En ucuz akvaryum dezenfektanlarını cimri.com sitesinde bulabilir, akvaryum dezenfekte edici ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Akvaryum bakımı ve akvaryum dezenfektanının önemi nedir?

Akvaryumların bakımının düzenli olarak yapılması, akvaryum balıklarının ve canlı bitkilerin sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle yeni alınan akvaryumlardaki ekosistem oturana kadar bu bakımların daha sık yapılması gerekir. Bu bakımları aksatmadan yapabilmek için bir akvaryum bakım takvimi oluşturulabilir. Örneğin, her ayın 3’ünde su değişimi, her ayın 5’inde dezenfekte işlemi gibi hatırlatıcı notlar kullanılabilir. Su değişimi yapılırken, akvaryum ısıtıcısının fişini çekmek, değişim sonrası takmak güvenli olur. Eğer musluk suyu kullanılacaksa en az 48 saat oda sıcaklığında dinlendirilmiş olması gerekir. Böyle bir imkan bulunmuyorsa, kendi içtiğiniz suyu da ekleyebilirsiniz. Balıkların yemlenmesi günde 2 veya 3 kez yapılır. Bu yemlemenin, balıkların hemen bitirebileceği şekilde olmasına dikkat edilir. Yenmeden kalan yemler, akvaryumun yosunlanmasına neden olabilir, ayrıca balık sağlığı için de aşırı yemleme önerilmemektedir. Akvaryumunuzun bakımını yaparken, dekorları eklerken, filtre değiştirirken elin suya sokulması bile akvaryum ekosistemini etkileyebilir. Bu nedenle dezenfektanlar kullanılır. En uygun fiyatlı akvaryum dezenfektanlarını cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

Akvaryum dezenfektan ne işe yarar?

B

u ürünler, balıkların yavrularını, yumurtalarını mantar enfeksiyonlarından korur, bazı solungaç hastalıkları, ve dış parazitlerin oluşumunu engeller. En çok oluşan balık hastalıkları şunlardır; fungal / mantar enfeksiyonlar varsa balıkların ve yumurtaların renginde değişme olabilir. Renk soluklaşabilir. Beyaz benek hastalığı ise balıkların üzerinde beyaz benekler görülmesi ile anlaşılır. Bu parazitler, balığın ölümüne kadar balıkla birlikte yaşar, balığın ölümüyle birlikte hemen başka bir balığa geçerler. 48 saat içinde baka bir balığa geçmeyi başaramayan parazitler de ölürler. Cosita slimy denilen deri hastalığında ise balıkların solungaçları üzerinde kırmızı renkte hastalık belirtileri oluşur. Bunlar iltihaplı alanları işaret eder. Bu parazit özellikle yavru balıklar için tehlikelidir. Balıkların düzgün yüzememeleri, devamlı akvaryum dibinde olmaları ile anlaşılır. Bu gibi birçok balık enfeksiyonu, balıkların strese girmesi, uygun olmayan su koşulları, ani sıcaklık ve yer değişimleri nedeniyle oluşmaktadır. Balıkların bu gibi sorunlar yaşamamaları ve sağlıklı kalmaları için akvaryum dezenfektanları kullanılır.

Akvaryum dezenfektanı nasıl kullanılır?

Bu ürünün nasıl kullanılacağı ve kullanım talimatları ürün ambalajı üzerinde belirtilmektedir. Mutlaka talimatlara uyulmalıdır.