Facebook App ID is missing!

1 TB SSD’li Ekran Kartı AMD Radeon Pro SSG

AMD daha güçlü VR (sanal gerçeklik) deneyimi sunmak için 1 TB SSD ile güçlendirdiği AMD Radeon Pro SSG adlı yeni ekran kartı modelini duyurdu.

Sanal gerçeklik teknolojisine yatırım yapan firmalar listesi her geçen daha da genişliyor. Ekran kartı piyasasında Nvidia ile birlikte sıkı bir rekabet içerisinde olan AMD, özellikle VR uygulamaları ile kullanımda yüksek performans sunmayı hedeflediği 1 TB’lık SSD’ye sahip AMD Radeon Pro SSG ekran kartını tanıttı.

SSD depolama birimi kullanan ilk ekran kartı olma özelliği de taşıyan AMD Radeon Pro SSG, özellikle VR uygulamaları ile kullanımda performansı artırmayı amaçlıyor. Zira 360 derecelik videolar, çözünürlüğün daha geniş alana yayılmasından kaynaklı olarak dosya boyutlarının epey büyük olmasına neden oluyorlar. Radeon Pro SSG, bu ağır işlem sürecini sistem belleğinden gerçekleştirmek yerine kendi yerel depolamasından işleyecek olması sayesinde, çok daha hızlı bir deneyim sunacak gibi görünüyor.

Bugün piyasadaki VR içerik üreticileri, medikal ya da bilimsel topluluklar, yüksek çözünürlüklerde 360 derecelik çekimler yapmak için en üst seviyede işlem yapabilme kapasitesine sahip bileşenlere ihtiyaç duyuyorlar. Yeni ekran kartı ile tam olarak bu kitleleri hedefliyor.

Fiji mimarisini kullanan ve 16 teraflop işlem gücüne sahip, Pro SSG henüz geliştirme aşamasında. Kartı geliştirme kiti olarak satın almak isteyenlerin ise 10.000$ gibi yüksek bir meblağı gözden çıkarması gerekiyor. Ancak kısa zamanda final sürüm modelinin hazır olacağı ve bu yılın sonlarına doğru da satışına başlanacağı tahmin ediliyor.

Site Footer