NANE BİTKİSİ NASIL KULLANILIR?

Bu bitki, hemen her iklim koşulunda yetişebilir. Özel bir bakım gerektirmez. Hatta yol kenarlarında, dağlık alanlarda bile yabani olarak çıkabilir. Ağaç bitkisi değildir. Çok faydalı ve rahatlatıcı bir bitki olarak birçok kişi tarafından sevilerek tüketilir. Hem kuru hem de taze olarak yenilebilir.

Bağdat Baharat, Aluç Dağı, Arifoğlu, Carrefour markalı ürünleri cimri.com’da bulabilirsiniz.

NASIL TÜKETİLİR ?

Tazen toplanan ürünler, limonatalara, çaylara ve diğer soğuk içeceklerin içine atılabilir. Hoş bir koku ve tat verir. Ayrıca, nane, tarçın kabuğu ve yarım limonu sıktığımız bir sürahi suyu, bir gece boyunca buz dolabında bekletip ertesi gün içebiliriz. Enfes bir tadı vardır. Bu içecek, genellikle spa merkezlerinde toksin attırıcı olarak ikram edilir. En sık kullanılan kürlerden biri de nane limon çayıdır. Boğaz yumuşatıcı, ses açıcı etkisi ile hem grip, nezle gibi sağlık sorunları olduğunda hem de gün içinde tüketilebilir. Bu çayın yapımı şöyledir; Bir büyük fincandan biraz fazla suyu, içine kuru nane koyarak kaynatırız. Kaynatma süresi beş dakikayı geçmezse iyi olur. Aksi belirtilmedikçe, tüm bitkiler için kaynatma süresi beş dakikayı geçmemelidir. Bitkilerdeki besin, vitamin ve mineraller beş dakika içinde suya karışır. Daha fazla kaynattığımızda, toksik madde oluşabilir veya bitki besin değerini kaybedebilir. 5 dakika kadar kaynattığımız suyu, fincana dökeriz. Daha sonra içine yarım limon, isteğe göre de şeker ilave edebiliriz. Bazı uzmanlar, şekersiz içilen bitki çaylarının daha faydalı olduğunu söylerler. Çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

NANE YAĞLARI NASIL KULLANILIR ?

Nane yağları, harici veya dahili olarak kullanılabilir. Kas ağrıları, baş ağrısı, burun akıntısı, mide ağrısı gibi şikayetlere iyi geldiği söylenmektedir. Nezle olduğumuzda burun kenarlarına süreceğimiz bir miktar yağ ile nefesimizi bir nebze de olsa ferahlatabiliriz. Soğuk sıkma nane yağları ve nane aromalı yağlar vardır.

FİYATLARI NE KADARDIR ?

Ürün fiyatları, sıkma çeşidine ve markaya göre değişkenlik gösterir. Satın almak istediğiniz ürünü, en uygun fiyatlı olarak cimri.com sitesinde bulabilirsiniz. Bu site ile ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapabilir, en ucuz alternatifi, birçok alışveriş sitesini taramanıza gerek kalmadan tek tıkla bulabilirsiniz.

TARÇIN NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Bu besin, tarçın ağacı bitkisinin kabuğundan elde edilir. Kabuk ve toz formlarında satılırlar. Kabuk olan, çay olarak da içilebilir. Bu çay, rahatlatıcı etkisi nedeniyle tercih edilir. Ayrıca boğazları da yumuşatır. Genellikle grip, nezle gibi mevsimsel soğuk algınlıklarında tarçın çayı balla karıştırılıp içilir. Bu besin, kurabiye yapımında da kullanılır. Birçok farklı kurabiye tarifi vardır. Bu kurabiyeler, çayın ve kahvenin yanında atıştırmalık olarak da yenir. Bu besinin birçok şeye iyi geldiği söylenmektedir. Özellikle kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bu besinin ayrıca, yorgunluk ve mide ağrılarına da iyi geldiği söylenmektedir.

TARÇIN ÇAYI NASIL YAPILIR ?

En çok yapılan çayı tarifi şu şekildedir; bir bardak sıcak suyun içine, bir adet kabul ürün konulup, 7 dakika kadar, kapağı kapalı olarak kaynatılır. Ardından 1-2 dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra fincana bir miktar bal ekleyerek içilir. Kabuk olandan yoksa toz olan da kaynatılabilir, ancak toz ürün boğaza yapışıp rahatsız edebilir. O nedenle çay süzgeci ile süzülmelidir. Toz ürünün taneleri çok küçük olduğundan tamamı süzgecin üzerinde kalmaz, ancak bir miktar da olsa elenebilir.

TARÇINLI KURABİYE TARİFİ NASILDIR ?

Kurabiye yapmak isterseniz, 1 paket margarin, 1 çay bardağı nişasta, 1 çay bardağı pudra şekeri, 1 su bardağı dövülmüş fındık, 1 çay kaşığı tarçın, 2 paket vanilya ve aldığı kadar un eklenerek karıştırılır. Kurabiye hamuruna konulan tarçın miktarı, biraz daha artırılabilir, ancak çok artırılırsa kurabiyeye acılık verebileceğinden ayarı iyi yapılmalıdır. Hamuru hazırlandıktan sonra elimizde yuvarlak yapıp hafifçe üstüne bastırarak tepsiye dizeriz. Bazı kişiler, misket şeklinde yaparken, bazıları bisküvi gibi ince şekilde yapabilir. Burada önemli olan tüm kurabiyelerin aynı şekilde olmasıdır. Biri ince biri kalın, biri küçük, biri büyük olursa pişme süreleri değişebilir. Bazı kurabiyeler kıtır kıtır, bazıları ise yumuşak olur. 175-200 derece ısıya ayarlanmış fırınımızda kurabiyelerimiz pişer.

BU ÜRÜN NEREDE SATILIR ?

Genellikle market ve aktarlarda satılan ürünler, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde de satılmaktadır. Aluçdağı, Arifoğlu ve Carrefour markalı ürünleri, cimri.com sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

Karabiber Nedir?

Baharatlar; dünya mutfaklarının hepsinde tartışmasız bir yere sahiptir. Hemen her yemeğin içine dâhil olan baharatlar, damakları şenlendirir. Hatta eskiden baharat o kadar önemli bir yere sahipti ki çeşnicibaşı diye bir meslek vardı. Günümüzde bu meslek eski önemi yitirmiş olsa da aynı şeyi baharatlar için söylemek imkânsız. Yemeklerin içine tuz ile birlikte en çok karabiber katılır. Herkesin az veya çok tükettiği favori çeşnisi karabiber çeşitlerini Aluç Dağı, Arifoğlu, Bağdat Baharat, Carrefour gibi markaların farkıyla Cimri’den en ucuz fiyatlarla alabilirsiniz.

Kökeni Hindistan olan, boyları 4 metreye ulaşabilen çok yıllık odunsu asma bir bitkinin meyvelerinin toplanıp kurutulması ile elde edilir. Ağacın meyveleri olgunlaşma öncesi toplanıp kurutulursa bildiğimiz karabiber, olgun olanlar kurutulursa beyaz karabiber elde edilir. Sıcak ve nemli hava seven karabiber ağacı ülkemizde Antalya ve İzmir’de yetiştirilir.

Karabiber, içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırır. K, C ve A vitaminlerince zengindir ve potasyum, magnezyum, demir gibi mineralleri de bünyesinde barındırır. Karabiber besin değeri yüksek bir baharattır. 100 gr karabiber 251 kcal’ye sahiptir.

Karabiber kullanımı; çekilmemiş tane karabiber olarak ve toz karabiber olarak iki şekilde yapılır. Tane karabiberin tadı daha yoğundur. Değişik karabiber çekme makinesi çeşitleri veya karabiber değirmenleri yardımıyla toz karabiber haline getirilir. Tane karabiberin avantajı; sadece yemeğin içine katılacak kadar çekilmesidir. Bu sayede yoğun aromalar tanelerin içinde kalır. Toz karabiber de kolay kullanım sağladığı için tercih edilir. Bunların dışında kırmızı karabiber, yeşil karabiber, beyaz karabiber gibi farklı türler de vardır.

Karabiberin bir başka kullanım formu; karabiber yağıdır. Karabiberin özü olan bu yağ, toplanan meyvelerin değişik işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir. İlaç yapımında, sindirim ve metabolizmayı hızlandırmada kullanılır. Ayrıca ağrı kesici özelliğiyle masaj yağı olarak ta çok tercih edilir.

Karabiber Neye İyi Gelir?

Alternatif tıbbin birçok dalında farklı şekillerde kullanılan şifa kayağı karabiberin faydaları oldukça çoktur. Tam bir antibiyotiktir ve birçok hastalığın iyileşme sürecine katkıda bulunur. Sindirimi kolaylaştırır. Kolik, kabızlık ve ishal için şifa kaynağıdır. Özellikle alt ve üst solunum yolu hastalıklarının semptomlarında, en çokta öksürükte çok olumlu etkiye sahiptir. Cilt sağlığına yararlıdır, kırışıklık gidericidir. Daha sayamadığımız pek çok iyileştirici özelliği bulunan karabiber, mucizevî bir bitkidir.

İster tane halde, ister toz halde alın, karabiberi sofralarınızdan eksik etmeyin. Cimri’de en ucuz karabiber çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Mahlep Nedir?

Doğanın bize sunduğu nimetlerden biri olan mahlep, farklı kullanım alanlarına sahip bir çeşnidir. Osmanlı mutfağında çok fazla kullanılan bu çeşni, günümüz mutfaklarında genelde pasta ve keklerin içinde kendine yer edinmiştir. Aynı zamanda alternatif tıpta da kullanılan şifalı bir bitkidir. En ucuz ve en kaliteli alışverişin adresi Cimri.com’da tane mahlep ve toz mahlep çeşitlerini Aluç Dağı gibi kaliteli markaların farkıyla bulabilirsiniz.

Gülgiller familyasına ait çok şifalı ve zengin besin öğeleri içeren bir bitkidir. Anavatanı Avrupa ve Asya’yı da içeren geniş bir coğrafyadır. Yurdumuzda Mardin, Tokat, Çorum ve Amasya başta olmak üzere farklı bölgelerde yetişmektedir. Mahlep bitkisi tam bir şifa kaynağıdır. Yöreden yöreye farklı isimler de verilen bu bitki; İdris ağacı, yaban kirazı, taş kirazı, melem olarak ta bilinir.

Mahlep Faydaları Nedir?

Böbrek sancısı ve karın ağrılarını gidermekte ciddi etkileri mevcuttur. İdrar söktürücüdür. Nefes darlığında ve astım hastaları için tedavi edici olarak kullanılır. Lösemi kanserinde etkin bir savaşçıdır. Şeker hastalığı için tam bir şifa kaynağıdır. Kuvvetli bir antioksidandır. Balgam atımını kolaylaştırır. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum zengini içeriğiyle kemik ve iskelet sistemine olumlu katkıları vardır. Mahlep tozu; kan şekerini düşürmekte, vücuda güç kazandırmakta ve kilo almak isteyenlere şifa olmaktadır.

Mahlep Nasıl Tüketilir?

Hoş kokulu bir bitki olan mahlep özellikle hamur işlerine katılarak güzel kokulu hamur işi çeşitleri elde edilir. Mahlepli kurabiye; kökeni eskiye dayanan ve birçok evde pişirilen hoş ve güzel kokulu bir kurabiye çeşididir. Mahlepli simit; Osmanlı sarayında ve evlerde kandil günleri yapılıp dağıtılan bu geleneksel simit, günümüzde de sıklıkla yapılır. Mahlepli poğaça; poğaçanın lezzeti ile mahlebin şifasının ve hoş kokusunun birleşimidir. Öğütme yoluyla tanelerden elde edilen mahlep baharatı pilav ve helva yapımında da kullanılmaktadır.

Hoş kokusu ve sağlığa faydaları ile çok uzun yıllardır Anadolu’da her yörede yapılan mahlepli tarifler, sofralarda haklı bir yere sahiptir. Tane mahlep veya toz mahlep kullanıldığı yere göre kimi zaman şifa, kimi zamansa lezzetli bir kek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zencefil Nedir?

Yemeklerin, içeceklerin içinde kendine yer edinmiş, birçok faydası ile tam bir şifa deposu olan zencefil; taze kök, kurutulmuş kök ve toz halinde Arifoğlu, Aluç Dağı, Bağdat Baharat gibi kaliteli markalar tarafından satışa sunulmuştur. Siz de zencefil çeşitlerini en uygun fiyatlarla Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Zencefilgiller familyasından, boyu 1-2 metre olabilen çok yıllık bir bitkidir. Anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Ülkemizde yetişmeyen zencefil; dünyada en çok Malezya, Hindistan, Japonya ve Çin gibi tropik iklime sahip bölgelerde yetişmektedir.

Tam bir doğal şifa kaynağı olan zencefilin kök kısmından zencefil baharatı elde edilir ve Asya mutfağında birçok yemekte kullanılır. Taze köklerin bekletilmesiyle kuru kök zencefil elde edilir. Kuru kök zencefil, toz haline getirilerek toz zencefil yapılır. Bütün bu zencefil çeşitleri farklı şekillerde birçok alanda kullanılır. Taze, kuru ve toz zencefil ülkemizde de yemeklerin, içeceklerin içinde sıklıkla tüketilir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

İlaç sektöründe farklı alanlarda kullanılan zencefil, çok uzun yıllardır alternatif tıp alanında da kullanılır. Çok zengin bir vitamin ve besin kaynağı olan zencefil; hastalıklarla mücadele eder. Vücudun sıcaklığını dengeleyerek aşırı titreme ve terlemeyi önler. Mide bulantısı ve kusmaya karşı tedavi edici özelliği vardır. Soğuk algınlığı ve gripte hem iyileştirici hem de önleyici etkisi vardır. Sindirim sistemine özellikle mideye ve mide hastalıklarına çok iyi gelir. Birçok farklı kanser türüyle savaşmakta başarılı olan zencefil; kolon kanserine karşı iyi bir savaşçıdır. Çok güçlü bir ağrı kesicidir. Öksürük problemi olanlar için faydalıdır ve rahat nefes almayı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Şeker ve kolesterol dengeleyicidir. Tıpkı zencefil gibi zencefil çayı da çok faydalı bir şifa kaynağıdır. Zencefil çayı kanserle savaşır, Alzheimer hastalığına karşı direnç sağlar. Sinüsleri temizler. Zencefil limon bal karıştırılarak yapılan çay, içilebilecek en faydalı çaylardandır.

Kurutulan zencefil öğütüldükten sonra toz zencefil halini alır ve özellikle et yemeklerinde hazmı kolaylaştırıcı etkisi olan bir baharattır. Keskin tadıyla yemeklerin veya tatlıların içine az bir miktar eklenmesi yeterlidir. Taze zencefil; gazoz, turşu ve çay yapımında da kullanılır.

Neredeyse her hastalığa iyi gelen zencefil tam bir şifa deposudur. İster baharat olarak, ister taze olarak tüketilsin, vücudun onarıcı bir takviyesidir. Alternatif tıp gibi modern tıpta da yıllardır kullanılan zencefil; doktorların tüketimini önerdiği bir bitkidir.