Facebook App ID is missing!

Android’de Uygulamayı Diğer Kullanıcılara Yasaklama

Çok sevdiğimiz Android akıllı telefonumuzun adeta Yüzüklerin Efendisi’ndeki tek yüzük gibi bir “kıymetli” hale geldiğini, yakın akrabalarımız ya da arkadaşlarımızın bile onu kullanmasının bazen ne kadar rahatsız edici olduğunu biliyoruz. Küçük kardeşiniz telefonunuzda bir oyun oynamak istediğinde ya da arkadaşınız internetten bir şeylere bakma ihtiyacı duyduğunda birçoğumuz cihazlarımıza dair biraz tedirgin oluyoruzdur. Android’in en son versiyonları, işte tam da bu endişeyi gidermeye yardımcı olmayı amaçlayan bir özellik sunuyor. İşte onu nasıl kullanacağınızın yolu:

Söz konusu seçeneğin adı Screen pinning (Ekran iğneleme). Bu özellik ilk olarak Android 5.0’da tanıtıldı ve Android 5.1’de biraz daha etkili bir hale getirildi. Screen pinning sayesinde telefonunuzu ya da tabletinizi yalnızca bir uygulama için kullanan herhangi bir kişiye sınırlama getiriyor. Bir PIN kodu ya da desen kilidini kullanarak istediğiniz bir uygulamaya erişimi kısıtlayabiliyorsunuz.

Her şeyden önce bu özelliği aktif hale getirmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken Ayarlar’a gitmek, Güvenlik bölümünü açmak ve ardından Ekran iğneleme’yi seçmek. Ekran üzerinde beliren iki seçenek iğnelemeyi açıp kapamanıza olanak sunarak geçiş yapmanızı sağlıyor ve onu bir PIN koduyla ilişkilendiriyor. İkinci seçeneğin ifadesi Android cihazınızın mevcut durumda nasıl korunduğuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Bu adımı tamamladığınızda, cihazınızın hafızasında mevcut olan bütün uygulamaları görmek için sağ altta yer alan kare biçimli Genel Bakış (Overview) tuşuna dokunun. Seçmek istediğiniz uygulamayı görene kadar aşağıya doğru kaydırın. İstediğiniz uygulama, ekranın tam ortasına geldiğinde, bir iğne simgesi göreceksiniz. Bu simgeye dokunursanız söz konusu uygulama, iğneleme modundan nasıl çıkılacağnı da gösteren talimatlarla birlikte tam ekran görünümüne geçecektir.

Ekran iğneleme özelliği Geri ve Genel Bakış tuşlarına birlikte basıldığında iptal edilebiliyor, ama elbette aktif olduğu sürece arkadaşınız ya da küçük kardeşiniz belirli bir uygulamayı kullanmak için sizin seçtiğiniz PIN koduna ihtiyaç duyacaklar. Bu özellik elbette insanların telefonuzu elindeyken yere düşürmelerine ya da üzerine kahve dökmelerine engel olamayacak, fakat yine de size belli bir kontrol olanağı kazandıracak.

Site Footer

%d bloggers like this: