Facebook App ID is missing!

Apple Watch Satışa Hazır

Geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen lansmanda, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile kısa bir tanıtımı gerçekleştirilen Apple Watch’un lansmanı dün California’da gerçekleştirildi. 10 Nisan’da ön sipariş kabul edilmeye başlanacak olan cihazın piyasaya çıkış tarihi ise 24 Nisan olarak açıklandı. Başlangıçta sadece Kuzey Amerika kıtası, İngiltere, Hong Kong, Çin, Japonya, Avustralya, Fransa ve Almanya’da satışı gerçekleşecek olan saatin Türkiye’de piyasaya çıkış tarihi henüz netleşmedi.

Tüm yorumcular tek tip bir akıllı saat beklerken, Apple 3 farklı saat tipi ve 38 tasarımla sahneye çıktı. Fiyatlandırma, malzeme ve özellik açısından farklı olan 3 model, farklı kullanıcı kesimlerini hedef alacak şekilde geliştirilmiş.

San Francisco’da düzenlenen lansmanda tanıtılan Apple Watch ile ilgili dikkat çeken noktalar;

  • Apple Watch Sport modeli saatlerin gövdesinde alüminyum malzeme kullanılmış. Gümüş ve uzay grisi olarak 2 farklı renk seçeneğine sahip olan Sport modelinin kordonu güçlendirilmiş plastikten üretilmiş. 38mm olan Watch Sport modelinin Amerika ön sipariş fiyatı 349 Dolar, 42mm olan modelin fiyatı ise 399 Dolar olarak belirlenmiş.

  • Apple Watch (standart model) çelik malzeme kullanılarak geliştirilmiş. 38mm olan Apple Watch’un ön sipariş fiyatı 549 Dolar iken, 42mm olan model 599 Dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulacak.
  • Serinin en pahalı modeli olan Apple Watch Edition 18 ayar sarı altın kullanılarak üretilmiş ve 10.000 Dolar’dan başlayan fiyatı ile dikkat çekiyor. Apple Watch Edition’un en pahalı modeli ise 17.000 Dolar fiyata sahip olacak.
  • Tüm Apple Watch modellerinin ön siparişi 10 Nisan’dan itibaren verilebilecek. Ancak, ön sipariş verebilmeniz için daha önce saymış olduğumuz ülkelerin herhangi birinde bulunmanız gerekiyor.

  • Tüm Apple Watch modelleri, iPhone akıllı telefonlarla hem Wi-fi hem de Bluetooth üzerinden bağlantı kurabilme özelliğine sahip. Kablosuz bağlantı sayesinde (Wi-fi) ev içerisinde çok uzak mesafelerde bile cihazları birbirlerine bağlı şekilde kullanmak mümkün olacak.
  • Apple Watch uygulamaları Apple Store’de yer alacak ve iPhone akıllı telefonlara yüklenebilecek.
  • Apple Watch modellerinin bataryası 18 saat dayanabiliyor. Yani, minimum kullanımla bile, 2 günde en az 1 kere şarj edilmesi gerekiyor.
  • Apple Watch saatler sadece iPhone’larla değil, diğer Apple Watch akıllı saatlerle de bağlantı kurabiliyor. Bu sayede, bağlantı kurduğunuz diğer akıllı saatle etkileşim sağlamak mümkün oluyor.
  • Apple Watch modelleri, herhangi bir iPhone ile bağlantılı oldukları sürece arama ve arama cevaplama yapabiliyorlar. Saatte yer alan dahili mikrofon ve hoparlör sayesinde, telefonu cebinizden çıkarmadan ve saatin ekranını kullanarak istediğiniz kişiyi arayabiliyorsunuz.

Apple Watch akıllı saatlerin tüm özellikleri bunlarla sınırlı değil ve gelişmeye açık. Henüz açıklanan özellikleri arasında fitness uygulaması, iPod gibi müzik çalar olma özelliği, kısa mesaj alma ve gönderme, ses kaydı, Apple TV için kumanda görevi üstlenebilme ve sesle kontrol özellikleri dikkat çekerken, muhtemelen yakın zamanda bu uygulamalara yenileri eklenecek.

Bazı akıllı saatlerde ve bilekliklerde daha önceden görmüş olduğumuz kalp ritm monitörü Apple Watch modellerinde de mevcut. Apple Watch’un tüm bu özelliklerini bir arada bulabilmeniz için mutlaka bir de iPhone akıllı telefona ihtiyacınız olacak. Ancak, iPhone 4S ve daha eski iPhone modelleri maalesef Apple Watch ile etkileşimli bir şekilde kullanılamıyor ve bu nedenle, ihtiyacınız olan telefon modeli iPhone 5, 5S, 6 ya da 6 Plus olmak zorunda.

Apple Watch İlklerle Geliyor!

Her ne kadar ilk akıllı saat olmasa da, Apple Watch bazı özellikleri akıllı saatte ilk defa görmemizi sağlıyor. Bunlardan bir tanesi, NFC kullanarak mobil ödeme gerçekleştirebilme özelliği. Bunun yanı sıra, NFC özelliğini kullanarak otelde adınıza ayrılmış olan odanın kapısını açabilme, online ödeme gerçekleştirebilme gibi imkanlar da sunuyor.

 Apple Watch akıllı saatlerin ekranlarında, dermal algı (Termal değil) özelliği yer alıyor. Bu sayede, basma sertliğine göre farklılaşan uygulama çalıştırma imkanı oluşuyor. Örneğin; hafifçe bastığınızda SMS özelliği açılırken, çok sert bastığınızda e-postalarınızı okuyabilirsiniz.

Apple Watch’un ekranı ters dönebildiği için solaklar da rahatlıkla kullanabiliyor.

Her Apple ürünü gibi Apple Watch da ses ve yenilik getiren bir cihaz oldu. Ancak, lüks segmente olan ilgisini hiçbir zaman gizlemeyen Apple, akıllı saatlerinde de lüks segmenti hedeflediğini gösteriyor. Amerika’da en ucuzu 349 Dolardan satışa çıkacak olan Apple akıllı saatlerin Türkiye fiyatı ise muhtemelen 1.000 TL civarı olacaktır.

Apple Watch ile ilgili uzman görüşleri, yaklaşık 15-20 milyon adet satılacağı yönünde ve bu sayıda Çin pazarının etkisi büyük olacak.

Site Footer

%d bloggers like this: