Facebook App ID is missing!

365 Gigapiksellik Fotoğraf

Özel teknik ve cihazlarla çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kategorisinde rekor kırıldı. Dünyadaki bir yeri gösteren en yüksek çözünürlüklü fotoğraf 365 gigapiksel çözünürlüğe sahip. Daha önceki rekor ise 320 gigapiksel’di. Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’i gösteren fotoğraf, özel bir teknik ve cihaz kullanılarak oluşturuldu.

Çekim aşaması 35 saat süren panoramik fotoğraf için Canon 70D fotoğraf makinesi, Canon EF 400 mm f2.8 diyaframlı objektif ve Canon Extender 2X II kullanıldı. Elde edilen 46 Terabyte fotoğraflar 2 ay süren işleme sonucunda 365 gigapiksellik fotoğraf elde edildi. Bu boyutta bir fotoğrafı 300 dpi basabilirsek bir futbol sahasını kayıpsız bir şekilde de kaplayabiliyor.

Yaklaşık 3500 metre yükseklikte, 5 kişilik ekiple -10 derecede yapılan çekimlerde Clauss tarafından geliştirilen özel bir cihaz kullanıldı. Bu cihaz belli aralıkla fotoğraf çekerek genel panorama görüntüsü oluşturdu.

Ortaya çıkan fotoğraf dünyadaki bir cismi gösteren en yüksek çözünürlük olsa da, 2014 yılında 681 gigapiksellik bir Ay fotoğrafı birincilik koltuğunu halen koruyor. 4 yılda çekilen bu fotoğraf NASA tarafından hazırlanmıştı. Ancak fotoğraf içeriği dünyadaki bir alan olmadığı için bu alandaki en yüksek çözünürlük olarak kabul edilmiyor.

Son yıllarda ortaya çıkan gigapiksel fotoğraflar günlük fotoğraf makineleri ile özel aksesuar ve yazılımlar kullanılarak çekiliyor. Çekim sonrası ciddi düzenlemelere ihtiyaç duyan bu fotoğraflar ancak özel tarayıcılar üzerinden görüntülenebiliyor. Bu görüntülense sırasında yüksek oranda yakınlaştırma da yapılabiliyor.

İşte sözünü ettiğimiz dünyanın en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı.

( link: http://www.in2white.com/#)

Site Footer

%d bloggers like this: