track source

Akü

En Ucuz Akü Fiyatları

879 ürün gösteriliyor.
Akü fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Akü modelleri ve Akü fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Akü kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Bosch, Varta, Yuasa, Honda, İnci . 879 adet Akü fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!
Cimri'nin Seçimi
Ürün Görseli Hazırlanıyor
Varta Akü Start-Stop Plus AGM 12V 70Ah 760CCA Akü
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Ürün Görseli Hazırlanıyor
Mutlu 12V 72 Amper Akü
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Akü Nedir?

Elektrik teknolojik gelişmeler ile birlikte hayatımızın bir parçası olmayı başardı. Bu yüzden belli bir enerji kaynağına ihtiyaç duyuyoruz. Aküler cihazlarımızın elektrik ihtiyacını karşılayarak belli bir noktada sabit kalmamızın önüne geçiyor. Varta, Yiğit, İnci gibi akü markalarını en uygun fiyat seçenekleriyle Cimri.com üzerinden bulabilirsiniz.

Akü Çeşitleri Nelerdir?

Aküler, kullanılan metal cinsine göre çeşitlenir. Günümüzde en yaygın kullanılan kurşun-asit aküler; sulu ve kuru olmak üzere iki tiptir. Sulu akü günümüz otolarındaki klasik tiptir. Sabit tesislerde kullanılan akü çeşidi AGM ve VRLA aküdür. Kesintisiz güç kaynağı olan UPS aküler ise büyük santral vb kurumlarda elektrik kesintisi olduğunda otomatik devreye girer ve enerji deposu olarak görev yapar. Jet akü; denizcilikte özellikle teknelerde güneş enerji sistemlerinde kullanılır.

Kullanılacakları yere göre aküler 6-12 veya 24 voltluk üretilirler. Akü çıkış voltajı bu üç volt değerinden biridir. Akü takviye cihazı boşalan akünün dolu bir akü tarafından uygun kablolarla yeniden doldurulması işine yarar. Kablonun kırmızı ucu boş akünün (+) ucuna bağlanır. Diğer uç dolu akünün terminaline bağlanır. Kablonun siyah ucu dolu akünün (-) terminaline bağlanır ve diğer ucu da boş akülü aracın herhangi metal bölümüne bağlanır. Dolu akülü araç çalıştırılır ve boş akü doldurma işlemi tamamlanır.

Akü donması ise akü boşalması gibi zorlu bir konudur. Tam dolu olan bir akünün donma ısısı -50 ile -70 derece arasındadır. Bazı çok soğuk bölgelerde hava sıcaklığı çok düştüğünde karşılaşılan bu sorunu yaşamamak için akülerin şarjına dikkat etmek gerekir.

Aracım İçin Hangi Varta Akü Modelini Tercih Etmeliyim?

Piyasada en çok tercih edilen akü markalarından biri de Varta’dır. Hem kalitesi hem de uzun ömürlülüğü sebebiyle kullanıcı dostu olan Varta, akü konusunda en iyi markalardan biridir. Varta otomotiv, ağır ticari araç, powersports tarzı araçların özelliklerine göre değişecek ihtiyacınızı geniş ürün skalası ile karşılamaktadır. Otomobil kullanıcıları için Varta Akü Black Dynamic Alçak 12V 88Ah 740CCA, ağır ticari araç sahipleri için Varta Akü Promotive Blue Tam Kapalı 12V 170Ah 1000CCA en çok tercih edilen modellerdir. Belirtmiş olduğumuz modeller haricinde her araca uygun bir Varta akü modeli bulabilirsiniz.

Akü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Akü seçimi yaparken kullandığınız araç üreticisinin belirtmiş olduğu özelliklere uygun akü seçimi yapmalısınız. 6 ay ve daha erken üretilen aküler yeni olarak kabul edilmektedir. Aracınızın kullanım kitapçığında yazan Ah ve A değerlerine uygun akü almanızda fayda var. Ayrıca aracınızın elektrik tesisatında yapmış olduğunuz değişikliklere göre alacağınız akü özellikleri de farklılık gösterecektir. Araca sonradan eklenen özellikler ile kullanılacak akü özellikleri artabilir, bunu daha detaylı öğrenebilmek için size en yakın akü bayiine gitmenizde fayda var.

Aküde Yazan Marş Gücü, Kapasite Gibi Değerler Nedir?

Her araç türünün ihtiyacı olan enerji farklı olduğu için akülerin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Aküler Marş Gücü, Kapasite, Gerilim ve Boyutlar gibi farklı özellikler barındırmaktadır. Marş Gücü kullandığınız aracın marş basma anında çekeceği akımı belirtmektedir. Kapasite ise aracınızda belirtilen değerin bir saat boyunca sabit akım ile sağlanabilmesidir. Gerilim aracınızın ihtiyacı olan Voltaj değeridir. Boyutlar ise akünün en, boy, yükseklik gibi fiziksel boyutlarını belirtmek için kullanılır. Aracınız için bu değerlere en uygun akü seçeneklerini Cimri.com üzerinden arayabilirsiniz