Dünyadaki en yararlı besinlerden biri olan bal, sofralarımızın vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Hem çok lezzetli hem de sağlıklı bir yaşamın gereklerinden bidir ve mutlaka her evde bulunmalıdır. Anavarza, Balparmak, Anavarza Bal, Carrefour, Doğan, Pınar, Ege, Cihanser markalarının bal çeşitleri en ucuz fiyatlarla cimri.com’da!

  • Balın faydaları nelerdir?

    İçerisinde yok yok denecek kadar yararlı bir besindir ve düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Yapısında fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, klorür, sodyum, magnezyum, glikoz mineralleri ve B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri bulunur, daha enerji dolu bir yaşam için vücuda gereklidir. Çünkü kas yorgunluklarına iyi gelir, daha uzun süre hareket sağlar.Efor gerektiren egzersizlerle uğraşıyorsanız, her gün 1 yemek kaşığı bal yiyerek formunuzu zinde tutabilirsiniz. Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan sindirim sistemi rahatsızlıklarında, rahatlatıcı bir besin olarak kullanılmaktadır. Sütle beraber kullanıldığında uykuyu geçişi kolaylaştırıcı etki sağlar. Özellikle grip, nezle gibi halsizlik, öksürük sıkıntıları çektiğiniz dönemlerde tüketilerek vücut direncinizi yüksek tutabilir ve öksürüğünüzü azaltabilirsiniz. Uygun miktar tüketildiğinde kan şekerini düzenler. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde yanık tedavilerinde bakteri çoğalmasını engeller ve yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlar. Cilt ve saçlara çok iyi geldiğinden doğal bir bakım ürünüdür. Doğru miktarda tüketildiğinde vücudun şeker ihtiyacını karşılayabilir.

  • Bal türleri nelerdir?

    Elde ediliş kaynaklarına göre çeşitlenirler. Ülkemizin genelinde de en yaygın olan çeşit, çiçek balıdır. Arıların çiçeklerden nektar alarak oluşturmasıyla ortaya çıkar. Arıların, bitkilerdeki salgılardan elde ettikleri çeşit salgı balıdır. Ülkemizin dünya üretiminde birinci olduğu çam balı, astım ve bronşit tedavisinde çok önemlidir. Ihlamur, kekik, kestane, lahana, okaliptüs, kır çiçeği, lavanta balı gibi çeşitler mevcuttur ve her birinin daha faydalı olduğu alanlar vardır.

  • Bal nasıl muhafaza edilmelidir?

    O kadar muazzam bir besindir ki, yapısında mikrop ve bakteri üremesine müsaade etmez. Fakat ne kadar iyi saklanırsa, ilk günkü tazeliğini o oranda korur. Yapılan en büyük yanlışlardan biri, buzdolabına koyulmasıdır. Mutfakta ağzı kapalı bir kavanozda, güneş almayan bir yerde saklanmalıdır.En uygun bal fiyatlarını cimri.com’da bulabilirsiniz.