Spear And Jackson Balta

En Ucuz Spear And Jackson Balta Fiyatları

1 ürün gösteriliyor.
Fiyat Aralığı
  -  
Marka
Spear And Jackson
 • En Popüler Ürünler
 • En Ucuz Ürünler
 • En Yeni Ürünler

  Tarihsel süreç içerisinde birçok insana faydalı olmuş bir alettir balta. Şüphesiz en çok oduncular ve marangozlar yararlanmıştır bu aletin faydasından. Siz de her yerde kullanabileceğiniz balta çeşitlerini Cimri.com’da bulabilir, en ucuz fiyat seçeneklerini karşılaştırarak, en kaliteli baltaya sahip olabilirsiniz.

 • Balta Nedir?

  Tarihin en eski devirlerinden beri ağaç ya da odun kesmek, şekil vermek, parçalamak için kullanılan, bazı toplumlarda savaş aracı sayılan, bir baş ve saptan oluşan alettir.

  Zamansal süreçte madenler geliştikçe baltalardaki kesici kısım olan baş bölümünde büyük değişimler meydana gelmiştir. Tunç, demir, çelik gibi madenlerden üretilen baltalar; marangozların, oduncuların ve çiftçilerin en temel aleti olmuştur.

 • Balta Çeşitleri Nelerdir?

  İnşaattan eve, kamptan orman işçiliğine, marangozluktan tadilat işlerine kadar odunun kullanıldığı yerlerin hepsinde en temel alettir balta. Sap ve baş kısmının üretildiği malzemelere göre ve kullanıldığı yerlere göre çok farklı tip baltalar bulunur.

  Baltanın baş kısmı genelde çelikten yapılır ve yumuşak olmaması önemlidir. Dövme çelikten yapılan ve ağız keskinliği iyi olan bir balta; her işi kolaylaştırır. Trekking balta; taşıma kolaylığı, sağlam ve kaliteli yapısı, ağzının keskin olması sebebiyle kampçılar ve trekking tutkunları tarafından çok tercih edilir. Sıcak dövme çelikten üretilen vurma yüzeyi ve fiber malzemeden yapılmış fiber saplı balta; elden kaymayan işlevsel yapısı sebebiyle oldukça kullanışlıdır.

  Parçalama, kesme, yarma gibi amaçlarına göre sınıflandırılan baltalar, doğru seçim yapılmazsa hem işin uzamasına hem de daha çok yorulmaya yol açar. Uygun balta sapı seçimi de özenle yapılmalıdır. Ele uygunluğu, taşıyacağı baş kısmının ağırlığı ve sapın pürüzsüzlüğü önemli kriterlerdir. Baltanın sap kısmı ile ağız kısmının aynı yöne bakmasına dikkat edilmelidir.

  Balta bileme taşı; eğe taşı da denen bu taşlar, zamanla körelen balta ağızlarını keskin hale getirmekte kullanılır. Baltanın keskin ağzına, yukarıdan aşağıya doğru dairesel hareketlerle sürtülen eğe taşı, balta ağzını keskin hale getirecektir. Kullanımını bitirdiğiniz baltanın ağzını temizledikten ve yağladıktan sonra baltanızı, balta kılıfları adı altında satılan kılıflardan birinin içine yerleştirirseniz, aletinizi uzun süre en keskin halinde muhafaza edebilirsiniz.