Facebook App ID is missing!

Allison Road Sanal Gerçeklik ile Gelecek

Korku oyunları ürperticidir. Belli bir psikolojik gücün oyuncu bünyesinde var olması şarttır. Aksi halde oyun, zamanla adrenalinin yanı sıra tarifsiz rahatsızlıklar verebilir. Gerek yaş sınırlamaları gerekse bu tür oyunların çok fazla ses getirmemeye başlaması nedeniyle son yıllarda çok sansasyonel korku oyunları gündeme gelemiyor. En son olarak oyun severleri büyük beklentilere sevk eden Silent Hills’in iptal edildiğinin açıklanması da buna bir örnek olabilir. Ancak bu türe ilişkin ilginç şeyler de olmuyor değil…

Indie korku oyunu Allison Road’ın 2016 yılı içinde sanal gerçeklik gözlüğü Occulus Rift ile uyumlu halde oynanabileceği açıklandı. Bu gelişme, korku oyunu severler için heyecan verici. Çünkü sanal gerçeklik için geliştirilen aygıtlar, kafanıza takıp gözlerinizin önüne adeta alternatif bir evreni getiriyorlar. Kafanızı nereye çevirirseniz, bu evrende oraya yöneliyorsunuz. Bolca sürpriz ve farklı bir dünya hissiyatı uyandıran bu teknolojik aygıtlar üzerinde bir korku oyunu oynama fikri deyim yerindeyse sınırların çok ötesine çıkmak gibi; ürpertici…

Konusu ne olacak?

Peki oyunun konusu nasıl olacak? Öncelikle oyunun geliştirici ekibinin başında Hobbit, Avatar gibi sinema dünyasının önemli yapımlarında görev almış Chris Kesler yer alıyor. Konu İngiltere’de şehir manzaralı, teraslı bir evde geçiyor. Evin içinde korku dolu anlar söz konusu. Karısı ve kızı olan karakter, onları rüyasında görüyor ve üstelik onların katledilmesine tanıklık ediyor. Ardından korku tufanı aralıksız devam ediyor.

Silent Hills’in yayınlanan demosunda da bir evin içinde, korku dolu anlara tanıklık edilmişti. Aralanan kapılar, duvarlarda korkutucu canlılar, bolca kan ve pislik içindeki genelde ya karanlık ya da loş ışıklı bir oyun evreni sunulmuştu. 2016 yılında gelecek Allison Road’da da benzer imgelerle karşı karşıya kalınacak gibi görünüyor. Ancak tek farkla bu kez sanak gerçeklik gözlükleri devreye girecek, hem tansiyonun hem de psikolojinin sınırları zorlanacak.

Oyunun Haziran ayı başında PC için yayınlanması planlanıyor. Ardından da sanal gerçeklik öğelerine eklemlendirilmesi için bir yıla yakın bir süreç söz konusu. Korku oyunları dünyasında bu tür gelişmelerin yaşanması sevindirici; kendine has bir oyuncu kitlesi tarafından takip edilen ve ilk Resident Evil ya da Silent Hill oyunları gibi etki bırakan yapımları da oyun dünyası ile buluşturan bu türe ilişkin Allison Road’a dair gelişmeler merakla bekleniyor.

Site Footer