Facebook App ID is missing!

2. El Telefon Satın Alma Rehberi

Eğer satın almak istediğiniz cep telefonunun yenisine maddi gücünüz yetmiyorsa ya da kullanılmış olanını uygun fiyatla bulabiliyorsanız, bazı kurallara dikkat ettiğiniz takdirde, cep telefonunu kullanılmış olarak almak da mantıklı bir çözüm olabilir.

Herhangi bir cep telefonunu kullanılmış olarak alacağınız zaman, dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

Fiziksel durum

Çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, herhangi bir telefonun fiziksel durumunu çözmek mümkündür. Ekranda çizik olup olmaması, köşelerinde ezilme ya da kırık oluşması gibi fiziksel sorunlar, cihazı elinize aldığınız anda anlayabileceğiniz durumlardır. Eğer telefonun köşelerinde fazlaca ezik varsa, yere düşmüş olma ihtimali yüksektir ve bu durum, cihazın donanımının zarar görmüş olabileceğine işarettir.

Fiziksel hasarlar sadece bunlarla sınırlı değildir. Telefonun USB ya da kulaklık girişinde deformasyon olup olmadığına da mutlaka bakmalısınız.

Cihazın ilk bakışta hiçbir kusuru yoksa ya da sizce kabul edilebilir sınırlar dahilinde kusurları varsa, ikinci aşamaya geçip, telefonun kamerasını kontrol edin. Bunun için, telefonun çalışır vaziyette olması gerekiyor. Telefonun kamerasını çalıştırdığınızda, görüntüde herhangi bozulma varsa, kameranın lensi problemli olabilir. Eğer öyleyse, telefonu satın almamanız daha doğru olacaktır.

Peki, ya telefon su geçirdiyse?

Fiziksel hasarlara bir diğer örnek, telefonun su geçirip geçirmediğidir. Su geçirmiş bir telefonu anlamanın en kolay yolu, bataryasının alt kısmında bulunan küçük bir sensörü kontrol etmektir. Kare, dikdörtgen ya da çember şeklinde olabilen bir sensör, aslında yapışkan bir kağıttır ve rengi beyazdır. Eğer telefon su ile temas etmişse, bu sensörün rengi değişir ve artık beyaz olmaz. Mavi, kırmızı gibi farklı bir renk alan sensör, su temasını anlamanın en kolay yoludur.

Fiziksel sorunları olmayan ya da idare edilebilir sınırlar dahilinde ise, satın almayı düşündüğünüz telefonla ilgili diğer bir aşamaya geçebiliriz.

Teknik özellikler

Satın alacağınız telefon modeli hakkında, önceden yeterli bilginiz yoksa, ihtiyaçlarınızı belirleyip telefonun özelliklerinin sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını öğrenin. Teknik özellikleri belirledikten ve işinizi göreceğinize karar verdikten sonra, teknik özelliklerini test edin.

Test işlemi öncesinde başta Youtube olmak üzere, çeşitli kaynaklardan o cihaza ait test videolarını ve forumlardaki kullanıcı yorumlarını gözden geçirip, videoda gördüğünüz hız ile satın almak istediğiniz telefonun hızını karşılaştırın. Bu karşılaştırma aynı zamanda telefonun düzgün bir şekilde çalışığ çalışmadığını gösterecektir.

Telefon çalıntı mı?

Satın alacağınız cep telefonu ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, çalıntı olup olmadığıdır. Piyasada birçok çalıntı telefon olduğunu göz önünde bulundurduğunuzda, çok dikkat etmeniz gereken bir nokta olduğunu siz de kabul edersiniz.

Satın alacağınız telefonun yasal durumunu anlamak için, yapacağınız ilk işlem BTK’nın sitesine girip, imei kontrol gerçekleştirmek olacaktır. Eğer imei kaydında hiçbir sorun yoksa, cihazı satan kişiden telefonun faturasını isteyin. Satıcı telefonu yurtdışından satın aldığını ve bu nedenle de faturası olmadığını söylüyorsa, BTK’nın sitesinde “Yolcu beraberinde getirilen cihaz” açıklamasını görmelisiniz. Eğer telefon gerçekten de yurtdışı cihazı ise, faturası olmayabilir ve bu durumda, başka bir yöntemle kendinizi sağlama almanız gerekiyor.

BTK’nın sitesinde girdiğinizde, imei kaydı sorgulaması ile bir durumu daha açıklığa kavuşturabilirsiniz. İmei kontrolünde, o imei numarasının hangi telefona ait olduğunu da görebilirsiniz. Eğer elinizdeki telefon ile kayıtlı olan imei uyuşmuyorsa, başka bir telefonun imei numarası yazılım yolu ile satın almayı düşündüğünüz telefona aktarılmış demektir ve bu durum sağlıklı değildir.

Telefonun faturası yoksa ve herhangi bir olumsuzluk hissetmediyseniz, satın alma aşamasına gelmişsiniz demektir. Bu durumda, telefonu satın alırken ödeyeceğiniz parayı nakit olarak değil, banka havalesi ile yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Satıcının banka hesabına havale yaparken, açıklama kısmına “xxxx imei numarasına sahip cep telefonunun satış bedeli” gibi bir ibare kullanarak işlemi gerçekleştirin. Bu sayede telefon çalıntı olsa bile, telefonu sizin değil, size satan kişinin ya da ona satan kişinin çaldığını göstermiş olabilirsiniz.

Telefon kilitli mi?

Satın alacağınız akıllı telefon bir Apple ürünü ise, kilidinin açılması için yapılabilecek tek şey “Gevey” adındaki bir kart kullanmaktır. Bu kart, sim kart yuvasındadır ve sim kart bu karta oturtulup kullanılır. Eğer Apple ürünü olan telefon Gevey kullanılarak açılmışsa, satın almama yönünde tavsiyede bulunuruz. Çünkü Gevey iOS’un belli bir versiyonunda çalışır ve yeni bir iOS versiyonu çıktığında Gevey’i de değiştirmeniz gerekir. Gevey, sadece güncelleme açısından değil, birçok konuda sıkıntılarla birlikte gelir.

Satın alacağınız cihaz Android işletim sistemli bir cihaz ise, kilitli olma ihtimali daha düşüktür, çünkü yazılım yolu ile kilidi açmak kolaydır. Bu nedenle, Android işletim sistemli bir cihazda kilit sorunu pek de geçerli değildir.

Site Footer

%d bloggers like this: