iştirakidir.
8 - 9 TL (4 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Tortuga Two Treasures PC

8,50 - 9,50 TL (4 Fiyat Seçeneği)
En Uygun Fiyatlar İçin n11.com'a Gelin!
  • Daha Fazla Göster (-27) Gizle
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Tortuga: Two Treasures Tortuga: Two Treasures, Amerika’nın yakınındaki keşfedilmeyen bekleyen Karayip Adaları’nda geçiyor.
Yazar: Ferhat Verdi 18/12/2014

16’ncı yüzyıl; korsanlığın altın çağı. Yeni keşfedilen Amerika kıtası, gözü kara maceracılar için büyük hazinelerin, fırsatların rotası. Denizlerin tehlikelerle dolu olduğu bu devrin en gözde noktaları ise Karayipler. Tortuga: Two Treasures, Amerika’nın yakınındaki keşfedilmeyen bekleyen Karayip Adaları’nda geçiyor. Bir korsan filosunu kaptanı olduğunuz oyunda çeşitli görevlerle karşılaşıyor ve düşmanlarınıza bolca kılıç savuruyorsunuz.

Oyun, denizde tayfanızla beraber yol aldığınız bir korsan gemisiyle başlıyor. Mavi sularda geminizi yönetiyorsunuz, karşınıza çıkan gemilere çarparak, ateş açarak zarar veriyor ve ardından da artık hareket edemez hal alan düşman gemisine topyekün saldırı düzenliyorsunuz. Gemilerde tayfanızın azılı üyeleri, düşman gemisinin tayfasıyla kılıçlarıyla savaşıyor. Son darbeyi indirmeye çalışıyorsunuz. Siz de yöneteceğiniz kaptanla bu kanlı mücadeleye giriyor, düşmanlarınızı öldürmeye çalışıyorsunuz. Kaptanın öldürülmesiyle gemi ele geçiriliyor. Yağmalanıyor ve geminizle yolunuza devam ediyorsunuz. Karşınıza çıkan gemilerle aranızda geçenler özetle bunlar.

Geminin yönetildiği ekran ve karşılaşılan gemilerin etkisiz hale getirilmesi sonrasında tüm tayfa saldırıya geçmek şeklinde ilerleyen Tortuga: Two Treasures’ın ilk kısmının hikayesinde, denizde olduğunuzda ilginç sürprizlerle de karşılaşıyorsunuz. Örneğin savaşlarda zarar gören geminiz yanıyorken denizde ilerliyor ve su üzerinde onarıcı kutular bulup alıyorsunuz. Geminiz yanıyorken kontrol edilmesi daha da zorlanışıyor ve bu da oyuna ayrı bir zorluk derecesi kazandırıyor.

Korsan grubunuzla gemileri talan ettiğiniz oyunda kılıç dövüşleri aşırı derecede kolay. Yapay zeka kesinlikle sorunlarla dolu. Örneğin düşman geminin kaptanıyla yaptığınız kılıçlı mücadelede neredeyse duran bir adamla savaşıyorsunuz. Size kılıcını birkaç kez savuruyor ama nafile. Çok zayıf. Ayrıca örneğin yere düştüğünde üzerine kılıç savurmaya devam ediyorsunuz, bolca kan akıyor ama düşman geminin kaptanı yine de ayağı kalkıveriyor. Oyunun genelinde rastlanan kolay savaşlar, yapay zekanın da sizi zormalamayn yönleri sıkıcı unsurlar arasında.

Oyun, yalnızca denizlerde geçmiyor. Kıyılara yanaşıp şehirlere girebiliyorsunuz. Açık dünya yapısını çok sınırlı düzeyde yaşatan şehirlerde yine kılıcınızla düşmanlarınızı öldürmeniz gerekiyor. Uzun sinematik videolara yer verilen oyunun devamında maceradan maceraya atılıyorsunuz.

Grafiklerin ne kötü ne de iyi olduğu Tortuga: Two Treasures’da çevre modellemeri detaylı değil. Pikselli görüntüler yoğun biçimde karşınıza çıkıyor. Şehirler çok küçük olduğu halde tamamen gezilemiyor. Üst kattan alt kata atlama, tırmanma gibi fonksiyonların olmaması da bir diğer eksi yön. Oyunda yapay zekanın da iyi olmadığını vurgulamıştık.

Genel itibarıyla başarısız bir oyun, sizi sıkmadan devam etmenizi sağlayacak neredeyse hiçbir yanı yok. Macera aksiyon türünde deniz savaşlarının da pek renkli olduğunu söyleyemeyeceğiz. Yetişkinler için kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir oyun değil. Ancak kolay oyunlarla gelecekte oynayacağı zorlu korsan oyunlarına alışmak isteyen, macera türüne ilgi duyan ama oynamasını pek de beceremeyen kimseler için tercih edilebilir.

Ferhat Verdi 18/12/2014
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Rema Bilgisayar Oyunları