Facebook App ID is missing!

Bakanlar Kurulu Beyaz Eşyada ÖTV’yi Sıfırladı

Bakanlar Kurulu’nun yeni ÖTV düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni Özel Tüketim Vergisi kararıyla birlikte, bazı ürünlerdeki Özel Tüketim Vergisi oranları 30 Nisan’a kadar sıfırlandı. Konutta ise KDV düzenlemesine gidilirken, mobilya ürünlerinde uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü.

beyaz eşya ÖTV
Bakanlar Kurulu beyaz eşya ÖTV kararları

Bakanlar Kurulu’nun ÖTV ve KDV oranlarıyla ilgili yeni kararları, beyaz eşya sektöründe 30 Nisan 2017’ye kadar ÖTV oranını sıfıra indirilirken, mobilya ürünlerindeki KDV oranının yüzde 8’e çekildiği duyuruldu. Karara göre klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge ve elektrikli mutfak aletlerinden 30 Nisan 2017 tarihine kadar ÖTV alınmayacak. Özelikle düğün ve çeyiz alışverişi yapmayı düşüneneler için kaçırılmayacak bir fırsat sunan indirime, bankaların sunacağı taksit ve kredi imkanlarıyla birlikte tüketicilerin olumlu tepki vermesi bekleniyor.

“Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, buzdolapları, derin dondurucu, klima, termosifon, su ısıtıcılar, elektrik süpürgeleri ve elektrikli mutfak aletlerinden 30 Nisan 2017 tarihine kadar Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmayacak.”

ÖTV kararları
Beyaz eşya ÖTV kararları

Bakanlar Kurulu’nun mobilyadaki KDV düzenlemesiyle birlikte 30 Nisan’a kadar KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e çekildi. Ahşap, plastik ve metal mobilyaları kapsayan düzenlemeyle, koltuk takımı, kanepe, sandalye, kamp ve bahçe mobilyaları, ahşap mutfak mobilyaları ve büro mobilyaları gibi birçok kalemde KDV oranı yüzde 8’e düşürüldü.

Mobilya KDV
Mobilya KDV düzenlemesi

Önümüzdeki günlerde hem mobilya hem de beyaz eşya sektörlerinde agresif kampanyalarla birlikte yüzde 8-9 oranında indirimlerin uygulanması bekleniyor. Dolardaki artışla birlikte ham madde ve maliyet artışlarının yaşanması, üreticileri olumsuz etkilerken, Bakanlar Kurulu’nun yeni kararnamesiyle birlikte her iki sektörde de canlanma hedefleniyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan konuttaki KDV düzenlemesiyse şu şekilde;

  • Yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2016 arasında alınmış konut inşaat projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılan konut inşaatı projelerinde; metrekare vergi değeri 500 TL – 1,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 KDV uygulanması hüküm altına alındı.
  • Metrekare vergi değeri 1,000 TL ve üzeri konutların tesliminde uygulanacak KDV oranı da yüzde 18 olacak.Yapı ruhsatı 1 Ocak’tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak’tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare vergi değeri 1,000 TL ile2,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8, 2,000 TL üzerinde olan konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanacak.
ÖTV düzenlemesi
Yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti tekneleri ÖTV düzenlemesi

Bakanlar Kurulu kararlarının en ilginciyse, yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti teknelerinin Özel Tüketim Vergisi oranlarının sıfırlanmasıyla ilgili. 2017/9759 Karar Sayılı, Bakanlar Kurulu kararnamesinin 4. maddesi doğrultusunda yukarıda belirtilen deniz taşıtlarından ÖTV alınmayacak.

Bakanlar Kurulu’nun 2017/9759 Karar Sayılı kararnamesinin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Site Footer