Facebook App ID is missing!

Android Telefonların %15’inde Marshmallow Kullanılıyor

Android 6.0 Marshmallow sürümünün kullanım oranı her geçen gün artıyor.

Google’ın yakın zamanda yayınlayacağı yeni nesil mobil işletim sistemi olacak Android 7.0 Nougat’ı bekleye duralım, şu anki en güncel sürüm olan 6.0 Marshmallow’un kullanım rakamları artmaya devam ediyor.

Geliştiriciler sayfasından açıklanan rapora göre Marshmallow sürümünün kullanımı, Ağustos ayında %15,2 oranına yükseldi. Geçtiğimiz ay bu rakam %13,3 oranındaydı. Marshmallow, en güncel sürüm olduğundan doğal olarak bir süre daha kullanım oranı artmaya devam edecektir. Zira bugün satılan akıllı telefonların büyük bir çoğunluğu Android 6.0 Marshmallow yüklü olarak geliyor, gelmese bile bu sürüme yükseltmeye destek veriyor.

Aynı sebepten eski sürümlerin kullanım oranları da gittikçe düşmeye devam ediyor. Örneğin önceki sürümlerden 5.0 Lollipop’u kullanım oranı %14,3’ten %14,1’e gerilemiş durumda.

Eskiler arasında kullanım oranını artırmayı başaran tek sürüm ise, %20,8’den %21,4’e yükselen Android 5.1 oldu. Bu da muhtemelen 5.1 sürümünün, kullanıcıların gözünde hala güncel bir işletim sistemi olmasından kaynaklanıyor. Bakalım yeni nesil işletim sistemi olacak. 7.0 Nougat, bu tabloda kendine nasıl bir yer edinecek?

Site Footer

%d bloggers like this: