Bebeklerin gelişiminin en önemli aşamalarından birisi hiç şüphesiz ki tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimi bebeklerin en erken 18. ay ile en geç 30. Ayları arasında öğrenmesi gereken bir eğitimdir. Biraz zorlu olan bu eğitim sürecinde aileler sabırlı olmalı ve bebeklerini teşvik etmelidir.

 • Bebek Lazımlık Eğitimi Nasıl Olmalı?

  Bebeklerde tuvalet eğitimi en zorlu süreçlerinden biridir. Her çocuk için değişkenlik gösterse de genelde 18. ile 30. Aylar arasında bu eğitimi vermek doğru olacaktır. 18. ile 30. ay arasında çocuğunuzun hazır olduğundan emin olmalısınız. Hazır olduğundan emin olmak için bebeğinizin; sabah uyandığında yatağının kuru olması, tuvaleti geldiğinde nereye gideceğini bilmesi ve altı bezliyken bile bezini ısıtmaması gibi bazı işaretler vermesini beklemelisiniz. Bebeğinizden belli işaretleri aldıktan sonra tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz.

  Tuvalet eğitimine başlamadan önce belli hazırlıklar yapın. Ona uygun bir lazımlık alın. Bebeğinizi teşvik edecek lazımlıklar seçin ve büyüdükçe lazımlığını değiştirin. Bebeğinizi bezini değiştirme konusunda onun uyarması için alıştırın böylelikle daha sonraki aşamalarda tuvaletten önce sizi uyarmaya başlayacaktır.

  Bebeğinizi alıştırdıktan sonra tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Tuvalet eğitimine başlamanın en iyi zamanları yaz aylarıdır. Yaz aylarını seçerek tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Bu süreç boyunca bebeğinizin yanında olmalısınız. Eğer bebeğiniz de kreşe gidiyorsa onun da bir süre ara vermesinde faydalı olacaktır.

  Bebeğinizle sürekli konuşun ve kesinlikle sabırlı olun. Onu her gün düzenli bir şekilde tuvalete götürün. Tuvaletin günlük rutin olduğunun bilincine varmasını sağlaması için ona bunları sürekli anlatın. Bir hata yaptığında ona kızmak yerine sakin kalıp doğrusunu anlatın. Kesinlikle etrafındaki kimseyle kıyaslamayın. Bebeğinizi utandırıp mahcup ederek onu tuvalet eğitimine küstürecek şeyler yapmayın.

  Herhangi bir aksilik yaşadığınız taktirde bebeğinizi bunaltmadan birkaç gün ara verip sonrasında tekrar deneyin.

  Tuvalet eğitimlerindeki en sancılı süreç gece tuvalet eğitimidir. Gece altına kaçırmaması adına gündüz bol sıvı tüketmesinde bir sakınca yoktur. Fakat akşam 6’dan sonra bebeğinizin sıvı tüketimini azaltmalısınız. Böylelikle gece altına kaçırmasının önüne geçebilirsiniz.

  Bebeğinizi uyku vakti geldiğinde yatmadan hemen önce tuvalete götürün. Gece yatağını kontrol edin. Bu süreçlerde geceleri altına kaçırma olasılığı oldukça yüksektir. Bunun önüne geçebilmek için çarşafının altına plastik bir örtü örtebilirsiniz.

 • Bebek Lazımlığı Nasıl Seçilir?

  Bebeklere lazımlık seçerken korkmamaları için ayaklarının yere değebileceği boyutlarda lazımlıklar seçmeniz çok önemlidir. Bebeğinizin ilgisini çekmek için konuşan veya müzikli lazımlık modellerine yönelebilirsiniz. Hatta bebeğinize alacağınız lazımlığı bebeğinizle beraber seçmeniz onun da lazımlığını sevmesi açısından çok yararlı olacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe lazımlığını değiştirmelisiniz. Tuvalet eğitimini iyice öğrendikten sonra çocuğunuzun normal klozete alışması için bir basamak ve onlara uygun klozet adaptörleri almalısınız.

  Sunny Baby, Baby2go, Baby Jem ve Moonstar gibi markaların onlarca bebek lazımlık modelleri Cimri’de en uygun fiyatlarla sizleri bekliyor!