Facebook App ID is missing!

Akıllı Telefon Satışları Düşüşte!

TrendForce adlı Tayvan merkezli araştırma şirketi, firmalardan gelen verilere dayandırdığı analizi kendi web sitesinden yayınladı. Firmanın yaptığı analize göre, yılın ilk çeyreğinde dünya çapında toplam 291 milyon adet akıllı telefon satıldı. Bu rakam, 2014 yılının son çeyreğine göre %9,2 oranında düşük bir rakam. Firmanın hazırladığı basın bülteninde “Beklenenden daha fazla bir düşüşün yaşanmasının temel nedeni, zayıf olan Çin pazarındaki satışların düşük olması. Ancak, Çin pazarındaki satışlar 2015 yılının ikinci çeyreğinde tekrar dengeye oturacak ve satışlar normale dönecek.” şeklinde bir de açıklama yer aldı.

2015 yılının ilk çeyreği beklentiler doğrultusunda bir sıralamaya sahip oldu. Buna göre Samsung %27.8, Apple %19.9, Huawei %7 ve LG %6’lık pazar payına sahip oldular. Geri kalan satışlar ise HTC, Microsoft ve güçlü Çin markaları olan Lenovo, Xiaomi ve ZTE’nin başı çektiği markalar arasında paylaşıldı.

TrendForce’a göre Samsung yılın ikinci çeyreğinde 80 milyon civarı ürün satışı gerçekleştirecek. Bu satışların 20 milyon adet kadarı Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinden oluşacak. Firmaya göre Apple ise 45 milyon civarı telefon satışı gerçekleştirecek.

Site Footer

%d bloggers like this: