Facebook App ID is missing!

Android’de Yüz Tanıma Kilidi Kullanın

Android işletim sistemi, akıllı telefonlarının kilidini açmak için kullanıcılarına birçok seçenek sunuyor. Bunların arasında yer alan PIN kodu, şifre, dokunma hareketi ya da tipik ve pek güvenilir olmayan ekran kaydırma en çok bilinen ve kullanılanlarından. Sadece Android bir cihazı yeni kullanmaya başlayanların değil, yıllardır bu cihazları yanından ayırmayanların bile hiç kullanmadığı başka bir seçenek daha mevcut: Yüzünüz. Evet, Android cihazınızın kilidini yüzünüzü tanıtarak açabilir ve bulunduğunuz ortamda bir tür bilim kurgu havası yakalayabilirsiniz.

Yüzle kilit açma seçeneğini açmadan önce, telefonunuz için güvenli bir kilit açma yöntemi ayarlamanız gerekiyor, elbette şimdiye kadar çoktan yapmadıysanız. Bunun için önce Ayarlar’a gidin, ardından ekranı aşağıya kaydırın, Güvenlik’e dokunun, ardından Ekran kilidine dokunun. Model, PIN ya da Şifreyle kilit açma yöntemlerinden birisini seçin, ardından kilit açma yönteminizi belirlemek için ekranda beliren talimatları izleyin.

Güvenlik ayarları ekranına döndüğünüzde, Smart Lock’a dokunun, ardından PIN’inizi girin, ya da istendiğinde modelin kilidini açın, ardından Güvenli yüz’e (Trusted face) dokunun. Bunu yaptığınızda, size yüzünüzle telefonunuzun kilidini açma hakkında bazı bilgiler sunulacak. Bu bilgilerin hepsini dikkatlice okumalısınız; işleme devam etmeye hazır olduğunuzda Ayarla (Set up) tuşuna dokunun.

Bu noktada, Android işletim sisteminiz size iyi aydınlatılmış —ama aşırı da parlak olmayan— bir iç mekan bulmanızı önerecektir. Kullanıcı olarak sizin de bu öneriye uygun davranmanız Android’in yüz özelliklerinizi çok daha kolay seçebilmesine yardımcı olacak. Böyle bir nokta bulduğunuzda, Devam tuşuna basın.

Telefonunuz artık yüzünüzü tanımlama sürecine başlayacak. Cihazınızı yüzünüz ekran üzerindeki noktalardan oluşan çemberin içerisinde kalacak şekilde göz hizasının karşısında tutun: Telefonunuz uygun bir biçimde konumlandırıldığında, ekrandaki noktalar yeşil renkte görünmeye başlayacak. Bütün noktalar yeşile dönene ve ekranda bir onay işareti belirene kadar sabit durun. İşareti gördüğünüzde Devam tuşuna basın. Artık neredeyse hazırsınız.

Daha iyi sonuçlar için, Android işletim sisteminize farklı koşullar altında nasıl göründüğünüzü göstermek de isteyebilirsiniz. Saçınıza farklı bir biçimde şekil vererek, yeni tıraş olmuş bir yüzle, ya da sakallıyken, başınızda bir şapka varken cihazınızın sizi bu halde de tanımasına olanak sağlayabilirsiniz. Cihazınızın kilit açma yöntemi olarak bu özelliği kullanmaya karar verdiyseniz, bunları yapmanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Telefonunuz sizi ne kadar farklı görünümlerde tanıyabilecek durumda olursa, zaman içerisinde söz konusu özelliği kullanmakta o kadar az problemle karşılaşırsınız.

Bunu yapmak için de Ayarlar > Güvenlik > Akıllı Kilit > Güvenli Yüz yolunu izleyin ve Yüz eşleştirmeyi geliştir’e basın. Farklı ışıklandırmaya sahip bir odaya geçin ya da bir şekilde görünüşünüzü değiştirin, ardından Devam tuşuna basın ve bir yüz ekleme sürecini tekrar edin. Söz konusu süreci dilediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.

Son olarak, telefonunuzun kilidini açmak için yüzünüzü kullandığınız bu yöntemin herhangi bir şifreden biraz daha az güvenli olduğunuzu da hatırlatalım, çünkü bir şekilde size benzeyen herhangi birisi —bu kuzeniniz ya da bir şekilde telefonunuzu ele geçiren ve tamamen tesadüfen size benzeyen birisi olabilir— cihazınızın kilidini hiç zorlanmadan açabilir. Fakat yine de, söz konusu kilit açma yönteminin diğerleri arasında en havalı ve bir akıllı telefona en yakışanı olduğunu da söyleyebiliriz.

Site Footer