Facebook App ID is missing!

Adım adım Mangal Sanatı. Nasıl Ateşlerin Efendisi Olunur?

Mangal sezonu yakın zamanda açıldı fakat bir gün yağmur bir gün soğuk derken araya yine zaman girdi. Bundan sonra ısınan havalarla beraber her gün adeta potansiyel bir mangal. Peki iyi mangal nasıl yakılır? Mangal elbette bir sanat değildir ama yeterli derecede şovlar yapılarak ve yapan kişinin de kendi kendini pohpohlamasıyla beraber bir sanat gibi gösterilebilir. Bu durum ülkemiz insanının kültürel bir ritüeli sayılmaktadır.

mangal 80

Artık Öğrenin Bir Zahmet Tutuşturmasını 

İnsanlık tarihinde ateşin bulunmasını başlangıç noktası olarak alalım ve arada geçen yüzlerce seneyi de hesaba katalım. İlk bulan bir şekilde yakabildiğine göre artık milenyum çağında bu işi pratik bir şekilde halledebiliyor olmak lazım. Gelişen bilimin ve teknolojinin tek katkısı, uzatma kablosu çekip yanmayan mangal közüne fön makinesi tutmak olmamalı.

Çıra ve Gazete Kağıdı 

Mangal sanatının altın anahtarları niteliğindeki bu iki ana ürün ateş tutuşturmak için zaten yeterli. Bir de bir tane baca almak lazım, onun içine kömürü kağıdı çırayı dolduracaksınız. Gazete kağıdını aralardan ya da alttan sıkıştırın, çıraları kömürün üzerine Kızılderili çadırı şeklinde dizin Mangal ateşi zincirinin sıralaması ise şöyle iş bitti. Mangal ateşi reaksiyon zinciri ise şöyle; kağıdın verdiği ısıyla çıralar tutuşur, çıraların verdiği ısıyla da kömür tutuşur, her hangi bir mangal problemine doğaçlama çözümler getirebilmek için bu döngüyü hatırlamak önemli. Biraz tat bozabilir ama hiç yapamıyorsanız, sentetik çıra da kullanabilirsiniz.

mangal 40

Mangal Ateşi Tamam Sıra Pişirmede

Gelelim mangalın asıl sanata yakın kısmına, mangalda neyi, nasıl ve hangi sıralamayla pişireceğiz?

1- İlk sebzelerden başlanacak, burası kesin. Soğan ortadan ikiye bölünecek, çatalın sonuna takılacak ve mangal ızgarası temizlenecek. Daha sonra soğanları, domatesleri ve biberleri kenarlara dizmek lazım, böylece yavaş yavaş her et olduğunda alacak kadar kalsın.  

2- Patlıcanı ortaya atacaksınız, ilk pişsin ki meze yapalım. Patlıcan piştikten sonra ızgaradan alıp bir kayıp tabağa koyacaksınız, ortasından boylamasına bir yarık açıp içine bol tereyağı ve kaşarı dolduracaksınız.

3- Et ürünleri bunlardan sonra gelecek ve mangalın bitimine doğru, önceden tereyağı sürülmüş pişirme kağıtlarına sarılı mısırlar hafif kenarlara dizilecek.

mangal 30

Et Hiyerarşisi ve Türkiye’nin Sosyoekonomik Konumu

Mangalda et sıralaması Türkiye’nin bir özeti şeklindedir; hiçbir zaman çözülemez, herkesin bir fikri vardır ve herkes babadan gördüğünü dayatma peşindedir. Sıralamayı ikiye ayırmak gerekirse:

Damak Tadı İçin

Önce şarküteri ürünleri pişirilir. Sucuk, sosis gibi şarküteri ürünleri yağlı ve baharatlı etler olarak başlangıç olarak tercih edilir ve daha sonrasında gelen etler sayesinde o tatlar ağızda uzun süre kalmaz. Sucuğa en çok yakışan iki sebze ise közde soğan ve tatlı kırmızı biberdir.

Sonra tavuklarla köfteler atılır. Tavuk daha uzun sürede piştiği için köfteler daha çabuk olur. Köftenin de yanına en yakışan sebze biberdir, bir de köfteyi servis ederken ekmeği de mangalda biraz kızartıp, köftenin üzerine basıp, masaya bir de güzel yoğurt koyulursa tadından yenmez.

Daha sonra tavuklar gelir. Tavukta herkesin tercihi farklıdır ama et ağırlıklı bir mangalsa tadımlık kanatla geçiştirmek, yok şöyle güzel tavuk yiyeyim diyorsanız, şöyle önceden bol kekik, pul biber, karabiber, tuz ve zeytinyağıyla soslanan tavuk pirzola da çok güzel olur.

mangal 20

Mangalda Verimlilik

Bu stratejinin de pişirme işlemi daha verimlidir, ateşin sönmesine izin vermez ve etin daha güzel pişmesini sağlar.

Önce mühürlenecek kırmızı et varsa, örneğin biftek ya da antrikot atılır. Ateşin en harlı zamanına denk gelince daha kolay mühürlenir ve çok yağlı olmadığı için ateşi söndürmez.

Sonra tavuk, tavuk daha yağlı olduğu için ikinci atılır.

Ardından köfteler atılır. Bu aslında tamamen sucuğa hazırlanan bir zemindir.

En son ateş sönerken sucuk atılır, sucuk kimilerine göre mangalın cilasıdır.

Son Püf Noktalar

En önemli noktaları sona sakladık ki yazının tamamını okumayanlar bu bilgilerden mahrum kalsın.

  • İyi bir mangal ustasının iyi bir maşası olmak zorundadır.
  • Rüzgar ne yöne esiyorsa, mangal sofradakileri dumana boğmamak adına ona göre konuşlandırılır.
  • Mangal tek kullanımlık bir şey değildir, o yüzden her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Bir sonraki mangalınızda kendinize teşekkür edeceksiniz, emin olun.

 

 

Site Footer