iştirakidir.
Puan Ver GÖNDER
 • Daha Fazla Göster (-16) Gizle
İLGİLİ TEKLİFLER
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Bellek 1 GB
 • Ekran 9.7 inch
 • Sabit Disk 64 GB
 • Sabit Disk 16 GB
 • Sabit Disk 32 GB
 • Sabit Disk 128 GB
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşlemci Özellikleri

 • Çekirdek 2
 • İşlemci Apple A7
 • İşlemci Tipi Qualcomm Snapdragon
 • İşletim Sistemi

 • İşletim Sistemi Apple iOS 5.1
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
iPad Mini Retina Amerikalı teknoloji devi Apple, tablet bilgisayar kategorisini iPad Mini Retina ile şenlendiriyor.
Yazar: Emrah Doğan 09/12/2014

İlk Bakış

Her zaman söylemişimdir; teknoloji piyasası dikkatli olmayı gerektirir ve bazen reklamlar nedeniyle bir cihaz hak etmediği kadar değer görür. Ancak bu durum Apple ürünlerinde (en azından Amerika fiyatlarını dikkate aldığımızda) geçerli olmuyor. Amerikalı öncü teknoloji geliştiricisi Apple, tablet bilgisayar kategorisinde birçok yeniliği beraberinde getiren ürünlerle liderliğini korumak için bir çıkış daha yaptı ve bunun sonucunda iPad Mini Retina ve iPad Air ortaya çıktı. iPad Air bir kenarda duruversin, biz şimdi iPad Mini Retina neymiş, ne değilmiş bakalım.

Tasarım

 iPad Mini Retina, görsel olarak diğer iPad modellerinden ayrılması güç bir model. Boyut farkını ortadan kaldırdığımızda, karşımıza diğer iPad modelleriyle aynı tablet çıkıyor. Ancak boyut devreye girdiğinde farkı kolaylıkla görebiliyoruz. Diğerleri cebe sığmazken, iPad Mini Retina büyük ceplere ya da küçük çantalara rahatlıkla sığabiliyor. İki renk seçeneğinden siyah olanının arka yüzü uzay grisi ve beyaz olanın arka yüzü gümüş renkli olarak tasarlanmış. Üst seviye ürünler dışında ürün geliştirmeyen firma, iPad Mini Retina ile de ürünlerinde kalite hissini korumaya devam etmiş gibi görünüyor. İki farklı ağırlık (Wi-fi+4G ve sadece Wi-Fi modeli) sunan cihaz 341 gram ve 331 gram ağırlığında geliyor. 4G demek, ekstra donanım demek olduğu için, aradaki 10 gram ağırlık farkı da kabul edilebilir bir miktar.

Ekran

Boyut olarak pek de minik sayılmayacak bir ekranla gelen iPad Mini Retina, 7.9 inç boyutunda bir Led aydınlatmalı IPS ekrana sahip. ppi değeri 326 olmasına rağmen (her ne kadar düşük bir değer olmasa da rakiplerine göre düşük gibi görülebilir) Retina görüntü teknolojisi sayesinde kesinlikle çok başarılı sonuçlara imza atıyor ve hakkında olumsuz hiçbir söze yer bırakmıyor. 2048x1536 piksellik bir çözünürlük ile de çözünürlük konusundaki başarısından söz ettiren iPad Mini Retina kesinlikle "Başarılı" bir ekrana sahip demekte hiçbir sakınca görmüyorum.

Kamera

"Millet gider aya, Apple kalır yaya!" sözü belki kamera için geçerli olabilir. Çünkü 20 megapiksel (Nokia Lumia 1020'de 41 megapiksel) çözünürlükte kameralar havada uçuşurken, iPad Mini Retina 5 megapiksellik bir kamerayla geliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var; çözünürlük herşey demek değildir. Çünkü fotoğraf kalitesini belirleyen birçok etken vardır ve çözünürlük boyut anlamında önemlidir. Buradan yola çıkarsak, kameranın çözünürlüğü görece düşük fakat çekim kalitesi oldukça yüksek. Hem gece hem gündüz çekimlerinde bunu anlamak mümkün. Kameranın video kayıt kalitesi de olumsuz değil ve 1080p video kaydı yapabiliyor. Tüm bunların yanında kamerayı daha cazip hale getiren otofokus, yüz tanıma, coğrafi etiketleme, HDR fotoğraf çekimi gibi özellikler de hediyeleri oluyor. iPad Mini Retina'nın ön tarafında yer alan ikinci kamera ise 1.2 megapiksel çözünürlükte ve 720p çözünürlükte video kaydı yapabiliyor. Yeterli mi? Evet, ön kamera için yeterli bir sonuç.

Performans

Apple, iPhone 5S ile duyurduğu 64 bit işlemci mimarisini iPad Mini Retina'da da kullanmış. Bu işlemci size şu anda çok fazla anlam ifade etmiyor olabilir fakat şöyle özetleyebiliriz; 32 bit musluktan akan su ise, 64 bit şelaledir. Bu sözü zamanında önemli bir bilişim uzmanı söylemişti ve aklımda kalmış. Yeri gelince de kullanayım istedim. Normalde, iki tane Android işletim sistemli akıllı telefon karşılaştırılırken hemen çekirdek sayısına bakılır ve hangisi bir kuruyemişçiye daha yakınsa, o birinci seçilir fakat işin için herhangi bir Apple ürünü girdiğinde çekirdekler sadece çitlemeye yarıyor. Çift çekirdekli ve 1.2 Ghz hızında bir işlemciye sahip olan iPad Mini Retina, 1 GB ram ile donatılmış fakat bu rakamlar sizi şaşırtmasın çünkü şu an piyasada yer alan her rakibini rahatlıkla devirebilecek kadar güçlü bir cihaz.

Batarya

Tabletin arkasını açıp bataryasına bakamadığımız için sadece eldeki verilere göre yorumlamak mümkün. iPad Mini Retina'ın bataryası Wi-Fi ile kullanımda 10 saat boyunca internet gezintisine izin verirken, hücresel veri ile bu süre 9 saate düşüyor. Rakiplerinden Google Nexus 7 (2013) ile başabaş bir sonuç çıkardığını görebiliyoruz.

Sonuç

İnsanlar genelde herhangi bir Samsung modeli çıktığında çok acele etmeyip fiyatının düşmesini beklerler ve birkaç ay sonra bu amaçlarına ulaşırlar. Ancak her Apple ürünü gibi iPad Mini Retina da fiyat değişikliğine uzun süre uğramayacaktır ve eğer almaya niyetiniz varsa sırf fiyatından dolayı beklemeye geçmeniz mantıklı olmayacaktır. Eğer stabil bir işletim sistemi, gerçek bir hız canavarı, müthiş bir ekran kalitesi arıyorsanız, iPad Mini Retina tercih etmemeniz için hiçbir neden yok.

Emrah Doğan 09/12/2014
Türkiye'nin en ünlü bloggerlarından, nam'ı diğer "Winmaker". Hayatındaki herşey gibi, bildiklerini de paylaşmayı seviyor.
Apple Tablet Pc