iştirakidir.
Puan Ver GÖNDER
 • Daha Fazla Göster (-23) Gizle
İLGİLİ TEKLİFLER
ÖZELLİKLER
 • Ağ Tipleri

 • Veri Protokolü Wireless 802.11 a/b/g/n - Bluetooth
 • Ana Özellikler

 • Bellek 1 GB
 • Ekran 7.9 inch
 • Sabit Disk 64 GB
 • Sabit Disk 16 GB
 • Sabit Disk 128 GB
 • Ekran Özellikleri

 • Ekran Çözünürlüğü 2048 x 1536
 • Garanti

 • Garanti Süresi 2 Yıl
 • İşlemci Özellikleri

 • Çekirdek Apple
 • İşlemci Apple A7
 • İşletim Sistemi

 • İşletim Sistemi Apple iOS 8
 • Platform Tablet PC
 • Teknik Özellikler

 • Ekstra Özellikler Entegre Kamera
 • Ekstra Özellikler 3G/4G Bağlantı Seçeneği - Entegre Kamera
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Apple iPad Mini 3 Uzun süreden beri beklenen ve özellikleri merak konusu olan iPad Mini, geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü.
Yazar: Cenk Atlı 09/12/2014
İlk Bakış

Apple'ın, iPad Air 2'yle birlikte piyasaya sürdüğü bir diğer tablet modeli iPad mini 3'ün bir yıl önce piyasaya sürülen mini modelinden ne kadar gelişmiş olacağı merak konusuydu. Zira iPad Mini'ler, ilk modellerinin piyasaya sürülmesinden beri hem boyutlarının küçüklüğü hem de daha düşük fiyat etiketleri sayesinde büyük bir ilgi görmeye devam ettiler. Fakat, iPad mini 3'ün Touch ID ve yeni altın renk versiyonu dışında söz konusu beklentileri karşılayamadığını daha en başından söyleyebiliriz. Yine de cihazın başka hangi açılardan daha iyi bir tercih olabileceğini görmek için bütün özelliklerine yakından bakalım.

 

Tasarım

iPad mini 3'ün bir önceki iPad mini modeli iPad mini 2'yle aynı boyutlarda olduğunu görüyoruz. 200 mm yüksekliğe, 134,7 mm genişliğe ve 7,5 mm kalınlığa sahip olan tabletin ağırlığı ise 341 gram. Cihazın tasarımının yine oldukça etkileyici olduğu fark ediliyor. iPad mini 3'ün gövdesinin, iki yıl önce piyasaya sürülen ilk iPad mini'nin gövdesine bir hayli benzediğini söyleyebiliriz. Yine de bunun olumsuz bir kendini tekrar etme olduğu düşünülmemeli. Zira ilk iPad mini'nin son derece başarılı bir gövde tasarımı vardı.

Tasarım açısından dikkat çeken en büyük olumsuzluk, birçok kullanıcının tercihi olan altın renkli versiyonun 4G özellikli versiyonda daha önceki iPad mini modellerinde olduğu kadar başarılı bir görünüme sahip olmaması.

iPad mini 3, elde tutarken yarattığı his açısından da oldukça başarılı. Cihazın bu anlamda her açıdan memnuniyet verici ve iyi tasarlanmış bir tablet olduğu açıkça görülüyor.

Tablet, iPad Air 2'den 100 gram kadar daha hafif olsa da ve elde tutarken daha tıknaz bir cihaz olduğunu belli etse de, kalınlığı yüzünden Air 2 kadar dengeli bir cihaz değil. Fakat yine de cepte rahatça taşınabilir ve 341 gram ağırlığıyla da fazla bir yük oluşturmayacaktır.

Güç tuşunun, ses düğmelerinin ve sessize alma çubuğunun (ki bu sonuncusunun iPad Air 2'de ortadan kalktığını görüyoruz) iPad mini 2'yle tamamen aynı yerlerde konumlandırıldığı fark ediliyor.

Bu noktada aslında Apple'ın önemli bir fırsatı gözden kaçırdığını söyleyebiliriz. iPad mini 2, iPad Air'in basitçe biraz daha küçültülmüş bir versiyonu olarak önemli bir başarı elde etmişti. iPad mini 3 ise, Mini 2'den sonra kendisinden beklenen ölçüde bir yenilik getirmiyor. Cihaz, iPad Air 2'yle aynı oranda inceltilmiş bir gövdeye sahip olsaydı, cepte taşımak açısından çok daha rahat bir deneyim sunabilirdi. Bununla birlikte cihazın kenarlarının daha iyi bir görünüme sahip olduğu ve genel görünümün ve verdiği hissin bir adım da olsa daha gelişmiş olduğunu da belirtelim.

Kamera

iPad mini 3'ün kamerasında bir önceki mini modeline göre önemli bir değişikliğin ya da geliştirmenin olmadığı fark ediliyor. Cihazın 5 megapiksel çözünürlüğündeki arka kamerasının, iPhone'lardaki kamera seçeneklerinin ve özelliklerinin yine önemli bir kısmına sahip olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle kamera filtrelerinin ve yavaş çekimde video kaydetme özelliğinin olmaması önemli bir eksiklik olarak görülebilir. Diğer yandan kamera çözünürlüğünün de yeterince kaliteli olduğu görülüyor. Odaklanma özelliği yeterince hızlı olmayabilir fakat renk yoğunluğu ve düşük ışıkta çekim kalitesinin beklentileri fazlasıyla karşıladığını belirtelim. iPad mini 3'ün 1,2 megapiksel çözünürlüğündeki ön kamerası da yine bir önceki mini modeliyle aynı değerde.

Touch ID & Apple Pay

Touch ID sensörü, mini kategorisindeki en büyük yenilik ve Apple'ın da haklı olarak gurur duyduğu bir teknoloji olarak dikkat çekiyor.

Söz konusu özelliğin, mobil cihaz pazarındaki en etkileyici ve en başarılı biyometrik sensörü sunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Birden fazla parmak izini de kaydedebilen teknoloji, tableti tutma biçiminizden de etkilenmiyor ve parmağını doğru bir biçimde okuyabildiği sürece sorunsuz çalışıyor.

Touch ID'nin kullanıcılara oldukça başarılı bir güvenlik altyapısı sunduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu teknolojinin kullanımda olmasının en büyük nedeni de elbette Apple Pay. İlk olarak yalnızca ABD'li kullanıcılara sunulan özellik telefonlar üzerinde, satışta olduğu görülen bütün ürünlere hiçbir temas etmeden ödeme yapma olanağı sunsa da, bu durum iPad mini 3'te yalnızca çevrimiçi alışveriş için geçerli.

Apple Pay'in oldukça başarılı bir biçimde çalıştığını söyleyebiliriz. Özellik, çevrimiçi bir platformda parmak izinizi ve size ait bütün detayları güvenli bir biçimde gösteriyor.

Ekran

iPad Mini 3'ün 7,9 inç boyutundaki ekranının tıpkı bir önceki model mini 2'de olduğu gibi 2048 x 1536 piksel çözünürlüğünde olduğu görülüyor. IPS LCD özellikli ekranın her inç başına düşen piksel yoğunluğu ise yine 324 ppi. Söz konusu değerlerin cihazın hâlâ oldukça etkileyici bir görüntü kalitesine sahip olmasına yeterli olduğuna şüphe yok. Oldukça keskin bir görüntü sunan tabletin ekranının, yine de bir önceki model olan iPad mini 2'ye göre biraz daha gelişmiş olması bekleniyordu.

Performans

Cihazın çift çekirdekli Apple A7 işlemcisinin 1 GB değerinden bir RAM desteği olduğu görülüyor. iPad mini 3, performans açısından da kendisinden bekleneni rahatlıkla verebilen bir tablet. Cihazın büyük bir çoğunlukla dengeli bir işlemci performansı olduğu görülüyor. Fakat, istisnai olarak düşünülebilecek birkaç takılmanın yaşanma olasılığı da yok değil.

Tabletin arayüzünün beklenildiği gibi oldukça sade olduğu fark ediliyor. iOS 8.1'in, iPhone modellerinde olduğu gibi son derece iyi bir işleyişi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, arayüzde iPad mini 3'e özel, cihazı daha dengeli ve işlevsel kılan bazı özelliklerin de yer aldığını görüyoruz.

Örneğin, kilit ekranında bir vuruşla e-posta ekranını, arşivi açabiliyor ya da ekranın kilidini açmadan bunları okundu olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Oyun oynarken bir mesaj gelirse, yukarıdaki bildirimi aşağıya doğru kaydırıp uygulamadan çıkmadan bir cevap gönderebiliyorsunuz.

Batarya

iPad mini 3'ün multimedya kullanımı açısından 10 saatlik bir batarya ömrüne sahip olduğu görülüyor. Cihazın 6350 mAh değerindeki batarya kapasitesi sayısal olarak bir önceki mini modelinin 6471 mAh değerindeki bataryasından daha düşük. Bununla birlikte cihazın oldukça tasarruflu bir batarya kullanımına sahip olduğu anlaşılıyor. Tablet, tıpkı iPad mini 2 gibi bir gün boyunca rahatlıkla dayanabiliyor.

Sonuç

iPad mini 3 oldukça sağlam ve küçük boyutlu bir tablet. Güçlü bir yapısı var ve elde tutarken iyi bir his oluşturuyor. Touch ID sensörü, cihazın en çok dikkat çeken özelliklerinden birisi ve oldukça kullanışlı. Diğer yandan iPad mini 2'yle arasında depolama alanlarının dışında çok ciddi bir fark olmadığı görülüyor.

Cenk Atlı 09/12/2014
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
Apple Tablet Pc