• Mutfak gereçleri kategorisinde bulunan baharat setleri ve baharatlıklar, baharatlarınızı en verimli şekilde tazeliğini kaybetmeden saklamanızı sağlamaktadır. Farklı parça sayıları bulunan baharatlıklara, dilediğiniz parça sayısı ile ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar verebilirsiniz. Cimri’de iHouse, Kütahya Porselen, Kılıç, Goldmaster ve Biev gibi onlarca markanın içerisinden mutfağınıza en uygun baharatlıklara ulaşabilir ve en ucuz baharatlıklara hemen sahip olabilirsiniz.

  • Baharatlar Nasıl Saklanmalıdır?

    Baharatların doğru şekilde saklanması, tazeliğini, aromasını ve kokusunu kaybetmemesini sağlamaktadır. Baharatlarınızı baharatlıkların içerisinde saklamanız bu nedenle oldukça önemlidir. Isıdan ve ışıktan uzak bir noktaya koymanız daha uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle serin bir ortamda tutulması, baharatlarınızın tazeliğini bir yıla yakın şekilde muhafaza etmesini sağlayacaktır. Sıcak günlerde baharatlarınızı, baharatlıklara koyarak buzdolabında da saklayabilirsiniz. Bu durum özellikle kırmızı toz biber ve köri tozları için geçerlidir. Baharatlıklarınızı pencere önü gibi ışığı direkt alacak yerlerden ve mutfakta yemek pişirdiğiniz alanlardan biraz daha uzak yere yerleştirmeniz, hem ısı hem de sıcaklığın direkt olarak baharatlıklarınıza gelmesini engelleyecektir.

  • Baharatlıklar Nasıl Temizlenmelidir?

    Mutfak malzemelerini temizlerken kimyasal ürünler yerine doğal malzemeleri kullanmak hem daha sağlıklı olacak hem de ürünün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Baharatlıklarınızı temizlerken kullanabileceğiniz doğal malzemelerden biri de sodadır. Deterjan ile temizlenmiş baharatlıkların içerisine sodalı su koyarak, kapağını kapatıp çalkalamanız; baharatlığınızın dibinde ya da kenarlarında birikebilecek kalıntıları kolaylıkla yok etmenizi sağlayacaktır. Temizlemenin bir diğer yolu ise su ve kahve telvesi karışımı ya da su ve elma sirkesi karışımı ile çalkalamak olacaktır. Aynı şekilde çalkaladığınız bu karışımlar ile lekelerden ve kirlerden arınmanız kolaylaşacaktır.

    Doğal temizlik için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise, baharatlığınızın içerisine bir kaşık pirinç, yarım bardak su ve çok az bulaşık deterjanı koyarak çalkalamaktır. Son olarak baharatlıklarınızı temizleyebileceğiniz yöntem; baharatlığınızı su ile doldurmak ve içerisine bir tane limon sıkmaktır. Baharatlığınızın ağzını kapattıktan sonra bir gün boyunca bekletildiği takdirde, içerisinde kalan baharat kalıntılarının yok olduğunu görebilirsiniz. Siz de mutfağınıza ve baharatlarınıza en uygun baharatlıklara Cimri.com’dan ulaşabilir ve en ucuz baharatlık modellerine kolayca sahip olabilirsiniz.