Aydınlatmanın en şık hallerinden olan abajurlar, evinizin en sevdiğiniz köşesini süsleyen ve loş ışığıyla ortamın havasını değiştiren bir aydınlatma öğesidir. Bu aydınlatma öğeleri temel olarak iki parçadan oluşmaktadır. Bu parçalardan biri taşıyıcı bölüm olan ayak kısmı diğeri ise abajur şapkası olarak adlandırılan üst kısımdır. Bu kısım genelde bir iskelet üzerine ısıya ve ışığa dayanıklı kumaş vb. malzemelerin gerilmesi ile yapılmaktadır. Yeni bir aydınlatma almak yerine evinizde olan abajurun sadece şapka kısmını değiştirerek aydınlatmanıza farklı bir hava katabilirsiniz. Alt kategorilerimizden Abajur Şapkaları seçeneklerine göz atarak Cimri ’nin sunduğu uygun fiyat sıralamalı ürünlere göz atabilirsiniz.

Abajur Nedir?

Uzun zamandır hayatımızın en şık parçalarından biri olan abajurlar, ışığın göze doğrudan gelmemesi için üzerine ışığı yumuşatan başlık ve ayakta durmasını sağlayan ayak kısımlarından oluşan bir ayaklı aydınlatma aracıdır. Zamanla amacının dışına çıkarak evlerin en şık dekorasyon öğesi haline gelmiştir. Başlık kısmı genelde kumaş olabildiği gibi; plastik, hasır, metal vs. gibi malzemelerden de yapılabilmektedir. Taşıyıcı ayak kısmı ise genelde ahşap olabildiği gibi, metal, porselen, plastik gibi malzemelerden de yapılabilmektedir.

Abajur Modelleri Nelerdir?

Evlerimizin en şık öğelerinden olan bu aydınlatmaların her eve ve her zevke uygun birçok modeli bulunmaktadır. Klasik tarzda gelenekselci ve ağırlığı seven insanlar için klasik modeller, sağlam ve şık modelleri beğenenler için tripod ayaklı modeller ve modern ve minimal çizgileri sevenler için modern modeller gibi birçok seçenek bulunmakta.

Klasik, tripod veya modern; yüzlerce seçenek arasından zevkinizi yansıtacak ürünleri en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri ‘de bulabilirsiniz!

Abajur Nasıl Temizlenir?

Evinizin dekoratif aydınlatma öğeleri zamanla temizlenmeye ihtiyaç duyacaklardır. Abajur temizliğine başlamadan önce ilk dikkat etmeniz gereken nokta abajurunuzu fişten çekmek olmalıdır. Sonrasında temizliğe ayaklardan başlayabilirsiniz. Ayak kısımları genelde dokulu yüzeyler olmadığı için nemli bir bezle temizlemek en sağlıklı ve en kolay yöntemlerden biri olacaktır. Fakat şapka kısımlarında durum değişebilmektedir. Birçok çeşit şapka modeli bulunduğu ve bazıları çok dokulu olduğu için bu kısımları temizlemek biraz uğraştırabilir. Bilinen ve en sık tercih edilen çeşitlerinden biri bez şapkalarıdır. Bez abajur şapkalarını temizlemenin en kolay yöntemlerinden biri ise rulo bantlardır. Rulo bant yardımı ile bez şapkaların üzerindeki tozları aldıktan sonra ıslak bir bezle üzerinden geçebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise süttür. Süte batırılmış bir sünger ile şapkaları temizleyip sonrasında kuru bir bezle üzerinden geçerek aydınlatmalarınızı temizleyebilirsiniz.

Evinizin havasını değiştirecek ve dekorasyonunuza şıklık katacak Crea Lighting, Apolena, Massarelli ve Dekorange gibi birçok markanın yüzlerce modelleri en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri’de sizlerle!