Facebook App ID is missing!

83X Zoom’lu Nikon Coolpix P900

Nikon bridge yani köprü sınıfı denilen DSLR-Like sınıfta farklı fotoğraf makineleri çıkarmaya devam ediyor. Şirket, yeni tanıttığı P900 ile çığır açmış gizüküyor, çünkü ilgili model 2000mm maksimum zoom değerine sahip.

Lens bu kadar yüksek zoom değerlerine çıkarken geniş açı 24mm değerinde f/2.8, 2000mm değerindeyse f/6.5 gibi tatminkar bir diyafram değeri sunuyor.

P900 teknolojiye ayak uydurarak Wi-Fi ve NFC gibi bağlantı özelliklerine de sahip. Kablosuz paylaşım yapabilmek için Nikon’un “wireless mobile utility” uygulamasını kurmak gerekiyor. Ayrıca Nikon tüm kullanıcılarına www.nikonimagespace.com üzerinden ücretsiz 20GB depolama alanı da sunuyor.

83X Optik yakınlaştırmanın gücü

Yüksek zoom değerleri kulağa çok hoş gelse de zoom oranı arttıkça oluşan titremeler, net olmayan fotoğraflar kullanıcıların korkulu rüyas; yine de 2000mm gibi bir değer bu boyutlarda bir kamera için fazlasıyla iyi bir değer.

Bu yüzden markalar titreşim engelleme sistemleri üzerine ciddi geliştirmeler yapıyorlar. Yeni P900’de Dual Detect denilen yeni bir sistemle çalışıyor.  Bu yeni sistem tam 5 diyafram durağı kadar avantaj sağlayabiliyor.

Zoom demişken; P900 “Dynamic Fine Zoom” yazılım desteğiyle 166X yakınlaştırma yapabiliyor.

P900 kullanım konusunda çok esnek detaylara sahip isterseniz dahili elektronik vizörü veya farklı açılardan görüntü alabilmek için 3inç  boyutundaki hareketli LCD ekranı kullanabiliyorsunuz. Lensin sol kısmında bulunan zoom kontrol tuşuyla hem video hemde fotoğraf çekimlerinde kullanımdan kaynaklı titreşimi en aza indiriyor.

Video konusunda gelişmiş özellikler barındıran P900 1080p 60, 50, 30, 25fps gibi esnek kare sayısı oranlarına sahip ve 120fps’e kadar slow motion yani yavaş çekimler yapabiliyorsunuz. Ayrıca üzerinde bulunan zoom mikrofonu farklı mesafelerdeki sesleri daha net bir şekilde yakalamanızı sağlıyor.  Ayrıca MPEG-4 ve H.264 gibi iki farklı sıkıştırma formatı seçilebiliyor. Time Lapse fonksiyonuyla da geride kalmayan P900 hızlandırılmış görüntüler elde etmenizi sağlıyor.

P900, Wi-Fi ve NFC’nin dışında GPS gibi önemli bir detay da sahip. Cihazın hedef kitlesi doğa tutkunları olduğu göz önüne alındığında GPS’in olmazsa olmaz bir detay olduğu anlaşılabiliyor. GPS sayesinde tüm görüntülere konum bilgisi eklenebiliyor.

P900 Nisan ayında 599 USD fiyat etiketiyle yalnızca siyah rengiyle satışa sunulacak.

Site Footer

%d bloggers like this: