Facebook App ID is missing!

Apple iPad Pro Tanıtıldı

Apple’ın büyük ekranlı ve çok fonksiyonlu tableti iPad Pro tanıtıldı. 12.9 inç boyutundaki retina ekranı kullanan iPad Pro, tablet ve dizüstü bilgisayarı buluşturan özellikler sunuyor. Microsoft’un Surface ve Surface Pro serisine rakip olması beklenen iPad Pro, Apple Pencil ve Smart Keyboard desteğiyle birlikte geliyor. 12.9 inç boyutundaki ekranla gelen iPad Pro, 2732×2048 piksel çözünürlüğünde ve 264ppi piksel yoğunluğunda. iPad Air 2 ile aynı piksel yoğunluğundaki ekranı kullanan tablet, serinin diğer modellerinde olduğu gibi 4:3 oranında tasarlanmış. Farklı tazeleme hızların çalışabilen ekran, bataryanın daha uzun süre ve daha performanslı çalışabilmesini sağlıyor.

305.7 x 220.6 x 6.9 mm boyutlarındaki iPad Pro’nun Wi-Fi’lı modeli 713 gram ağırlığında. LTE’li modelse, Wi-Fi’lı modelden 10 gram daha ağır ve 723 gram ağırlığında. iPad Pro için geliştirilen Apple Pencil, çeşitli uygulamalarla notlar almanıza ve çim yapmanızı sağlıyor. Apple’ın geliştirdiği stylus kalem üzerinde lightning bağlantı noktası bulunuyor. Lightning üzerinden Apple Pencil’i şarj ederek kullanabiliyorsunuz. Şuan için piyasadaki diğer stylus kalemlerden farklı bir özellik sunmayan Apple Pencil, önümüzdeki dönemde faklı özellikler sunabilir. Steve Jobs’un ardından Jobs’un hiç hoşlanmadığı stylus kalemin üretilmesi, Apple taraftarları tarafından ihanet olarak nitelendiriliyor.

Apple, iPad Pro’nun geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan tüm taşınabilir bilgisayarlardan yüzde 90 daha hızlı olduğu iddia ediyor. Üçüncü nesil 64-bit tabanlı A9X çip setini kullanan tablet, A8X çip setine göre 2 kat daha fazla hafıza genişliği sunarken, 2 kat daha fazla depolama performansı sunuyor. Tabletde 4GB RAM görev yapıyor. 10 saate kadar kesintisiz kullanım sunan iPad Pro, 4 adet hoparlör sistemiyle birlikte geliyor. Otomatik dengeleme sistemiyle kontrol edilen sistemde,  surround desteği ya da stereo desteğiyle ilgili bir bilgili bulunmuyor. Tabletin detaylarının ortaya çıkmasıyla birlikte bu özellik hakkındaki detaylı bilgileri sizlere aktaracağız.

Ekran büyüklüğüyle dizüstü bilgisayarlara rakip olan iPad Pro, Smart Keyboard ile birlikte pazardaki birçok ürünü zorlayacak.  Manyetik bağlantı ile bağlanan klavye, Surface’in klavyesine benzer bir yöntem kullanıyor. Apple Pencil, Smasung’un S Pen stylus kalemine benzer bir kullanım hissine sahip. Farklı bir teknolojiyle geliştirilen stylus kalemWord ve Excel üzerinde kullanılabilecek. Apple, Microsoft ve MS Office ile ortak bir çalışmaya giderek iPad Pro ve Apple Pencil’ın Office programlarında optimize çalışabilmesine imkan tanımış. Bu sayede stylus kalemle Office programları üzerinde rahatlıkla notlar alıp, çizimler yapıp, notlar alabileceksiniz.

Apple iPad Pro iOS 9 işletim sistemiyle çalışıyor ve görüntü içinde görüntü ve ekranı ikiye bölüp kullanma desteği sunuyor. Apple iPad Air 2’de kullanılan 8 megapiksel çözünürlüğündeki iSight kamerayı kullanan iPad Pro, bağlantı özelliklerinde de benzer özellikler sunuyor. iPad Pro’nun bağlantı destekleri arasında, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac ve opsiyonel LTE Cat.4 bulunuyor. Ayrıca tabletin Home tuşunda TouchID parmak izi okuma sensörü yer alıyor.

Apple iPad Pro, Kasım ayında kullanıma sunulacak. Gümüş, uzay grisi ve altın renkleriyle gelecek olan table 32GB ve 128GB dahili depolama seçenekleriyle satışa sunulacak. 32GB dahili depolama alanlı model 799 dolar, 128GB’lık modelse 949 dolar fiyat etiketine sahip olacak. LTE destekli modelse sadece 128GB dahili depolama alanı seçeneği sunacak ve 1079 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak. iPad Pro ile birlikte Smart Keyboard ve Apple Pencil gelmiyor. Ayrı olarak temin edilebilen Apple Pencil 99 dolardan, Smart Keyboard 169 dolardan satılacak.

iPad Pro ile birlikte tanıtılan diğer ürün,  Apple iPad mini 4 oldu. iPad mini 3’ün yerini alacak olan cihazla ilgili olarak çok fazla detay verilmedi. Apple A8X çip setini kullanan tablet, Air 2’nin düşük versiyonlu kardeşi olarak adlandırılabilir. TouchID parmak izi okuma sensörüne sahip olan iPad mini 4, Kasım ayı içerisinde 399 dolardan satışa sunulacak.

Site Footer

%d bloggers like this: