Facebook App ID is missing!

Atari’nin Kurucularından Steve Bristow Öldü

Oyun dünyası günümüzdeki modern konsollara, oyuna dair birçok şeye kökeni 1970’lerin sonunda atılmaya başlanan bir dizi adımın devamında ulaştı. Oyunu evrim noktasına götüren süreç içerisinde Atari’nin yeri ise apayrı.

Şirketin basit pinball oyunlarını geliştirmesi, 80’ler ve 90’larda adeta bir kült halini almasının temelindeki isimlerden biri olan Steve Bristow’un 22 Şubat 2015 tarihinde, gece yarısı hayatını kaybettiği açıklandı.

Atari’nin efsane konsollarına imza atan önemli isimler arasında yer alan Bristow, Forbes tarafından da oyun sektöründeki en etkili isimler arasında gösteriliyordu.

Atari 2600’ün babası

Bir döneme damgasını vuran Atari’de donanımsal mühendislik yapan ekibin en önemli parçaları arasında yer alan ve Atari 2600’ü tasarlayan isimlerden biri olan Bristow’un kariyerindeki başarıları saymakla bitmiyor.

Atari 2600’ün tasarım ve donanımı üzerinde çalışan ekibin liderlerinden olan Bristow, dünyanın ilk arcade oyunu Computer Space için de çalışmıştı. 1984 yılında Atari’den ayrılan Bristow, daha sonra farklı projelerde yer almıştı.

Günümüz konsollarının atası

Atari’nin kurucusu Nolan Bushnell’in en yakın dostlarından biri olan oyun dünyasının efsane ismi, günümüz konsollarının atası olarak tanımlayan çok sayıda otorite bulunuyor.

Site Footer

%d bloggers like this: