AKVARYUM DIŞ FİLTRE NEDİR?

Tarih boyunca insanlar evcil hayvan beslemiştir. Evde en çok beslenen hayvanlardan biri de deniz canlılarıdır. İnsanlar balıkları keşfettiler ve ilgi duymaya başladılar. Balığın sadece yenmediğini diğer hayvanlar gibi evde beslenebileceğini anladılar. Balıklar için özel bir alan yapılması ve içinde su olması gerekir. Balıklar ve deniz canlılarının çoğu suyun dışında yaşayamazlar. Su dışında yaşayanlarda belirli bir süre sonra tekrar suya girmesi gerekir. Özellikle balıklar için yapılan ama diğer deniz canlılarının da içinde yaşayabileceği alana akvaryum denir. Akvaryum içindeki su, deniz canlılarını ve bitkilerini barındırır. Akvaryum, çeşitli boyutlarda ve malzemeden üretilir. En yaygın olanı, evlerde kullanılan cam gibi şeffaf malzemelerden oluşan çeşitli şekillerde ve boyutlarda olan su kaplarıdır. 1 litrelik su kabından tonlarca litrelik su tanklarına kadar çeşitli büyüklükte akvaryumlar vardır. Akvaryum, içinde yaşayacak deniz canlısının boyutuna ve türüne göre üretilir.

Akvaryum ve Akvaryum Dış Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Akvaryumların temizliği de önemlidir. İçinde yaşayan canlıların temiz ve sağlıklı ortamda yaşaması için suyun çeşitli filtrelerle temizlenmesi gerekmektedir. Eğer su temizlenmezse, akvaryum içindeki canlılar ölür. Bunun için filtrelerin önemi büyüktür. Akvaryumlarda iki farklı filtre kullanılır. Bunlara İç filtre ve akvaryum dış filtre denir. Çalışma sistemleri aynıdır, fakat iç filtrede motor suyun içindeyken akvaryum dış filtrede ise akvaryumun dışında bulunur. İç filtrenin motoru su içinde sürekli akıntı yaratır ve bu akıntı balıkların yüzerken yorulmasına neden olur. Bu yüzden, akvaryum dış filtre kullanılması tavsiye edilir. Böylece balıklar daha az enerji harcar ve daha sakin suda yüzmüş olurlar. Suyun temiz kalması için iç ve dış filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde filtreler iyi çalışmaz ve su temizlenmez. Kirli suda çeşitli bakteriler oluşur ve canlıların ölümüne neden olur. Akvaryumun türüne ve boyutuna göre filtre modelleri bulunur. Filtre, takılı olduğu akvaryumu temizleyecek güçte ve kapasitede olmazsa su temizlenmez ve canlılar için tehlikeli bir ortam oluşur. Her bütçeye uygun filtreler çeşitli fiyat aralığında satılır. Kalitesine ve özelliklerine göre fiyatları değişir.

Akvaryum Dış Filtre Nereden Alınır?

Eheim, Tetratec, Fluval, Sunsun, Aquael, Aquanic, JBL marka en uygun fiyatlı akvaryum dış filtreleri, cimri.com sitesinden inceleyebilirsiniz.

https://www.cimri.com/akvaryum-dis-filtre