Facebook App ID is missing!

Apple’ın Başlamadan Biten Maceraları

Her zaman yenilikçi ürünleri ile bilinen Apple, başarısını teknolojiye kattığı yenilikler kadar, ürünlerini diğer tüm rakiplerinden ayıran tasarımlara da borçludur. Bu tasarımlar hakkında Apple hiçbir zaman doğru dürüst bir açıklama yapmasa da, firmanın tasarımlarının büyük bir kısmını gerçekleştiren Frog firmasının sahibi Hartmut Esslinger’den geldi.

Apple’ın meşhur Kar Beyazı tasarımını da hayata geçirmiş olan Frog firmasının sahibi Esslinger, yazmış olduğu Keep It Simple “Basit Tut” adlı kitabında, Apple ürünlerinin tasarımlarına ait bazı notlara da yer vermiş. Beyaz renk ve kenarları oval tasarımları sayesinde ürünlerin olduklarından daha küçük görünmesi fikrini geliştiren Esslinger, aynı zamanda Steve Jobs’a “Herşeyden önce tasarım işini çöz.” prensibini öğreten adam olarak da biliniyor.

80’li yıllarda Apple için geliştirilmiş olan birçok ürün tasarımını kitabında paylaşan Esslinger, hayata geçmemiş ürünlerle birlikte, hiçbir üründe kullanılma fırsatı olmamış tasarımlar hakkında da birçok fotoğrafı okuyucularına sundu. Hartmut Esslinger’in paylaştığı fotoğraflara bakıldığında, 80’li yıllardan kalma tasarımların bazılarının günümüzde bile “modern” sayılabileceğini görmek mümkün.

Esslinger’in kitabında yer alan konseptlerden bazılarının fotoğrafları;

Site Footer

%d bloggers like this: