Facebook App ID is missing!

Android’le Chromebook’un Kilidini Açın

Google’ın bir süredir şifre gereksinimini bir şekilde ortadan kaldırmaya çalıştığı biliniyor. Yakın bir gelecekte bu çabasının karşılığını daha fazla almaya başlayacağını tahmin etsek de, şimdiden bu alanda oldukça etkili bazı yenilikleri tecrübe etmek de mümkün. Zira Chromebook’ta aktive edebileceğiniz bir özellik sayesinde cebinizdeki bir Android telefonla Chromebook’a yaklaştığınızda cihazınızın kilidi otomatik olarak açılabiliyor.

Smart Lock adı verile bu özellik henüz Chrome işletim sistemlerinin sabit versiyonlarında yeni yeni kullnılmaya başlandı. Söz konusu özellik Android telefononuzla Chromebook cihazınıza bağlanmak için Bluetooth kullanıyor. Bu iki cihaz eşleştirildiğinde kullanıcılar  Android telefonlarıyla yakın bir mesafede olmak koşuluyla diledikleri zaman tek bir tuşa basarak dizüstü bilgisayarlarında oturum açabiliyorlar.

Teknik olarak halen beta sürümünde olsa da, Smart Lock bu haliyle muazzam bir işlevsellik ve kolaylık sunuyor ve her cihazın şifre meselesini bu kadar acısız bir şekilde halletmesini dilemenize yol açıyor. Şimdilik, Smart Lock yalnızca Android Lollipop 5.0 ve yukarısıyla çalışan telefonlar için kullanımda. (Ne yazık ki Lollipop tabletlerle çalışmıyor.) Güncellemenin çok da uzak olmayan bir gelecekte diğer telefonlara geleceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla bir Lollipop kullanıcısı değilseniz, bu özellik için sadece biraz daha sabırlı olmanız gerek.

Bütün iyi beta sürümlü özellikler gibi Smart Lock da Android 5.0’in ayarlar menüsünün dehlizlerinde saklanmış durumda. İşte bu özelliği nasıl ortaya çıkaracağınızın ve bir şifre seansından daha nasıl kurtulacağınızın yolları.

Smart Lock’u bulmak ve aktive etmek

Başlamak için Chromebook cihazınız üzerinden Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster yolunu izleyin, ardından Smart Lock (Beta) özelliğini bulana kadar ekranı aşağıya doğru kaydırın.

Çalıştır (Turn on) butonuna tıklayın, ardından bir yol göstericinin ekranda belirdiğini ve süreç boyunca size eşlik edeceğini göreceksiniz. Chrombook cihazınızla eşleşebilmesi için Android telefonunuzun yanınızda ve açık olduğundan emin olun.

Ardından telefonunuzu ve Chromebook’u eşleştirmek için mavi renkli Telefonunuzu bulun butonuna tıklayın. Dizüstü bilgisayarınızın onu bulabilmesi için telefonunuzda Bluetooth’un açık olduğundan emin olun.

Chromebook cihazınız telefonunuzun izini bulduktan sonra, Bu telefonu kullan butonuna tıklayın. Telefonunuz da bu eşleştirmeyi duyurmak için bir mesaj alacak. Android Wear akıllı saati kullanıyorsanız oradan da ayrı bir bildirim daha alacaksınız.

Bu özelliğin bir diğer güzel yanı ise Google’ın Smart Lock’u sahip olduğunuz diğer bütün Chrome cihazlarınızıla eş zamanlı hale getirecek olması. Dolayısıyla başka bir Chromebook’unuz daha varsa, bu özelliğin aktive edilmesi sayesinde onda da telefonunuz üzerinden otomatik olarak  oturum açabileceksiniz.

Marifetlerine bir göz atın

Söz konusu özellik artık aktif, şimdi onu test etme zamanı.

Chromebook’unuzu sağ alt köşedeki durum bölgesine giderek ve padlock ikonuna tıklayarak kilitleyin. Kilit ekranında şifre kutusunun hemen yanında bir padlock ikonu göreceksiniz. Yeşil renkliyse bu Chromebook’unuzun telefonunuzu bulduğu anlamına geliyor ve bu durumda bütün yapmanız gereken giriş yapmak için bu yeşil butona tıklamak.

Bizim yaptığımız testlerde, özellik bir Nexus 5 ve HP Chromebook 14’le birlikte sorunsuz bir biçimde çalışıyor. Yine de şu aşamada bazı cihaz yapılandırmalarında ufak tefek sorunlar yaşanabileceğini de unutmamak gerekiyor. Böyle bir sorun yaşamanız durumunda ise, Chrome’un yardım sayfasından bir Google cihaz uzmanıyla Hangouts üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

İlginç bir biçimde, bunun çalışması için telefonunuzun kilitli olmamasına ihtiyaç duysanız da, biz elimizdeki Chromebook cihazına uyku modundaki telefonumuzdan Smart Lock’u kullanarak giriş yapabildik. Bunun nedeni ise mhtemelen yeni bir özellikle ortaya çıkan malum tutarsızlıklardan biri olsa gerek, dolayısıyla sizin deneyiminiz daha farklı olabilir.

Bu tip bir güvenlik ayarı bir şifreden çok daha kullanışlı ve ayrıca Google’ın şifre yönetimini olabildiğince kolaylaştırmaya çalıştığını görmek de çok güzel. Smart Lock aynı zamanda; Chrome’da çalışan bütün bu yeni Android uygulamalarının yanında Chrome ve Android’in birarada daha yakın bir biçimde çalışması için atılan önemli bir adım.

Sonuç itibariyle, Google’ın Android kullanıcılarına dizüstü bilgisayar tercihi açısından Chromebook’a geçiş yapmaları için önemli bir teşvik daha oluşturduğunu söyle.

Site Footer

%d bloggers like this: