Aplik, duvar yüzeylerinde kullanılmak üzere tasarlanmış dekoratif aydınlatma ürünüdür. Bir mekanda çok daha derin bir etki vermek, köşeleri değerlendirmek ve tablo gibi dekoratif ürünlere dikkat çekmek amacıyla aplikler kullanılır.

İç Mekan Aplik Çeşitleri Nelerdir?

Aplikler, tasarımlarında kullanılan malzemelere, etkilendikleri sanat ekolüne göre ve boyutlarına göre sınıflandırılabilirler. Eskitme türünde aplikler, mat metal vurgulu aplikler, cam malzemeli aplikler, led aydınlatmalı aplikler, top aplikler ya da küre aplikler son zamanlarda en trend ürünler arasındadır.

Geleneksel ev dekorasyonunda salonun ortasından sarkan tek bir sarkıt aydınlatma şeklinde bir kullanım alışkanlığı söz konudur. Oysa, varsa kirişlerin oluşturduğu çıkıntılar ya da nişler apliklerle çok keyifli alanlara dönüştürülebilir. Aplikler ortamda ışığın hareketlerinden elde edilen dekoratif bir etki yaratırlar. Duvarlarda oluşturdukları derinlik, odanın daha tarz görünmesine yardımcı olur.

İç Mekanda Aplik Kullanımı Nasıl Olmalı?

İç mekanda aplik kullanımında ilk dikkat edilmesi gereken detay, duvar yüzeyinin genişliği ve yüksekliğidir. Eğer yeterli alanınız yoksa en fazla bir adet ve küçük boyutlarda bir aplik kullanmanız gereksiz göz yorma hatasına düşmenizi engelleyecektir. Benzer şekilde duvarlarda desen, duvar kağıdı ya da tablo varsa aplikle bunlar karanlıkta vurgulanacağı için çok şık bir etki elde edilebilir.

Cazip fiyatlarla Avonni, Özcan Aydınlatma, Brillant, Philips, Eglo, Taç,Modelsa, Nisa Luce, Mutlusan Decorange gibi aplik markalarının ürünlerine cimri.com’dan erişebilirsiniz. En uygun fiyatlı aplik aydınlatmaları Cimri sisteminin sunduğu fiyat karşılaştırma avantajıyla alabilirsiniz.