Türk mutfağı için vazgeçilmezlerden biri olan mercimek, pek çok yemeğin ve çorbanın yapımında kullanılır. Mutfağımızda en çok kullanılan çeşitleri, kırmızı mercimek ve yeşil mercimektir. Mutfağımızda mercimeğin kullanıldığı birbirinden farklı çok sayıda tarif vardır. Eğer mutfaklarınıza lezzet ve sağlık katmak için mercimek satın almak istiyorsanız, Cimri.com’da sizi çok sayıda marka ve çeşitle bir araya getiriyoruz. Siz de Reis ve Carrefour gibi markaların en ucuz mercimek çeşitlerine Cimri.com’dan ulaşabilirsiniz.

Nohut Nedir?

Pilavın yanına en az fasulye kadar yakışan bir yemektir; nohut yemeği. Yanında turşu ile nohut pilav, sofralarımızın vazgeçilmez ana yemeklerinden biridir. Siz de sofralarınıza eşlik edecek Reis, Carrefour gibi markalara ait nohut çeşitlerini Cimri’de en uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Baklagiller familyasına ait cicer cinsinden bir baklagil türüdür. Boyu 50 cm’i bulan bir bitki olan nohut, Fazla su istememesi sebebiyle Anadolu’nun kıraç ve sıcak yerlerinde kolay yetişir. Kurutulmuş nohut birçok yemekte kullanılır. Nohut besin değeri; 100 gram için 364 kcal’dır.

Tüm Dünya’ya Anadolu’dan yayılan nohut bitkisinin tarihi 8000 yıl öncesine dayanır. Nohut nerede yetişir sorusunun cevabı ise; İç Anadolu’dur. Dünyada genelinde; Türkiye, Kuzey Afrika, Meksika ve Hindistan’da çok üretilir.

Nohutun Faydaları Nedir?

Nohut; düzenli kullanımda şekeri yani diyabet hastalığını önler. Sindirim sistemi ve bağırsaktaki zararlı bakterilerin gelişimini engeller ve yararlı bakterilerin gelişimine katkı sağlar. Bağışıklık sistemini destekleyici nitelikte olan nohut; tansiyon dengeleyici bir baklagildir. Zengin lif içeriğiyle boşaltım sistemine yardımcıdır. Barındırdığı fosfor ile kemik ve dişlerde olumlu etkiye sahiptir. Protein yönünden zengin olan nohut; tok tutma özelliği sayesinde kilo vermek isteyenlerin yardımcısıdır.

Tam bir nohut cenneti olan ülkemizde nohut cinsleri birkaç tanedir. Koçbaşı nohut; yemeklik olarak en çok tercih edilen nohut çeşitlerindendir. Gökçe nohut ve farklı markalara ait organik nohutlar da oldukça rağbet görmektedir. Meksika nohutu ise Meksika’dan ithal edilen nohut türüdür.

Nohut Nerelerde Kullanılır?

Kavrularak nohut leblebi, pişmekte olan pilavın içine katılarak nohutlu pilav, bir gece suda bekletildikten sonra haşlanıp yağ, salça ve et ilavesiyle etli nohut, ezilen nohuta tahin katılmasıyla humus gibi birçok farklı türde yiyecek yapılabilir.

Haşlanmış nohutun içine maydanoz, dereotu, soğan gibi birçok farklı malzeme ve baharat katılarak nohut salatası yapılabilir. Doyurucu özelliği ile tek başına bir öğün olabileceği gibi, başka yemeklerin yanına salata olarak ta yakışacaktır.

Bol soğan, kemiksiz parça etler ve bolca nohut ile yapılan, bazı yörelerde geleneksel bayram yemeği olan nohut yahnisini de unutmamak gerekir.

Nohuttan üretilen nohut kahvesi; 2. Dünya Savaşı sırasında oluşan kahve kıtlığına alternatif olarak üretilmiş olsa da günümüzde de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahiptir.

Pirinç Nedir?

Türk mutfağında kuru fasulye ve pilav birbirinden ayrılmaz ikililerden biri olarak anılır. Sofralarımızın vazgeçilmezlerinden pilavın yapıldığı, tüm dünyada en çok tüketilen gıdalardan biri olan pirinç çeşitlerine Cimri.com’dan Reis, Duru, Carrefour, Zeki markalarının farkıyla, en ucuz fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Bütün dünyaya Hindistan’dan yayıldığı kabul edilen, beyaz renkli, küçük boyutta bir tahıl çeşididir. Nişasta yönünden zengindir. Pirinç besin değeri olarak B1, B2, C ve E vitaminleri ile sofraların vazgeçilmezidir. Yetiştirilmesi çok zahmetli olan pirinç, 120-130 günlük yetişme süresine sahiptir.

Pirinç Türleri Nelerdir?

Yeryüzünde yetiştirilen 7000’den fazla pirinç türü vardır. Şekline göre en çok bilinen türler; uzun taneli, orta taneli, kısa taneli olanlarıdır. Tadına göre en çok bilinenler ise; basmati, jasmine gibi çeşitleri olan aromatik pirinç ve tatlı pirinçtir. Ülkemizde en meşhur olanları; Terme pirinci, Osmancık pirinç, Baldo pirinç gibi yetiştiği bölgenin ismiyle adlandırılmış çeşitlerdir. Türkiye’de en çok tüketilen; Balıkesir Gönen bölgesinin ürünü olan Baldo pirinçtir. Bu tür; çabuk pişer, damağa yapışmaz ve halk tabiriyle ağızda dağılır. Besin değeri yüksek olan Baldo pirinç, zengin topraklarda yetiştiği için çok fazla tercih edilir.

Pirinç Nerede Yetişir?

Yurdumuzda Balıkesir, Çanakkale, Samsun, Çorum, Edirne, İzmir, Manisa, Kastamonu’da bolca yetiştirilir. Dünyada ise sıralama Çin, Hindistan, Bangladeş, Amerika şeklinde ilerler. Dünya pirinç üretiminin %90’ı Asya ülkeleri tarafından gerçekleştirilmektedir. 1 kilogram pirincin yetişmesi için neredeyse 5 ton su gerekmektedir.

Türkiye’de yıllık pirinç tüketimi kişi başına 8 kg civarındadır. Asya ülkelerinde kişi başı tüketim 70-100 kg arasıdır. Uzakdoğu’da sadece yemek için değil, güzellik için de kullanılır. Bir kaşık pirincin bir bardak sıcak suda bekletilip, suyun yüze sürülmesi ile yüzde ışıltı ve beyazlık sağlayan pirinç yüz maskesi yapılır.

Alkol hazırlamada, hayvan beslenmesinde, enerji kaynağı olarak ve hatta eczacılıkta da kullanılan pirinç; ülkemizde genelde yiyecek amacıyla kullanılır. Suda, buharda veya yağda kavrularak pilav şeklinde tüketilen pirinç; birçok yiyeceğe katılır. Sütlaç, kadınbudu köfte, yayla çorbası, dolma, sarma aklımıza gelen ilk örneklerden. Siz de birçok pirinç çeşidi bulabileceğiniz Cimri.com’da, ihtiyacınız olanı en uygun fiyatlarla alabilirsiniz.