Facebook App ID is missing!

Android 5.1’deki Yenilikler

Android 5.1, bütün bir akıllı telefon kullanma deneyiminizi baştan aşağıya değiştiren devrimsel bir sürüm olmasa da, kullanııclarını yalnızca birkaç bug’tan kurtaran ve basit teknik yenilikler getiren bir güncellemeden de çok daha fazlasını sunuyor. İşte Android işletim sisteminin yeni sürümü Android 5.1’le gelen en önemli yenilikler:

1. Kilit ekranından çabuk ayarlar bölümüne erişim

Android 5.1’de, ekranın en üstünden aşağıya doğru yapılan hızlı bir çekme hareketiyle çabuk ayarlar bölümüne, telefonunuz kilitli de olsa ya da bir PIN koruması altında da olsa erişebiliyorsunuz. Bu da Wi-Fi ya da Bluetooth bağlantınızı çabucak kapatabileceğiniz anlamına geliyor. Ya da yine aynı menüden flaş ışığına da telefon kilidini açmadan ulaşabiliyorsunuz.

2. Özelleştirilebilir çabuk ayarlar

Henüz farkına varmamış olabilirsiniz, ama Wi-Fi erişimi gibi belirli toggle’ları aktive etmekle, çabuk ayarlar bölümüne, bunlarla ilgili kısa yollar da eklemiş olacaksınız. Android 5.0’da bunlardan kurtulmanın bir yolu yoktu; Android 5.1’de ise bu artık mümkün. Gizlemek istediğiniz herhangi bir butona basılı tutarak onları gizleyebilir, ki bu da  panelizin görünümü üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanız anlamına geliyor.

3. Cihaz Koruması

Muhtemelen en büyük değişiklik ise, Cihaz Koruması özelliği. Söz konusu özellik yalnızca Nexus 6, Nexus 9 ve yeni Android 5.1 cihazlarda mevcut. Güvenli bir kilit ekranı yöntemi (bir PIN kodu gibi) kullandığınızda otomatik olarak aktive ediliyor ve cihazınıza başka birisinin erişimini zorlaştırmak adına çeşitli güvenlik ölçüleri ekliyor. Bu özellik sayesinde örneğin, cihazınız Google şifreniz girilmediği sürece fabrika ayarlarına döndürülse bile kilitli kalacaktır.

4. HD ses kalitesiyle aramalar yapmak

Google, Android 5.1 güncellemesinde “kristal netliğinde” bir yüksek bir ses kalitesi vadediyor. Yine de bu özellikten yararlanabilmeniz için bununla uyumlu bir şebeke üzerinde çalışan, yine bu özellikle uyumlu bir cihaza ihtiyaç duyacaksınız. Google’ın yaptığı açıklamaya göre Nexus 6, T-Mobile ve Verizon bu özellikle uyumlu olan cihaz ve şebekeler.

5. Alarmınız başlayana kadar Öncelik Modu’nu (Priority Mode) açın

Öncelik Modu, sesli bildirimleri belirli bir zaman periyodu için (örneğin siz uykudayken) otomatik ya da manuel olarak kapatmanıza olanak tanıyor. Android 5.1’de ise Google, Öncelik Modu’nu bir sonraki alarm başlayana kadar aktive etme seçeneği ekledi.

6. Aynı anda iki SIM kullanmak

Android 5.1 Lollipop bir telefonda iki SIM kullanma olanağı sunuyor. Bunun için elbette söz konusu özelliği zaten destekleyen bir cihazınızın olması gerekiyor. Söz konusu özellikli ilk defa bir akıllı telefon alanlar ya da ululararası seyahatler için oldukça yararlı. Android 5.1’in bu özelliği sayesinde ise iki SIM arasında tercih yapabiliyor ve arayüzdeki bir renk koduyla o esnada hangisini kullandığınızdan emin olabiliyorsunuz.

7. Daha kolay bağlanın

Android 5.0’da, çabuk menü bölmesinde Bluetooth ya da Wi-Fi sembollerine dokunmak bu özellikleri devreye sokabiliyor ya da devre dışı bırakabiliyordu. Android 5.1’de ise bunun daha da yetkinleştiğini görüyoruz. Zira, yakınlardaki ağları ya da cihazların bir taramasına, hemen bu çabuk menüdeki sembollerin altındaki oklara dokunarak erişebiliyorsunuz.

8. Bildirimleri geçici olarak göz ardı etmek

Bilindiği gibi Android üzerinde, bildirimler ekranın en üstünden biraz aşağıya sarkarak kendilerini gösteriyorlar. Lollipop 5.0’de, bu bilidirmlerden ancak bildirim ekranını aşağıya kaydırarak kurtulabiliyordunuz. Ya da kaybolmaları için beklemeniz gerekiyordu. Lollipop 5.1’de ise onları basitçe göz ardı etmek için yukarıya doğru kaydırmanız yeterli. Fakat bu sefer de onların bildirim çubuğunda kalmaya devam edeceğini de unutmayın.

9. Müzik çalarken sistem seslerinin düzeyini değiştirmek

Android 5.0’te, bir ses dosyası yürütülürlen ses düzeyi tuşlarına dokunmak yalnızca o esnada çalan şeyin ses düzeyini değiştiriyordu. Şimdi, bu tuşlara bastığınızda artık sistem seslerinin düzeyini de değiştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda, çaldığınız şarkıyı durdurmadan çeşitli modlara erişebiliyorsunuz. Saat uygulamasının içinden de alarm ses düzeyini değiştirebilirsiniz.

10. Çalışmayan Wi-Fi ağlarını görmezden gelmek

Android 5.1’de cihazınız bir Wi-Fi ağında zayıf bağlantı sorunu yaşadığında bunu hatırlayacak ve ona tekrar bağlanmayı denemeyecek. Bu da sorunlu Wi-Fi bağlantılarının artık sizin için bir sorun olmaktan çıkmasına yardımcı olacak.

~dont display~

Site Footer