Facebook App ID is missing!

Assassin’s Creed Origins: Serinin Son Oyunundan İzlenimler

Tarihin belki de gelmiş geçmiş en başarılı senaryo kurgusuna sahip olan serisinin son oyunu, Assassin’s Creed Origins. Oyun aynı zamanda serinin ana hikayesine bağlı olarak çıkan 10. oyunu olarak ön plana çıkıyor. Çıkış tarihi henüz gelmeden yayınladığı fragmanla, hatta fragmanda kullandığı müzikle bile ses getirmeyi başaran oyunun hikayesi bu defa Antik Mısır’da geçiyor.

Assassin’s Creed Ana Hikayesi

Serinin son oyunun değerlendirmeden önce ana hikayeyi kısaca özetleyelim:

Desmond Miles, Hasan Sabbah’ın Haşhaşi suikastçilerinin soyundan gelen bir barmendir. Günümüzde yaşayan Desmond Miles, Abstergo şirketi tarafından kaçırılarak Animus adlı bir makineye bağlanır. Bu makine sayesinde tüm suikastçi atalarının anıları yeniden canlandırılabilir ve tarihteki olaylar gözlemlenebilir hale gelir. Bu genetik hafıza tekrar canlandığında ‘’cennetin parçaları’’ adı verilen kutsal nesnelerin varlığı ortaya çıkar. Tarihten günümüze kadar gelen süreçte de Tapınak Şövalyeleri’nin bu nesneleri ele geçirme çabası ve Desmond Miles’ın ataları olan Assassin’lerin de buna karşı duruşu söz konusudur. Abstergo, aslında tapınak şövalyelerinin paravan şirketidir ve bu çatışma modern zamanda da devam etmektedir.

Hikayeye göre Haşhaşiler tarihte geçen her olayın bilfiil içinde yer alır. Bu kadar kapsamlı bir zaman-mekan ilişkisi sayesinde Assassin’s Creed serisinin her oyunu farklı bir tarihte ve bölgede geçebilmektedir. Haçlı Seferleri’nden Fransız ihtilali’ne Sih İmpartorluğu’ndan Rönesans Avrupası’na, adeta gitmediği yer kalmayan suikastçilerin son adresi de Antik Mısır’dır…

Assassin’s Creed Origins

Bu seferki suikastçimiz Bayek adında, Mısır Hükümdarı’nı korumaya yemin etmiş bir savaşçı. Kendisi şu ana kadar gördüğümüz en karizmatik kahramanlardan biri. Hayvanlarla iyi anlaşıyor, insanlara yardım ediyor, hak etmeyen kimseyi öldürmüyor. Adeta Assassin olmasa, veteriner olup bir köy yerine yerleşip ahaliye yardım edecek gibi bir adam. Eski Mısır’da Kleopatra tahttan uzaklaştırılmış ve onun yerine Ptolemy geçmiş vaziyette. Bir yandan iç kargaşalarla boğuşan bir yandan da Roma İmparatorluğu’yla baş eden Mısır İmparatorluğunun içinde Siwalı Bayek de kendi intikamının peşine düşüyor.

Assassin’s Creed Origins 20

Otoritelere göre, serinin senaryosu son oyunlarda git gide zayıflayarak devam ediyor ve modern zamanla tarih arasındaki ilişkide ciddi boşluklar var. Özellikle oyunun son bölümünde senaryo mantığı tamamen bir çöküşe doğru sürükleniyor. Şu ana kadar başarıyla bu seriyi devam ettiren Ubisoft, bir sonraki oyunda hayranlarını elinde tutabilmek için daha yenilikçi ve yaratıcı olmak zorunda.

Origins’in Eski Mısır haritası, mekanları ve atmosferi ise şu ana kadar çıkan oyunların hepsinden daha iyi. Grafikleri ve oyun detayları oyunun en kuvvetli yanı olarak ön plana çıkıyor. Zaman zaman fazla kolay olduğu için eleştirilse de Assassin’s Creed Origins PS4 için ideal bir deneyim sunuyor.

Assassin’s Creed Origin’s Sistem Gereksinimleri

En düşük video ayarında (720p) minimum sistem gereksinimi:

  • 42 GB kullanılabilir hafıza
  • 6 GB RAM
  • Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 uyumlu
  • Intel Core i5-2400s 2.5 GHz veya AMD FX-6350 3.9 GHz işlemci
  • DirectX 11
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 ya da AMD R9 270

Site Footer