Facebook App ID is missing!

Apple Watch Yeni İşletim Sistemine Kavuşuyor

Apple, dün akşam gerçekleştirdiği geliştiriciler konferansı WWDC 2015’te duyurulan yeniliklerden birisi de Apple Watch akıllı saatin, yenilenen işletim sistemi watchOS 2,0’dı. Yeni işletim sistemiyle birlikte akıllı saat daha geniş bir kullanım alanı sunacak.

watchOS 2.0 ile gelen en önemli yenilik, işletim sisteminin Apple Watch ile birlikte native olarak çalışabilmesi. Uygulamaların mantığı doğrudan Apple Watch’a göre olacak. Ayrıca Apple Watch, bilinen Wi-Fi ağlarına doğrudan bağlanabilecek. Bu sayede iPhone’unuz yanınızda olmadan internet bağlantısını kullanabileceksiniz.

Başta da belirdiğimiz gibi Apple Watch’da uygulamalar artık native olarak çalışacak. Geliştiriciler donanım bileşenlerine erişebilecekler. Artık akıllı saatte sesle dikte etme ya da sesli mesaj gönderilebilecek.

Bluetooth kulaklık ya da ses sistemlerine erişim imkanı tanıyan yeni yazılımla, akıllı saat üzerinden içeriklerinizi dinleyebileceksiniz. Ayrıca Vine gibi uygulamalar için video oynatma desteği de, watchOS 2.0 ile birlikte geliyor.

Akıllı evlere erişim imkanına kavuşan Apple Watch, artık evinizdeki akıllı cihazları kontrol etmenize imkan tanıyacak. Strava gibi spor uygulamalarına da destek veren yeni işletim sistemiyle birlikte kalp ritminizi ve bazı sağlıkla ilgili özelliklere erişebilmeniz mümkün. Sensörler aracılığıyla hareket ve mimiklerinizi algılayabilen Apple Watch, spordaki performansınızı ve davranışlarınızı gösterebilecek.

Geliştiricilerin kullanımına açılan Taptic Engine, hareket halindeyken titreşimli olarak geri bildirim yapabilecek ve tüm ara yüzde dolaşım imkanı sağlıyor.

Watch Ara Yüzündeki Değişiklikler

watchOS 2.0 ile birlikte göz atma ekranında değişime gidilmiş. Artık ekran kişiselleştirilebilir duruma geldi ve istediğiniz görseli ekran koruyucu olarak atayabiliyorsunuz.  Ayrıca kısa süreli videoları da ana ekranda kullanabileceksiniz.

Ara yüzdeki değişikliklerden biri de arayan kişiler için seçebileceğiniz görseller. Artık arayanın görselini belirleyebileceksiniz. Ajandanıza kaydettiğiniz tüm bilgileri görebilmenizi sağlayan yeni ara yüz, tacı çevirerek ileriki ve geçmişteki tarihlere erişebilmenizi sağlıyor. Ayrıca, gece şarj durumdayken gece moduna geçen Apple Watch, alarm kurmanızı da sağlıyor. Alarmı sundurmak için taca dokunmanız gerekiyor.

Apple Watch sahipleri artık maillere ve mesajlara cevap verebilecekler. FaceTime Audio aramalarını da yine Apple Watch üzerinden cevaplayabilmek mümkün. Daha geniş içerik sunan Siri, fitness gibi uygulamaları sesli komuyla açabilmenizi sağlıyor.

Apple Watch kullanıcılarının bu özellikleri kullanabilmek için iOS 9 güncellemesini beklemek zorundalar. iOS 9 işletim sisteminin çıkışı için yılsonu planlanmış durumda. Maalesef yeni özellikleri kullanabilmek için yılsonuna kadar beklemek gerekiyor.

Site Footer