Facebook App ID is missing!

4.5G Nedir?

Hızla gelişen mobil teknolojilerle birlikte, internet teknolojileri de değişime uğradı. Gelişen ve değişen mobil cihazlar, daha hızlı bağlantılara ihtiyaç duymaya başladılar. En başa döndüğümüzde 0G olarak adlandırılan ilk kablosuz telefon bağlantı teknolojisi, özellikle askeri alanlarda kullanıldı. 1946’da kullanıma sunulan 0G, yerini 1979’da 1G’ye bıraktı.

İlk otomatik hücresel şebeklerin kurulmasıyla oluşturulan sistem, Japon Telekom devi NTT tarafından Tokyo’nun merkezini kapsayacak şekilde hazırlandı. Mobil telefonlara ilginin artması, 5 yıl içerisinde tüm Japonya’nın hücresel şebekelerle kapsanmasına imkan tanıdı.1981’de İskandinavya’ya adım atan 1G teknolojisi, İskandinavya ülkeleri (Finlandiya, İsveç, Norveç) arası ilk roaming (dolaşım) hizmetini de içeriyordu.

1991’de kullanılmayan başlayan 2G teknolojisi, kablosuz iletişim teknolojileri arasında en çok tercih edileni oldu. Mobil telefon kullanımına en etkili jenerasyon olarak tanımlayabileceğimiz 2G teknolojisi, cep telefonlarının popülerliğini de arttırmayı başardı. Halan kullanılan ve en çok tercih edilen kablosuz iletişim teknolojisi olan 2G ile birlikte, SMS gönderip alma, MMS gönderip alma gibi veri aktarımına yönelik ilk adımlarda atıldı. 2G teknolojisiyle birlikte Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsünün geliştirdiği, GSM standartları kullanılmaya başlandı. Bu bağlamda GPRS ve EDGE teknolojileri de hayatımıza giriş yaptı.

3G ya da üçüncü nesil mobil telekomünikasyon teknolojisi, kablosuz veri aktarımını bir adım daha ileri daha ileri taşırken, mobil internet erişimi, video görüşme ve mobil TV teknolojilerini cep telefonları ve akıllı telefonlara getirdi. 1998’de kullanıma sunulan 3G teknolojisiyle birlikte bağlantı kalitesi gelişirken, veri aktarım hızlarında yeni standartlar ortaya çıktı. 2000’lerin ortasında 28Mbit/s indirme hızlarına ulaşmayı başaran 3G teknolojisini, gelişen standartlarıyla birlikte halen etkin olarak kullanmaktayız. 3G teknolojisi üzerindeki geliştirmeler halen devam etmekte.

Adını ilk defa 2008’de duyuran 4. Nesil mobil telekomünikasyon teknolojisi 4G, artan yüksek hızlı veri ihtiyacını karşılamak adına geliştirilmiştir. Mobil internet, mobil konferans görüşmeleri, bulut bilişim,  IP telefon ve yüksek çözünürlüklü mobil TV yayınları gibi yüksek hızlı veriye dayalı sistemler 4G teknolojisiyle mobil cihazlarla buluştu. Ülkemizdeyse 4G için ihaleye çıkmak yerine, 4G‘nin daha üst seviyesi olarak adlandırabileceğimiz (LTE Advanced) 4.5G teknolojisi tercih edildi.  4G’nin bir kolu olmasına rağmen, 4G ya da LTE Advanced yerine 4.5G kavramı kullanılıyor.

3. nesle göre 12 kat daha hızlı bağlantı sunan 4.5G (LTE Advanced) ile maksimum 1 Gbit/s indirme ve 500 Mbit/s yükleme yapılabilecek. Ortalamaya bakıldığındaysa, 4.5G ile birlikte 300 Mbp’s civarında internet hızına kavuşacağız.

3G ile 4.5G Arasındaki Farklar Neler?

Daha fazla data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunan 4.5G teknolojisi, mobil cihazlar üzerinden video izleme deneyiminden yüksek boyutlu dosyaların paylaşılmasına, bulut servislerinden akıllı ev ve şehir altyapılarına, mobil ofislerden mobil sağlık ve mobil eğitim servislerine kadar çok farklı sektörlerde büyük değişimlere imkan tanıyor.

İlk değişim internet bağlantı hızınızda yaşanacak. 4.5G uyumlu telefona sahip olan kullanıcıların hızları 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine çıkabilecek. Saatlerce beklediğiniz film indirme süreleri dakikalara, hatta saniyelere düşebilecek.

İkinci değişimse, yüksek hızlı bağlantının sunduğu daha fazla veri taşıma imkanı, HD ve 4K kalitesinde film, video ve dizileri mobil cihazlarınızdan izleyebilmenizi sağlayacak. Ancak bu noktada Operatörlerin sunacakları paketler ve kullanım kotalarının fiyatlandırılması büyük önem taşıyacak.

4.5G Uyumlu En popüler 5 Cihaz
1 – Apple iPhone 6S

Apple’ın geçtiğimiz yıl satışa sunduğu amiral gemisi iPhone 6S ve iPhone 6S Plus, tüm 4.5G bantların destekliyor. LTE Cat6 desteğiyle gelen iPhone 6s ailesi, 300/50 Mbps indirme-yükleme kapasitesi sunuyor. Şık tasarımı ve gelişmiş özellikleriyle akıllı telefondan beklenen özellikleri başarıyla sunan iPhonhe 6S, Apple iPhone 6S ve iPhone 6s Plus’ın detaylarına ve incelemesine ürün sayfasından ulaşabilirsiniz. Apple’ın 4.5G desteği sunun diğer modelleri arasında, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5C, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 ve Apple iPhone 6 Plus yer alıyor.

2 – Samsung Galaxy S6

Samsung, 2013’den beri akıllı telefon modellerinde 4.5G/LTE desteğine yer veriyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un amiral gemisi Galaxy S6’da, 4.5G/LTE bağlantı desteğiyle öne çıkan modellerin başında geliyor.  LTE Cat6 desteği sunan Galaxy S6, 300 Mbps indirme 50 Mbps gönderme kapasitesine sahip. Android işletim sistemli ve 4.5G desteğine sahip yeni bir telefon almayı düşünen kullanıcılar Galaxy S6 incelememize göz atabilirler. 4.5G/LTE bağlantı desteğine sahip diğer Samsung Galaxy S modelleri arasında, Samsung Galaxy S6 edge, Samsung Galaxy S6 edge Plus, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy S5 Duos, Samsung Galaxy S5 mini ve Samsung Galaxy S4 ailesi yer alıyor.

3 – LG G4

Şık tasarımı ve deri kaplama arka bölümüyle dikkatleri üzerine toplamayı başaran LG G4, 4.5G/LTE desteğiyle 300 Mbps veri indirme 50 Mbps veri gönderebiliyor. 4.5G ile birlikte LG G4’ün f/1.8 diyafram aralığıyla gelen kamerasıyla çektiğiniz görselleri saniyeler içerisinde sosyal medyada paylaşabilecek, 2560×1440 piksellik yüksek çözünürlüklü ekran üzerinden Full HD videolar izleyebileceksiniz. LG G4 hakkında daha fazla bilgiyi incelememizden edinebilirsiniz. LG’nin 4.5G desteği sunan akıllı telefonları arasında, LG V10, LG Nexus 5, LG G4 Stylus, LG G4C, LG G4 Beat, LG G3, LG G Flex2 ve LG G2 yer alıyor.

4 – Sony Xperia Z5

Sony Xperia Z ailesinin amiral gemisi Z5,  firmanın farklı alanlardaki tecrübelerini bir araya getiren bir model. Suya ve toza dayanıklı bir Android işletim sistemli telefon arayanlara önerebileceğimiz Sony Xperia Z5’in detaylarına incelememizden ulaşabilirsiniz. LTE Cat6 desteği sayesinde 4.5G/LTE uyumlu olan Sony Xperia Z5, 300/50 Mbps indirme-yükleme kapasitesi sunuyor. Sony’nin 4.5G uyumlu diğer modelleri arasındaysa, Xperia C3, Xperia C4Xperia C5 Ultra, Xperia Z, Xperia Z1, Xperia Z2, Xperia Z3 aileleri ve Xperia Z5 Premium yer alıyor.

 

5- HTC One A9

HTC’nin değişen tasarım anlayışını gösteren HTC One A9,  Android işletim sistemli telefon kullanmak isteyenlere fark bir deneyim vadediyor. Zarif ve şık tasarımıyla dikkatleri üzerine toplamayı başaran HTC One A9’un detaylarına incelememizden ulaşabilirsiniz. LTE Cat7 desteğine sahip olan HTC One A9, 300 Mbps indirme, 100 Mbps yükleme yapabiliyor. Tek parça alüminyumdan üretilen HTC One A9, 4.5G kullanmak isteyen kullanıcıların talepleri fazlasıyla karşılayacaktır. HTC’nin 4.5G desteği sunan diğer modelleri arasında, HTC One E8, HTC One M8, HTC One M8 Mini, HTC One M9, HTC One M9 Plus, HTC One Max ve HTC One Mini yer alıyor.
*Bağlantı hızları operatörlere göre değişim göstermektedir!

4.5G Uyumlu Cep Telefonlarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: