Facebook App ID is missing!

Android ve iOS Kullanıcısının Bilmesi Gereken 9 Kolaylık

Android ya da iPhone telefonunuzun klavyesinde yazmak geniş bir bilgisayar klavyesi kadar komforlu olmasa da hiç kuşkusuz herkes bu deneyimin biraz daha kolaylaştırılmasını isterdi. Özel işaretli harfler ya da uzun URL’leri yazarken hepimiz bunun biraz daha kolay bir yolunu, kaygan cam ekrana üzerine dokunurken bunun bir alternatifinin olup olamayacağını düşünmüşüzdür.

Aşağıda vereceğimiz 9 ipucu, iPhone, iPad ya da Android cihazınız üzerinde yazı yazmayı biraz daha kolaylaştıran bilgi ve önerilerle dolu.

1 . Kolaylaştırılmış “.com” (iOS)

Safari’de (iOS için) ya da Chrome’da (Android için) URL’yi doğrudan bir adres çubuğuna mı yazmak istiyorsunuz? Fazladan bir zahmete katlanıp “.com” ya da “.net” gibi uzantıların harflerini tek tek yazmanıza gerek yok.

Bunun yerine, “.” tuşuna dokunun ve basılı tutun; bunu yaptığınızda ekranda “.com”dan “.us”a bir dizi uzantının kısayolunu gösteren bir açılır pencere belirecek.

2. Aksan işaretleri (Android ve iOS)

Türk Dil Kurumu’nun geçtiğimiz yıllarda aldığı bir kararla Türkçedeki bazı sözcüklerde kullanılagelen şapka işaretlerinden vazgeçilmesi yönünde aldığı kararın hâlen birçok kişinin onları kullanmaya devam etmesine engel olmadığını biliyoruz. Siz de buna önem veren biriyseniz, akıllı telefonlarda “kâğıt, kâr” gibi sözcükleri şapka işaretleriyle ya da örneğin Fransızcadaki “voilà” sözcüğünde olduğu gibi bazı harfleri özel işaretleriyle birlikte yazmak isteyeceksinizdir.

Hem Android hem de iOS cihazlarında bu aksan işaretlerinin son derece geniş bir menüsüne herhangi bir harfin (örneğin “a”) tuşuna basarak erişebilirsiniz.

3. Yazmak için kaydırın (Android ve iOS)

Android ya da iPhone’unuzun dokunmatik ekranı üzerinde büyük bir uğraş gerektiren mesaj yazmaktan artık iyice sıkıldınız mı? İşte sizi rahatlatacak bir yöntem: Yazmak için kaydırmak.

Konsept oldukça basit: Bir sözcüğü yazarken her bir tuşa ayrı ayrı dokunmak yerine, swipe-to-type (yazmak-için-kaydır) klavyelerini kullanarak parmak ucunuzu klavyeden kaldırmadan bir tuştan diğerine kaymasını sağlayabilirsiniz.

Parmağınız tuşların arasında daireler çizdikçe telefonunuz da tuşlara dokunurken, yani tuşlar üzerinde parmağınız kaydırırken yaptığınız şeyi de önceden tahmin ediyor.

Kulağa biraz tuhaf mu geldi? Aslında, yazmak için kaydırma yöntemine alışmak biraz zaman alabiliyor, fakat alıştırma yaptıkça çok daha doğal ve hızlı bir yazma metodu haline geliyor.

Android’in mevcut klavyesinin kendisine ait dahili bir “yazmak için kaydır” özelliği var. Söz konusu özelliği aktive etmek için telefonunuzda, Ayarlar > Dil ve giriş yolunu izleyin, Google Klavye’nin yanındaki Ayarlar simgesini tıklayın, ardından hareketli yazmayı aktif edin.

Bunun yanında, Google Play mağazası içerisinde ayrıca birçok üçüncü parti “yazmak için kaydır” klavyesi de mevcut.

Standart iOS klavyesi, iOS 8 gelene kadar Android’in sahip olduğu yazmak-için-kaydır özelliklerinden yoksundu. Söz konusu güncelleme iPhone ve iPad’lere başta Swype olmak üzere birçok işlevsel üçüncü parti klavye uygulamalarını da nihayetinde beraberinde getirmiş oldu.

4. Caps tuşunu kilitleyin (Android ve iOS)

Android ya da iOS cihazınızın klavyesi üzerinde neden bir Caps Lock tuşunun olmadığını mı merak ediyorsunuz? Aslında bir tane var, sadece biraz gizlenmiş durumda.

Sol taraftaki Shift tuşunu görüyor musunuz? Bütün yapmanız gereken ona iki kere dokunmak. Bunu yaptığınızda Shift tuşunun altında tamamen CAPS modunda olduğunuzu belirten küçük bir yatay çizgi belirecek.

5. Biraz para konuşalım (Android ve iOS)

Yen (¥), euro (€) ya da pound (£) gibi para birimlerinin sembollerini type edebilmek mi istiyorsunuz? Çok basit. Yalnızca dolar işaretine dokunun ve basılı tutun. Bunu yaptığınızda, bir açılır pencere belirecek ve bir dizi para birimi sembolünü gösterecek.

6. Kesik çizgi ve listeleme işaretleri (Android & iOS)

Uzun cümlelerin arasında, konuşma paragraflarının başında ve listelerde sıklıkla kullandığımız kesik çizgiler ve listeleme işaretlerine elbette akıllı telefon üzerinde yazı yazarken de büyük bir ihtiyaç duyuyoruz.

Klavye üzerinde tire işaretine dokunup basılı tuttuğunuzda ihtiyacınız olan bütün çizgi ve listeleme işaretlerini görüntüleyebilirsiniz.

Bonus ipucu: Diğer sembol tuşlarına dokunup basılı tutmayı deneyin. Örneğin “alıntı” tuşuna basılı tuttuğunuzda sürprizlerle karşılaşacaksınız.

7. İfade galerisi (Android & iOS)

Bir smiley kullanmadan atılan metin mesajları bazen fazla düz geliyor değil mi? Neyse ki, hem Android hem de iOS klavyeleri artık bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilen bir dizi emoji’yle geliyor.

Mevcut Android klavyesinde, “Done” tuşuna ya da tuş takımının sağ-alt köşesindeki carriage-return tuşuna dokunun ve basılı tutun. Kullanımda olan yüzlerce ifadenin ilk kısmını göreceksiniz, çok daha çeşitli diğer ifadeleri görebilmek için kaydırmaya devam edin.

iOS için, öncelikle emoji klavyesini kullanıma açmanız gerekecek. Bunun için de Ayarlar > Genel > Klavye yolunu izlemeli, ardından “Emoji”nin yüklü klavyeler listesinin içinde olup olmadığını görmek için kontrol etmelisiniz. Listede yoksa, “Yeni Klavye Ekleyin”e dokunun ve listede Emoji bulun. Sonrasında klavyeyegeri dönün, küre simgesi olan tuşa dokunun ve karşınıza çıkan ifadelerin keyfini çıkarın.

8. Yazmak yerine konuşun (Android & iOS)

Hem iOS’un hem de Android telefonların, yazı yazmak için ekrana dokunmak size çok zor geldiğinde sesli komutlarınızı tanıma özellikleri olduğunu genelde çok kolay unutuyoruz. Bu da muhtemelen bir insanla değil de bir makineyle sesli iletişim kurmanın tuhaf mekanikliğinden kaynaklanıyor olsa gerek.

Yine de böyle bir özellik var ve gerektiğinde de kullanmak büyük bir kolaylık. Bunun için yapmanız gereken klavye üzerindeki küçük mikrofon simgesine dokunmak. iOS için, bu simge space çubuğunun solunda yer alırken, Android cihazlarda sağ üst köşede bulunuyor (elbette Android telefonların kendi mevcut klavyelerinde).

9. Sık kullanılan sembol tuşları için bir kısayol (Android)

Android’in kendi mevcut klavyesi üzerinde, ünlem işareti, yüzde simgesi ya da diğer sıkça kullanılan sembolleri görmek için alternatif bir klavye düzenine geçmeye gerek yok.

Bunun yerine, sadece nokta tuşuna dokunun ve basılı tutun. Bunu yaptığınızda ekranda, bir düzine sık kullanılan sembolü gösteren küçük bir açılır pencere belirecek.

Site Footer