Herkes çocukluk döneminde bazı oyuncaklara daha çok ilgi duyup onlarla oynamayı ve onları bir koleksiyoncu gibi biriktirmeyi hobi edinmiştir. Hatta büyüseler bile yine de bu oyuncaklara sahip olarak koleksiyonlarına devam eden pek çok insan bulunmaktadır. Bu oyuncakları biriktirmek zaman içerisinde görsel bir seçicilik sahibi olmanızı sağlamıştır. Ülkemizde çok bilinmeyen bir kavram olmasına rağmen aksiyon figür özellikle Amerika’da her yaştan insanın ilgi odakları haline gelmiştir. Figür oyuncak satan mağazalara ülkemizde de rastlamak mümkündür fakat bu Amerika'ya oranla çok daha azdır. Türkiye' de bulunan koleksiyonerler içinden ulaşılabilecek birçok çeşit oyuncağa en uygun fiyatlarla Cimri.com ' dan ulaşabilirsiniz!

Aksi̇yon Fi̇gürleri̇ Nedi̇r?

Hulk oyuncakları, spiderman oyuncakları, diğer marvel figürleri veya herhangi bir figür oyuncak hayatınızın bir döneminde mutlaka ilgi odağınız olmuştur. Yaşınız ilerledikçe çocuk oyuncağı diye vazgeçtiğiniz bu ürünler aslında her yaştan figür sever ve koleksiyonerin hayatlarında çok önemli bir yer kaplamaktadır. Ülkemizde ulaşabileceğiniz figür sayısı kısıtlı olsa da aslında Amerika'da birçok farklı markanın birçok farklı modeli bulunmaktadır. Aksiyon figür belki de hepimizin bildiği bir oyuncak olan Barbie'nin 1959 yılında Mattel firması tarafından piyasaya sürülmesiyle ortaya çıkmıştır. 1964 yılında ise erkeklerin de oynayabilmesi için G.I. Joe figürünün ortaya çıkmasıyla bu akım iyiden iyiye yaygınlaşmaya başlamıştır. Dünya çapında bu koleksiyonerliğe ilgi duyan insanların en çok ilgi duyduğu Marvel, Disney ve Star Wars figürleri ise 1970'lerden itibaren ortaya çıkmaya başlamıştır. Önceleri birçok sanatçı tarafından tek tek yapılıp boyanan bu oyuncaklar günümüzde üç boyutlu printerların kullanımının yaygınlaşmasıyla üretimde yapılan hataları en aza indirgeyip kusursuzluğu maksimum seviyeye çıkarmaktadır.

Aksi̇yon Koleksi̇yonculuğuna Gi̇ri̇ş

Dünya piyasasında limitli üretilen lisanslı figürlerin yanında sadece tek adet üretilenler de bulunmaktadır. Bunlar ulaşılması zor ve sınırlı olması sebebiyle piyasadaki maddi değerini her geçen gün arttırmaktadır. Figürler genelde 4 farklı boyutta bulunmaktadır. Bunlar; 1/10 ölçek, 1/6 ölçek, 1/4 ölçek ve 1/1 ölçektir. Bu ürünlerin fiyatları 350.000 Türk lirasına kadar yükselebilmektedir. Bir ürünün fiyatındaki etken boyuttan daha çok yapımında kullanılan malzemedir. Sizde koleksiyonerliğe meraklıysanız bütçenize uygun olan ürünlere Cimri.com'dan ulaşabilirsiniz!