AYAK BAKIMI NEDİR?

Ayaklar, vücut ağırlığımızı taşıyan organlarımızdır. Ayaklarda birçok sinir noktası bulunur. Ayak sinir noktalarını uyararak yapılan masaja refleksoloji masajı denir. Uzak doğu kültürüne ait bu masaj çeşidi, ayak bakımının tamamlayıcısı ve sağlık amacıyla ülkemizde de uygulanmaktadır. Ayaklardaki kan dolaşımını hızlandırmak, nasırlaşma ve sertleşmeleri engellemek, estetik bir görünüme kavuşturmak için ayak bakımı yapılır. Ayak bütünü ve tırnakları kapsayan ayak bakımı, birkaç farklı işlem basamaklarından oluşur.

Ayak bakımı nasıl yapılır?

Ayak bakımı kadınlar kadar erkeklerin de özen gösterdiği bir alandır. Ayaklara yapılan bakım, tırnakların kesilmesi, düzeltilmesi, tırnak etlerinin alınması işlemi olan pedikürle başlar. Tırnaklar, kış aylarında daha kısa kesilir. Kısa tırnaklar, kışlık ayakkabıların içinde sıkı bir şekilde duran ayaklarda tırnak batması sorununu engeller. Temizlenip kurulanmış ayaklar, pedikür sonrası ayak törpüleri ile törpülenir. Bu törpülerin elektronik, pilli olanlarını uygulamadan önce ayakların kurulanmış olmaları önemlidir. Elektronik ayak törpüleri, nasırlaşmayı önler, mevcut nasırı yumuşatır. Düzenli uygulandığında ise ortadan kaldırabilir. Çok derin nasırlar varsa, pens yardımıyla çıkartılmaları gerekebilir. Elektronik ayak törpüleri, kuru bir bezin üzerinde uygulanmalıdır. Ayakların törpülenmesi işlemi sırasında ölü deri döküntüleri, bezin üzerine dökülür. Zımpara benzeri, genellikle tahta saplı olan ayak törpüleri ise pedikür sırasında ıslak ayaklara da uygulanabilir. Ayak törpüleme işlemi sonrası ayaklar tekrar yıkanır ve kurulanır. İsteniyorsa oje sürülür. Son olarak da uygun nemlendiriciler sürülerek ayaklara yapılan bakım tamamlanır. Tüm aşamaları, uygun ayak bakım araçlarını edinerek evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için, pedikür seti, ayak küveti (jakuzi özelliği olan ayak küvetleri de vardır.), ayak nemlendiricisi ve ayak törpüsüne ihtiyacınız olur.

Ayak bakım ürünleri nereden alınır?

Foot Doctor, Neutrogena, Dr Scholl, Sally Hansen, Dottor Ciccareli, Scholl, Babe, Caudaile, Nuxe, Odor Eaters, Lapitak, Farmona, Topicrem, Tereson, Peditak, Zinag, Neostrata, Gehwol, Ziaja, Potent, Beemy Honey, Talasso, Barielle, Tarko marka ayak bakım ürünleri, cimri.com’dan en uygun fiyat garantisi ile satın alabilir, ürün özellikleri ve fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Ürünler üzerindeki ‘fiyat alarmı’ sekmesini aktifleştirerek, indirim ve fırsatlardan haberdar olabilirsiniz.