Facebook App ID is missing!

Akıllı Ev Teknolojilerine Hazır mısınız?

Teknoloji ile ilgili merak edilenlere dair birçok araştırma mevcut. Ancak, bu kez araştırmanın odağında herhangi bir cihaz değil, biz varız. Acquity Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2019 yılında her 3 evden 2 tanesinde akıllı ev teknolojileri kullanılacak.

Ancak, bu araştırmada dikkat çeken nokta; insanların %64’ünün akıllı ev teknolojilerinin varlığından bile haberdar olmamaları. Yani bu insanlar internete bağlanan buzdolapları ya da internet üzerinden sahibini uyaran gaz sensörlerinden habersizler. Bu teknolojilere dair bilgileri olan insanlarda ise başka bir olumsuz görüş hakim; yüksek fiyat, kişisel gizliliğin riske girmesi ve bu teknolojilerin işe yarayıp yaramadığına dair şüphe.

Yapılan bu araştırmanın ulaştığı bir diğer sonuç ise, önümüzdeki 5 yıl içerisinde evlerin %70’inde akıllı termostat ve %60’ında akıllı güvenlik sistemi bulunacak. Bu 2 cihazın diğer akıllı ev cihazlarına oranla çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının temelinde, faydalarının tüketiciye çok kolay bir şekilde anlatılabilmesi ve diğer birçok akıllı ev eşyasına göre daha uygun fiyatlı olmaları. Güvenlikle ilgili cihazları hızlı bir şekilde kabul eden insanlar, akıllı buzdolapları konusunda biraz daha yavaş kalıyorlar. Araştırmaya katılanların %59’u buzdolabının akıllı olmasının sadece “masraf” olduğunu düşünürken, %30’u bu teknolojiyi önümüzdeki 10 yıl içerisinde satın alabileceğini belirtiyor.

Site Footer

%d bloggers like this: