Facebook App ID is missing!

Apple Tarihindeki Beceriksizlikler

En fazla fanatiğe sahip markalardan biri de Apple. Yaptığı birçok işi gerçekten de başarı ile ortaya koyuyor ve bir o kadar da iyi pazarlayabiliyor. Ancak, firmanın geçmişi sadece başarılarla süslü değil, aynı zamanda ilginç ya da kullanıcılarına zarar verebilecek türden beceriksizlikle de dolu.

Bu durumun son örnekleri iPhone 6 Plus ile karşımıza çıkmıştı. “Dünyanın ilk bükülebilen telefonu” özelliğini yanlışlıkla kullanıcılarının hizmetine sunan Apple, telefonlar büktürdüğü yetmiyormuş gibi bir de güncelleme sonrası birçok iPhone kullanıcısını birer iPod kullanıcısına dönüştürmeyi de başarmıştı. Bu sorunları büyük oranda telafi etmiş olsa da, bazı kullanıcıları tarafından kul yapısı olduğu kabul edilmeyen Apple, her beceriksizliğinden sonra çok ciddi eleştirilere maruz kaldı. Konu Apple olunca, beklentiler gibi hayal kırıklıkları da büyük oluyor ve bu durum da kullanıcıların verdikleri tepkilere yansıyor.

iPhone 6 Plus’taki beceriksizliklerden önce, Apple tarihinde çok daha başarılı beceriksizliklerin de yer aldığını bilmek gerekiyor. Bu beceriksizliklere bakacak olursak;

iPod Bataryaları

2003 yılında, Casey ve Van Neistat adındaki 2 film yapımcısı “iPod’un Kirli Sırrı” adında bir video yayınladılar. Bu videoda, iPod’ların bataryasının 18 ayda bittiğini ve kullanıcılar tarafından değiştirilemediğini vurgulayan ikili, Apple tarafından dikkate alındı ve firma 99$ karşılığında batarya değişim hizmeti sunmaya başladı. Bu sorundan dolayı çok fazla eleştiri alan firma, bir bataryayı 99 $’a değiştirerek, böyle kötü bir durumdan bile kazanç elde etmeyi amaçlamış ve başarmış olması sayesinde, beceriksizliğini bile pazarlayabilen ilk firma olma ünvanını elde etti.

iPhone Fiyat İndirimi

İlk iPhone’un 2007’de piyasaya çıkışından 2 ay sonra, telefonun fiyatını 599 $’dan 399 $’a indiren firma, kullanıcılarına çok şirin bir şaka yapmış oldu. Bu durum karşısında gelen birçok tepki sonrasında firma, aynı telefona neredeyse 2 katı para ödeyen kullanıcılarına bir kıyak yapmış ve 100 $ değerinde Apple Store çeki hediye etmişti. Bir önceki olayda olduğu gibi, kendisinden kaynaklanan bir beceriksizliği paraya çevirme konusundaki uzmanlığını ortaya koyan firma, aynı ürünü çok daha pahalıya sattığı kullanıcılara verdiği hediyeden bile para kazanmayı başarabildi.

MobileMe Hüsranı

2008 yılına kadar kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu Mac.com (bir diğer adıyla iTools) servisini bir anda MobileMe adıyla paralı hale getiren Apple, kullanıcılarından para istemenin karşılığında, önceki hizmetinden daha başarısız, daha fazla güvenlik açığı içeren bir hizmet ortaya çıkardı. Normalde, bedava olan bir hizmetin paralı versiyonu hep daha başarılı iken Apple bir ilke imza atıp bu durumu tersine çevirdi. Çaresiz ya da fanatik olan kullanıcılarını birkaç sene boyunca bu yöntemle elinde tutan firma, Google tarafından bedavaya sunulan ve başarılı bir şekilde çalışan servisleri karşısında dayanamadı ve servisi iCloud adı ile ücretsiz bir servise dönüştürdü.

Anten Sorunsalı

iPhone 4 piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra, kullanıcılarının önemli bir kısmı aynı sorunla ilgili bildirimlerde bulunmaya başladı. Bu bildirimlere göre iPhone 4’ü sol elle kullanmaya çalıştığınızda telefonun çekim gücü çok düşüyordu. Durumla ilgili şikayetler çığ gibi büyümeye başlayınca, Apple sessizliğini bozmak ve çözüm üretmek zorunda kaldı. Firmanın ürettiği ilk çözüm, anten güçlendirici özelliğe sahip bir kılıfı bedavaya kullanıcılarına dağıtmak oldu. Bu çözümle tatmin olmayan kullanıcılar için ise, satın aldıkları telefonu 30 gün içerisinde iade etme hakkı tanıyan firma, beceriksizliğin yüzsüzlükle birleşmesine iyi bir örnek oluşturdu.

Fason Üretim ve Köle İşçiler

Apple için fason üretim yapan Çin’li fabrikalardaki işçi dramları ve insanlık dışı çalışma şartlarına dair dedikodu tadındaki birçok haberden sonra, 2012 yılında This American Life adlı radyo programı Apple için en büyük üretimi gerçekleştiren ve mühendis ölümleri ile haberlere konu olan Foxconn adlı firmayı mercek altına aldı. Ortaya çıkan sonuçlar, fabrikadaki işçilerin şartlarının kötü olduğu ortaya koymuştu. Bu durum karşısında ortaya çıkan tepkilere dayanamayan firma, fason üretim yaptırdığı fabrikaların bağımsız denetmenler tarafından denetlenmesi kabul etmek zorunda kaldı.

Apple Haritalar

Teknoloji devinin Google karşısında yaşadığı bir diğer yenilgi, Harita uygulaması oldu. Google tarafından başarıyla sunulan harita hizmetine rakip olarak 2012 yılında kullanıcıların hizmetine sunduğu Apple Haritalar uygulaması çok ilginç sonuçlara imza atmayı başardı. Bu hatalardan sonra firma kullanıcılarından özür diledi ve Google da bu durumu değerlendirip kendi uygulamasının iOS versiyonunu Apple kullanıcılarının hizmetine sundu.

iCloud Hack

Apple “iCloud hack” olarak bilinen olay sayesinde kullanıcılarına zarar verme konusunda seviye atladığını gösterdi. Birçok kullanıcının özel hesapları bir güvenlik açığından faydalanan hackerlar tarafından çalındı ve bu hesaplarda bulunan birçok özel ve mahrem belge basına sızdırıldı. Sonuç olarak, birçok ünlü rezil oldu ve bu ünlülere hayran birçok insan da bu durumun tadını çıkardı. Sonuç mu? Apple henüz net bir bedel ödemedi ve bu durumu da bir pazarlama başarısına çevirip çeviremeyeceği, zaman içerisinde kendisini gösterecektir.

Site Footer

%d bloggers like this: