Facebook App ID is missing!

Android ve iOS Cihazlarda Kullanımı Basitleştirmenin Yolları

Akıllı telefonlar giderek daha işlevsel hale gelse de yeni özelliklerle birlikte zenginleşen dokunmatik ekranların arayüzleri halen birçok kişiye yabancı gelebiliyor. Bu özellikle de ilk defa bir dokunmatik ekranlı cihaz kullanmaya başlayanlar için böyle. Zira günümüzdeki cihazlar, örneğin 2007’de piyasaya sürülen ilk iPhone’la karşılaştırıldığında çok daha karmaşıklar. Bu telefonları kullanırken artık iyice alıştığımız el hareketleri ve çeşitli işlemler bir anlamda yeni bir dil öğrenmiş olmaya benziyor. Dolayısıyla tablet ve akıllı telefonları kullanmak bazılarımız için açıkça yabancı bir deneyim olabiliyor.

Bu yazıda nasıl çok daha basit bir akıllı telefon ve tablet deneyimi yaşayabileceğinizi anlatıyoruz.

Android

Erişilebilirlik Seçenekleri

Android’in, yolunuzu bulmayı kolaylaştıran birçok dahili erişilebilirlik fonksiyonu mevcut. Bunların hepsi, Ayarlar uygulamasının altındaki Erişilebilirlik başlığı altında rahatça ulaşılabilir durumda. Birazdan bahsedeceğimiz seçeneklerin bazıları Android’in bütün versiyonlarında mevcut olmayabilir, fakat birçoğunu herhangi bir versiyonda bulacaksınız. Bu yazıda şu an yaygın versiyonlardan biri olan Android Lollipop’tan yararlandık.

Android’in, ekrandaki öğeler için sesli geri dönüşüm sağlayan ve akıllı telefon ya da tabletinizin titreşimlerini görme engelli kullanıcıların cihazda yolunu bulmalarına yardımcı olacak biçimde kullanan, TalkBack adlı bir özelliği var. Bu özelliği ilk defa çalıştırdığınızda, bu özellik içerisinde yer alan bir dizi el hareketini anlatan kullanışlı bir kısa tura çıkıyorsunuz. Bu tura önem vermenizi tavsiye ederiz, zira TalkBack basit bir uygulama olsa da ilk defa kullananlar için yine de zorlayıcı olabilir.

Görme engelli olanlar için, Büyütme Hareketlerini aktive etmek, ekrana üç kere dokunduğunuzda yakınlaştırılmış bir görüntü elde edilmesini sağlıyor. Fakat yine de, Android’deki bu ikili ya da üçlü dokunuşların zamanlamalarını ayarlamanın bir yolu yok. Görüntü yakınlaştırıldıktan sonra, çimdik hareketiyle daha da yakınlaşabilir ya da uzaklaşabilirsiniz ve ekran görüntüsünü kaydırmak için iki parmağınızı kullanabilirsiniz. Böylece daha küçük simgelere ya da linklere tıklamak çok daha kolaylaşacaktır.

Büyük Metin ayarlarını aktive ettiğinizde, işletim sisteminde yer alan uygulamaların başlıklarını daha büyük yazı boyutlarıyla göreceksiniz. Fakat ne yazık ki, bu özellik bütün uygulamaların yazı tiplerine uygulanamayabiliyor; örneğin Twitter uygulamasının yazı boyutu büyüse de, Facebook uygulamasında bu boyutun aynı kaldığını görüyoruz. Ayrıca renkleri de tersine çevirebilirsiniz, ki bu bazı kullanıcılar için ekranı daha net görmek anlamına gelebilir.

iOS

Erişilebilirlik Seçenekleri

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS kullanması halihazırda oldukça kolay bir platform sunuyor, ki iPhone ve iPad’lerin bu tarz cihazlarla yeni tanışan kullanıcılar arasında bu denli popüler olmasının en önemli nedenlerinden birisi de bu. Yine de, bu deneyimi Erişilebilirlik seçenekleri üzerinden çok daha ‘kullanıcı dostu’ kılmanın birçok yolu var. Bunlara ulaşmak için yapmanız gereken Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik yolunu izlemek.

Burada bir dizi kullanışlı erişilebilirlik özelliğiyle karşılaşacaksınız. Daha Büyük Metin, bütün iOS boyunca kullanılan yazı boyutlarını ayarlamanızı ve aynı zamanda örneğin Twitter gibi Dinamik Yazı Tipi’ni kullanan uygulamaları da bu doğrultuda düzenlemenizi sağlıyor. Fakat, ne yazık ki, bütün uygulamalar Dinamik Yazı Tipi’ni desteklemiyor ama bazılarının da kendi dahili yazı boyutu ayarları da mevcut.

Dahili yakınlaştırma özelliğinde zenginleştirilmiş bir görünüm elde etmek için ekrana üç parmakla iki kere dokunmanız yeterli. Bu görünümde küçük simgeleri ve linkleri okuyup seçebilmek çok daha kolay hale gelecek. Ayrıca yakınlaştırma düzeylerini ya da yakınlaştırılmış bir ekranda görüntüyü kaydırmayı ayarlayabilir ve tam ekran ya da pencerelenmiş modlar arasında bir tercih yapabilirsiniz. Bu hareketler biraz yorucu geliyorsa, Kontrolörü Göster seçeneği ekrana kalıcı olarak bir tür joystick benzeri arayüz deneyimi katacaktır, bu da bazıları için daha kolay bir deneyim sunabilir.

VoiceOver, arayüzde yolunuzu daha kolay bulmanıza yardımcı olacak biçimde, ekrandaki öğeleri sizin için seslendirebilir. Ekrandaki bir öğeye dokunduğunuzda VoiceOver onu aktive etmek yerine söz konusu öğenin ne olduğunu size sesli olarak bildirecektir. Bir öğeye iki defa dokunduğunuzda ise bu uygulamaları ya da bağlantıları Safari’de açan standart bir dokunma komutu olarak işlev görecektir. Konuşma menüsündeki diğer seçeneklerde yer alan Konuşan Ekranı adlı seçeneği aktive ederek, iki parmakla aşağıya doğru kaydırdığınızda bir ekrandaki bütün içeriklerin size okunmasını sağlayabilirsiniz.

iOS, simgeler ve alarmlardaki paralaks efektleri gibi bir dizi göz alıcı efekt ve animasyonla dolu, fakat bunların görme sıkıntıları yaşayanların hayatlarını her zaman kolaylaştırdığı söylenemez. Neyse ki, bu efektlerin çoğu Erişilebirlik > Hareketi Azalt menüsü üzerinden devre dışı bırakılabiliyor.

Karşıtlığı Arttır seçeneklerinden de ayrıca şeffaflık efektlerini azaltabilir ve renkleri koyulaştırabilir ya da yoğunluğunu düşürebilirsiniz. Ayrıca Ev tuşundaki çift basma özelliğini aktive etmek için gereken hızı da ayarlayabilirsiniz, ki bunun da yeterince çevik parmaklara sahip olmayanlara büyük bir yardımı dokunabilir.

Düzenleme ve Bildirimler

Uygulamaları yüklemeye başladığnızda, iOS ev ekranı bir anda simgelerle dolu bir karmaşaya dönüşebilir, bu da kullanıcıların birçok şeyin nerede olduğunu hatırlamalarını zorlaştıracaktır. Uygulamalarınızı, kullanımı oldukça kolay, Photos ya da Reading gibi klasörlere yerleştirerek organize edebilir, ihtiyacınız olan şeyi bulmayı kolaylaştırabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra bile, bütün klasörler ve simgeler hala biraz göz yormaya devam edebilir, fakat en önemli uygulamalarınızı Ev ekranına yerleştirerek en azından onların her zaman kolaylıkla erişilebilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Durmadan uygulama bildirimleri alıyor olmak da hem ürkütücü hem de bıkkınlık verici bir sürece dönüşebilir. iPhone ya da iPad’inizin bu bildirimlerin istilasından, Ayarlar uygulamasındaki Bildirimler bölümüne giderek kurtarabilirsiniz. Örneğin Mesajlar gibi en önemli uygulamalar dışındakilerin hepsini Dahil Etme bölümüne kaldırmanız yeterli.

Özel Launcher’lar ve Klavyeler

Android’in iOS karşısında sahip olduğu avantajlardan biri de özel launcher’ların kullanımı. Bunlar, Android işletim sisteminin, menüler ve uygulama çekmecesi gibi çeşitli bölümlerinin görünümünü ve verdiği hissi özelleştirmenin bir yolu olarak düşünülebilir. Bu, özellikle kullanım kolaylığı ve erişilebilirliğin ön planda tutularak tasarlandığı bazı launcher’ların olduğu anlamına geldiği için erişilebilirlik adına oldukça önemlidir.

BIG Launcher gibi bazı launcher’lar, kolaylıkla özelleştirilebilen büyük bir simge arayüzü sağladıkları için navigasyonu daha da kolaylaştırıyorlar. Böylece Android cihazınızı yalnızca, sonrasında erişimin çok daha kolaylaştığı en temel uygulamalarla yeniden düzenliyorsunuz. Bu ayrıca kullanıcıların Android arayüzünde kaybolmaması adına navigasyonu da sınırlandırmanın iyi bir yolu. Bununla bir Yardım tuşu da oluşturarak, acil bir durumda belirli bir numaraya mesaj yollaması ya da onu araması için düzenleyebilirsiniz. Büyük, kalın renkler de ayrıca farklı temalarla özelleştirilebilir.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: