iştirakidir.
29 - 29 TL (1 Fiyat Seçeneği)
1 Yorum
Puan Ver GÖNDER
19.01.2015
Çocukluğumdan beri SEGA'ya karşı beslediğim sempatiyi pekiştirmeme yardımcı olan bir oyun.
Cevap Yaz

Rome Total War Gold Edition PC Oyunu

29,90 TL (1 Fiyat Seçeneği)
En Uygun Fiyatlar İçin n11.com'a Gelin!
  • Daha Fazla Göster (-29) Gizle
ÖZELLİKLER
  • Ana Özellikler

  • Oyun Türü Strateji
  • Platform PC
  • Yaş Grubu 3 +
  • Yayıncı Firma SEGA
  • Diğer Özellikler

  • Disk DVD-ROM
  • Online Oynama Özelliği Var
YORUMLAR ( 1 )
1 Kullanıcı Puanı 1 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 50 - 1 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
19.01.2015
Çocukluğumdan beri SEGA'ya karşı beslediğim sempatiyi pekiştirmeme yardımcı olan bir oyun.
Bu yorumu beğendiniz mi?
cevap Sayısı : 0
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Rome: Total War Gold Edition Tarih içindeki İlk Çağ, Orta Çağ, Yakın Çağ gibi dönemsel kategorilerde sıralanan oyunların Roma İmparatorluğu egemenliğindeki İlk Çağ dünyasını konu edinen oyunu Rome Total War adını almıştır.
Yazar: Ferhat Verdi 02/01/2015

Total War oyunları sıra tabanlı strateji oyunlarının en önemli yıldızları arasında yer alır. Tarih içindeki İlk Çağ, Orta Çağ, Yakın Çağ gibi dönemsel kategorilerde sıralanan oyunların Roma İmparatorluğu egemenliğindeki İlk Çağ dünyasını konu edinen oyunu Rome: Total War adını almıştır. Rome Total War oyunun Barbarian İnvasion adlı ek paketi de kapsayan Gold Edition paketi, oldukça uygun fiyat etiketleri ile güçlü bir strateji oyunu deneyimi vaat ediyor. Peki oyun nasıl bir senaryo ile geliyor? Detaylarında neler var? Kimlere hitap ediyor?

Roma İmparatorluğu’nun ilk evrelerindesiniz. Bu dönem içindeki dört farklı Roma yönetim bölgesinden birini seçerek oyuna başlıyorsunuz. Seçiminiz aslında bir ailenin seçilmesine dayanıyor ve ailenin kontrolündeki bölge de askeri, stratejik, politik ve ekonomik açıdan geliştirmeniz gereken alan durumunda.

Oyuna başlarken karşınıza çıkan harita, Rome: Total War Gold Edition’daki en önemli oyun alanınız. Seçtiğiniz ülke, komşularınız ve diğer ülkeleri keşfettikçe açılan kısımları ile harita, gerek tasarım gerekse tutarlılık açısından muazzam. Akdeniz havzasındasınız ve İtalya’daki topraklarınızla oyuna başlıyorsunuz. Papa hakimiyetindeki Roma ve diğer ailelerin sınırları ile birlikte beş farklı devlet etrafınızda. Komşularınız dostane ve ilk evrelerde onlarla savaşmanız gerekli görünmüyor. Buna karşın eğer kuzey İtalya’da Cenova ya da Venedik’i seçtiyseniz kuzeyinizdeki barbarlar, yine Fransa ve Balkanlar yönündeki düşmanlarınızla; Güney İtalya’daysanız da Kuzey Afrika ve Yunan Yarım Adası ile çevrilisiniz demektir. Buralar keşfetmeniz gereken, ele geçirmenizde fayda olan kısımlar.

Oyunda şehirlerinizi geliştirmeniz ve askeri gücünüzle düşmanlarınıza saldırmak ya da topraklarınızı onlardan korumak temel öğeler durumunda. Sıra tabanlı oyunun gereği olarak sıra sizdeyken şehrinizdeki binaları geliştirebiliyor, yeni yapılar yapabiliyorsunuz. Yapıların yapılması için altın gerekiyor ve bunun için de tarım, vergi gibi şehre dair gelirler ve saldırı düzenlediğiniz şehirlerden zaferler sonucu elde ettiğiniz ganimetler gerekiyor. Örneğin belediye binasını geliştirmeye karar verdiniz, sıra tabanlı oyunda yapının tamamlanması birkaç tur sürüyor ve geliştirilen yapı, turlar tamamlandıktan sonra nihai haliyle karşınıza çıkıyor. Askerlerinizi de geliştiriyorsunuz. Eğitimleri ile çok daha güçlü ölüm makinelerine dönüşmelerini sağlayabilirsiniz.

Oyunun geliştirme süreçleri gerçekten keyifli, özellikle de strateji ve tarihe ilgi duyanlar için ilginç bir yönetimsel deneyim. Oyun severlerin en fazla heyecan duyacağı kısım ise şüphesiz savaşlar. Bir şehri sınırlarınıza dahil etmek için oraya saldırmanız gerekiyor. Ne kadar askerle saldıracağınızı belirliyor ve saldırıyı düzenliyorsunuz. Savaşlar otomatik olarak sonuçlanabileceği gibi savaş haritası üzerinden sizin kontrollerinizle de gelişebiliyor. Askeri harekatları yönetmek büyük bir heyecan fırtınasını beraberinde getiriyor. Eğer kontrol savaşlarda da bende olmalı diyorsanız karşınıza yepyeni bir oyun alanı çıkıyor.

Askerlerinizin önünüzde yer aldığı bir savaş ekranı ve karşınızda da saldırı düzenleyeceğiniz şehir ya da kasaba. Komutlarınızla hangi askeri birliğin nerede duracağını, nereden saldıracağını belirliyorsunuz. Düşmanınız da sizi yok etmek ve şehrini savunmak için elinden geleni yapıyor. Kılıçlar, oklar ve bolca savaşla kazanan ve kaybeden belli oluyor. Bir şehri ele geçirmek için şehir merkezini ele geçirmeniz ya da tüm düşmanları öldürmeniz gerekiyor. Savaşlar binlerce askerle yapılabiliyor ve grafiklerden oyun zekasına birçok öğe sizi tatmin edici düzeyde.

Oyunda sadece saldırmak yok, saldırıya da uğrayabiliyorsunuz. Bu durumda savunmadasınız, okçularınızı şehrin ya da kalenin duvarlarında konumlandırmak, kapı ve duvarları yıkıldığında düşmanı karşılamak için hazırlıklı olmak zorundasınız. Bir şehrin ya da kalenin savunmasında başarı, yeterli sayıda askeriniz olup olmadığına bağlı. Size büyük bir orduyla saldırılıyorsa, emin olun onları alt etmeniz hiç de kolay olmayacak.  

Rome: Total War Gold Edition’da Atilla’nın Avrupa’ya doğru istilası da konu ediliyor. Roma hakimiyetindeki toprakları etkileyen istila sonucu olarak barbarların İtalya’ya doğru kaçmaları ve bunun Roma’ya etkileri söz konusu. Karşınıza çıkan büyük barbar ordularıyla savaşmanız ve şehirlerinizi saldırılarından korumanız gerekiyor. Eğer istila yapıldığında Anadolu toprakları ve Karadeniz çevresine kadar sınırlarınızı genişletmişseniz de bu kez direkt Atilla’nın orduları ile karşılaşıyorsunuz. Çok ama çok güçlüler ve onları alt etmek için sizin de askeri birimlerinizin güçlü olması gerekli.

Rome: Total War Gold Edition, strateji oyunları tarihinin mihenk taşlarından biri. Bu oyunun sahip olduğu altyapı üzerinden geliştirilen çok sayıda oyun var ama safkan strateji deneyimi ile beraber bu heyecan dolu oyunun apayrı bir yerde konumlandığını belirtelim. Oyunun çok yüksek donanım özellikleri gerektirmediği, zorlu bir oyun olmadığı ve gerek oyundaki kontrollerin gerekse yapay zekanın gayet başarılı olduğunu vurgulamakta fayda var. Eğer tarih konulu ve sıra tabanlı strateji oyunlarından hoşlanıyorsanız Rome: Total War Gold Edition’ın mutlaka deneyin.

Ferhat Verdi 02/01/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Sega Bilgisayar Oyunları