebeğinizin cildinde tahriş, kızarıklık ve pişik yaparsa hemen değiştirin. Bebeğinizin sağlığı beze verdiğiniz paradan daha önemlidir. 

Bebek Bezi Numaraları

Bir de dikkat edilmesi gereken önemli nokta bebek bezlerinin numaralarıdır. Genelde markaların bebek bezi numaraları kilolara göre değişmektedir. Bu durumda yapılması gereken şey bez alırken yaşa değil kiloya göre tercih yapmanızdır. Bazı bebekler 3 kilo doğarken bazı bebeklerin 5 kilo doğabileceği gibi bezler de yaşa değil kiloya göre alınmalıdır. Özellikle yeni annelerin en çok yaptığı hata da budur. 

Bebek Bezi Modelleri

Bebek bezlerinde artık kız ve erkek çocuklar için farklı seçenekler de bulunuyor. Bunlardan kullanmanızı da tavsiye ederim. Çünkü erkek ve kız çocuklar anatomik olarak farklı oldukları için kullandıkları bezlerin de onlara özel üretilmiş olması gerekiyor. Erkek çocuklar için üretilen bebek bezlerinin ön kısımları daha emici olurken kız çocuklar için üretilen bebek bezi modellerinin orta kısımları daha emici oluyor. 

Bir başka konu da külot şeklindeki bebek bezlerinden kullanmak isteyip istemediğinizdir. Eğer kullanmak istiyorsanız bebeğinizin güncel kilosunu göz önünde bulundurarak almanızı tavsiye ederim. Aksi halde bazı bebeklerin bacak kısımları daha kalın olduğu için bu bezler bacaklarını sıkabiliyor. Ya da tam tersi çok zayıf olan bebeklerde taşma, akma gibi sorunlar olabiliyor. Bunlara da dikkat etmelisiniz.

Son olarak tavsiyem başkalarının kullanıp memnun kaldığı bebek bezlerini deneyip test etmenizdir. Maalesef bu konuda “bu iyiymiş falancanın kızına / oğluna iyi gelmiş” mantığından ziyade deneme yanılma yapmamız gerekiyor. Tabi bu tavsiyelerimizin hepsi yeni anne adaylarınadır. İkinci ya da üçüncü bebeğini bekleyen anneler zaten biliyordur 😊

Site Footer